Abstrakt
1. Poprzez uzgodnienie przez kierownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (NZOZ) i pacjenta wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębowych strony zawarły umowę wzajemną podobną do umowy o dzieło.
2. Podmiotem wszelkich praw i obowiązków wynikających z takiej umowy jest osoba, która utworzyła NZOZ. Może ona odpowiadać za nienależyte wykonanie zobowiązania umownego (również w ramach reżimu rękojmi za wady), nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, ale np. nie osiągnięto objętego zamiarem stron efektu estetycznego. Nie zasługuje jednak na uwzględnienie stanowisko, iż sam fakt nienależytego wykonania zobowiązania prowadzi do obowiązku zwrotu całości zapłaconego przez pacjenta wynagrodzenia. Spełnił on bowiem należne świadczenie z istniejącego zobowiązania, co nie stanowi wyrządzenia szkody w jego majątku.
3. Lekarz zatrudniony w NZOZ nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zobowiązania związane z działalnością Zakładu, w tym za szkodę, wynikającą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania umownego; odpowiada natomiast za szkodę wyrządzoną własnym czynem niedozwolonym.
4. Nienależyte wykonanie zobowiązania przez lekarza czy „błąd lekarski” nie zawsze stanowią podstawę zasądzenia zadośćuczynienia.
Wyrok SA we Wrocławiu z 9.7.2010 r., I ACa 655/10, „Orzecznictwo Apelacji Wrocławskiej, Biuletyn Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu” Nr 4/2010, poz. 16