Monitor Prawniczy

nr 7/2011

Prawo konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej na odległość – glosa – C-489/07

Wioleta Baranowska-Zając
doktorantka w Katedrze Europejskiego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; stypendystka Uniwersytetu w Bresci we Włoszech; stypendystka Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii; pracownik samorządowy
Abstrakt

Wykładni postanowień art. 6 ust. 1 zd. 2 i ust. 2 dyrektywy 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 2.5.1997 r. w sprawie ochrony konsumentów w przypadku umów zawieranych na odległość należy dokonywać w ten sposób, że stoją na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu przewidującemu generalną możliwość żądania przez sprzedawcę od konsumenta odszkodowania za używanie rzeczy zakupionej w drodze umowy zawartej na odległość, w przypadku gdy ten ostatni skorzystał ze swego prawa do odstąpienia w terminie.
Jednak te same postanowienia nie stoją na przeszkodzie temu, by konsument był zobowiązany do zapłaty odszkodowania za używanie rzeczy, w przypadku gdy korzystał z rzeczy w sposób niezgodny z zasadami prawa cywilnego, takimi jak dobra wiara czy bezpodstawne wzbogacenie, pod warunkiem, że nie narusza to celu tej dyrektywy, a w szczególności funkcjonalności i skuteczności prawa do odstąpienia, czego ustalenie jest zadaniem sądu krajowego.
Orzeczenie TS z 3.9.2009 r. w sprawie C-489/07, Pia Messner, Dz.Urz. C Nr 256 z 24.10.2009 r., s. 4