Abstrakt
I. Nieważność postępowania jest następstwem kwalifikowanego rodzaju uchybień procesowych w postępowaniu cywilnym. Stanowi najdalej idącą sankcję przewidzianą za naruszenie przepisów prawa procesowego. Przyczyny nieważności przewidziane w art. 379 KPC1, w przeciwieństwie do innych uchybień, określane są w nauce prawa jako bezwzględne podstawy zaskarżenia orzeczenia2. Sąd z urzędu stwierdza bowiem zaistnienie którejkolwiek z ustawowych przesłanek nieważności, niezależnie od podniesienia ich w toku postępowania, objęcia ich zarzutem apelacyjnym, czy podstawą kasacyjną3. Nieważność postępowania może być zarzucona jako podstawa wznowienia postępowania nawet po prawomocnym zakończeniu procesu4. Wpływ nieważności na treść orzeczenia stanowi ustawowe założenie, mające charakter niemożliwego do obalenia domniemania ustawowego5. Nieważność jest niezależna od przyczyn popełnienia uchybienia oraz wywołanych skutków, w tym wpływu na wynik sprawy i interesu stron. Obie strony procesu mają możliwość powoływania się na przyczynę nieważności, a nie wyłącznie strona, której dotyczyło uchybienie6.
Ustawodawca nie definiuje pojęcia „nieważności postępowania”, lecz w sposób enumeratywny wylicza przyczyny powodujące nieważność7. Postępowanie dotknięte jest nieważnością m.in. w sytuacji, w której sąd rejonowy orzekł w sprawie, w której sąd okręgowy jest właściwy bez względu na wartość przedmiotu sporu (art. 379 pkt 6 KPC)8. Przepis ten nie odnosi się do wszystkich wypadków rozpoznania sprawy z naruszeniem przepisów o właściwości sądów, ponieważ nie zachodzi nieważność postępowania w razie rozpoznania przez sąd rejonowy sprawy, w której sąd okręgowy był właściwy ze względu na wartość przedmiotu sporu9. Przewidziana w ustawie sankcja nieważności w razie naruszenia przepisów o właściwości rzeczowej podkreśla ustrojowe znaczenie problematyki zakresu władzy sądowniczej i statusu sędziów. Celowo została sprecyzowana kognicja sądów okręgowych do orzekania m.in. w sprawach o prawa niemajątkowe, czy w sprawach służących ochronie interesów indywidualnych połączonych z ochroną interesu publicznego.
Przesłanki nieważności postępowania wymagają ścisłej interpretacji, w związku z czym odrzuca się zarówno ich wykładnię rozszerzającą, jak i ścieśniającą10. W doktrynie trafnie zauważa się, że rozszerzanie katalogu nieważności postępowania byłoby wręcz niepożądane, skoro bezwzględny charakter przyczyn nieważności zdecydował o ich skatalogowaniu w kodeksie11. Należy mieć także na względzie, że nieważność postępowania nie pozbawia orzeczenia sądowego skutków prawnych z mocy samego prawa (ex lege), lecz uzasadnia jedynie jego zaskarżenie12. Znaczenia nieważności postępowania nie należy zatem absolutyzować13.
II. W praktyce sądów powszechnych powstają wątpliwości odnośnie do sytuacji, w której rozpoznanie przez sąd rejonowy sprawy należącej do właściwości rzeczowej sądu okręgowego bez względu na wartość przedmiotu sporu jest wynikiem błędnej oceny charakteru sprawy i nieprawidłowego przekazania sprawy do rozpoznania przez sąd okręgowy.
Sąd, który stwierdza swą niewłaściwość [...]