Abstrakt
W niniejszym artykule analizie poddano warunki formalne złożenia pełnomocnictwa przez przedsiębiorców po znowelizowaniu ustawy 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej1 przez ustawę z 13.5.2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw2, a w szczególności w wypadku złożenia wniosku o wpis do CEIDG drogą elektroniczną za pomocą nieodpłatnego profilu zaufanego na platformie ePUAP (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej). Autorka jest zdania, że art. 78 KC nie przewiduje formy złożenia oświadczenia woli poprzez profil zaufania ePUAP, tak więc złożenie wniosku w tej formie nie może być traktowane jako złożenie oświadczenia woli w formie pisemnej.
Nowelizacja SwobDziałGospU
Zmiana przepisów SwobDziałGospU, która weszła w życie z dniem 1.7.2011 r.3, stworzyła w miejsce istniejących dotychczas ewidencji działalności gospodarczej Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Dotychczas ewidencje działalności gospodarczej prowadzone były przez gminy, w których przedsiębiorcy mieli miejsce zamieszkania. W wyniku zmian powstał jeden zbiór ewidencyjny prowadzony w systemie teleinformatycznym nazwany Centralną Ewidencją Działalności Gospodarczej. Wraz z nowelizacją przepisów zmieniono również formularz wniosku o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych, a mianowicie w miejsce dotychczasowego formularza EDG-1 został wprowadzony formularz CEIDG-1.
Wzór wniosku wraz z instrukcją jego wypełnienia zamieszczony został na elektronicznej platformie usług administracji publicznej oraz na stronie ministerstwa gospodarki na podstawie art. 24 ust. 3 SwobDziałGospU4.
W CEIDG przedsiębiorca rejestrujący swą działalność ujawnia swoją firmę, imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer identyfikacyjny REGON, numer identyfikacji podatkowej (NIP), miejsce zamieszkania i adres, adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.
Artykuł 25 ust. 1 pkt 11 SwobDziałGospU wskazuje, że ujawnieniu podlegają także dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG.
Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorca wpisany do CEIDG może ustanowić pełnomocnika do prowadzenia spraw swojego przedsiębiorstwa, jednak ustawodawca zastrzega, iż informacja ta podlega ujawnieniu, jeżeli przedsiębiorca takiego pełnomocnictwa udzielił. Zasadniczym pytaniem, jakie pojawia się na tle analizy przepisu jest, kiedy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika, a właściwie czy możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa w ramach wypełnienia wniosku o wpis do CEIDG? Pozytywna odpowiedź na to pytanie byłaby rozwiązaniem dającym możliwość ustanowienia pełnomocnika w prosty sposób i udostępnienia treści pełnomocnictwa szerokiemu kręgowi odbiorców w ramach ujawnienia tej informacji w CEIDG. Takie rozwiązanie ułatwiłoby uzyskanie informacji o pełnomocnictwie, a także wpłynęło pozytywnie na obrót handlowy i zmniejszyło ryzyko zawarcia umowy z osobą nieumocowaną.
Rozważając taką możliwość i analizując [...]