Abstrakt
Dnia 26.6.2009 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 6.7.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece1. Zamiarem ustawodawcy było przystosowanie instytucji hipoteki do aktualnych potrzeb obrotu gospodarczego oraz usunięcie dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych. W wyniku ustawy nowelizacyjnej wprowadzono istotne zmiany w zakresie konstrukcji hipoteki, stanowiące najdalej idącą reformę prawa hipotecznego w Polsce od czasu uchwalenia ustawy. Celem artykułu jest wskazanie najbardziej istotnych zmian KWU oraz próba oceny ich zasadności.
Uwagi wstępne
Po okresie długotrwałych, bywało burzliwych, prac legislacyjnych prowadzonych w okresie kilku kadencji Sejmu RP2, prezentujących różne, wielce zmienne koncepcje rzeczowego zabezpieczenia wierzytelności w drodze obciążenia nieruchomości3, uchwalono 26.6.2009 r. ustawę o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw4. Wyznaczono przy tym relatywnie długi okres vacationis legis, postanawiając, że ta ustawa nowelizacyjna wchodzi w życie po upływie 18 miesięcy od jej ogłoszenia (art. 14).
Zasadniczym motywem przyjętej ustawy5 było „wprowadzenie rozwiązań, które sprawią, że hipoteka będzie efektywnym i elastycznym6 sposobem zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych”7. Ponadto wskazywano, że „projekt ma na celu także jednoznaczne uregulowanie kwestii, które wywoływały spory w orzecznictwie i nauce prawa oraz zharmonizowanie przepisów materialnoprawnych i procesowych”.
W imię takiej intencji wprowadzono bardzo istotne zmiany w konstrukcji hipoteki. Najistotniejszą jest zniesienie podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną, powiązane z przyjęciem jednolitego modelu hipoteki opartej na konstrukcji dotychczasowej hipoteki kaucyjnej8. Równie doniosłą zmianą jest przyjęcie zasady, że „hipoteka umowna może zabezpieczać jedną lub więcej wierzytelności pieniężnych, zarówno istniejących, jak i przyszłych9; ustawa zatem zniosła występujące dotychczas, choć niewyrażone wprost w ustawie, ograniczenie, że jedna hipoteka może zabezpieczać tylko jedną wierzytelność”10. Ponadto rozluźnieniu uległa zasada akcesoryjności hipoteki11, dzięki czemu hipoteka stała się zabezpieczeniem bardziej elastycznym12.
Jednolity model współczesnej hipoteki
Jak wspomniano, po dokonanej nowelizacji KWU nie można już współcześnie wyróżniać – jako odrębnych odmian – hipoteki zwykłej i hipoteki kaucyjnej. Według właściwych przepisów w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ust. 1 KWU). Co ważne, hipoteka zabezpiecza wierzytelność do oznaczonej sumy pieniężnej. Jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki (art. 68 ust. 2 KWU). Oczywiście, hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą (art. 68 ust. 1 KWU). Uchylono zaś dotychczasowe przepisy o hipotece kaucyjnej13; znajdującej w przeszłości zastosowanie w celu zabezpieczenia, do oznaczonej sumy najwyższej, wierzytelności o nieustalonej wysokości14.
Bez wątpienia zatem, współcześnie rozpoczyna swe funkcjonowanie15 jednolity model hipoteki zabezpieczającej, do oznaczonej sumy pieniężnej16, różnorodne wierzytelności, w tym również wierzytelności przyszłe. Widać jednak ewidentnie, że przy konstruowaniu obecnego modelu hipoteki posłużono się wzorem dotychczasowej hipoteki kaucyjnej, eliminując z przyszłego obrotu prawnego hipotekę zwykłą. W takim zaś układzie postanowiono w przepisach międzyczasowych, przyjmując zasadę bezpośredniego działania przepisów nowych, że do hipotek kaucyjnych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej stosuje się przepisy KWU w znowelizowanym brzmieniu (art. 10 ust. 1); wszak współczesny, jednolity model hipoteki wzorowano na dotychczasowej hipotece kaucyjnej. Natomiast w stosunku do hipotek zwykłych powstałych przed wejściem w życie ustawy nowelizacyjnej przyjęto zasadę dalszego działania ustawy dawnej, postanawiając, że stosuje się wobec nich przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece w dotychczasowych brzmieniu (art. 10 ust. 2 ZmKWU); nie dało się tu zastosować zasady bezpośredniego działania ustawy nowej z uwagi na znaczne odmienności dawnej hipoteki zwykłej i współczesnego modelu hipoteki, nie godziło się zaś przecież postanowić o wygaśnięciu ustanowionych już hipotek zwykłych.
Zatem we współczesnym modelu17 zabezpiecza się w trybie hipoteki do oznaczonej sumy pieniężnej określone wierzytelności pieniężne, wynikające z określonego stosunku prawnego, w tym również wierzytelności przyszłe18. Taką konstrukcję mają zarówno hipoteki umowne, jak też przymusowe19. Równocześnie trzeba podkreślić, że nie zmieniła się w nijakiej mierze istota hipoteki polegająca na obciążeniu nieruchomości20 prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ust. 1 in fine KWU).
Niezbędne elementy konstrukcji hipoteki powinny być określone w umowie o ustanowieniu hipoteki21. Tu więc określa się, przy spełnieniu postulatu szczegółowości hipoteki22, przede wszystkim wierzytelność podlegającą zabezpieczeniu, stosunek prawny, z którego ona wynika oraz sumę hipoteki23, nie wykluczając wielu dalszych postanowień, mniej istotnych lub w ogóle nieistotnych dla samej konstrukcji ustanawianej hipoteki24. Dodajmy, że ustalenia takie podlegają zasadniczo ujawnieniu w księdze wieczystej25.
Wierzytelności zabezpieczone w nowym modelu hipoteki – spojrzenie przedmiotowe
Tradycyjnie już, bez względu na wszelkie zmiany legislacyjne, hipoteka służy zabezpieczeniu wierzytelności pieniężnych26; jedynie pieniężnych (art. 68 ust. 1 KWU27). Obojętne jest przy tym źródło stosunku zobowiązaniowego, z którego ona wynika. Z równym powodzeniem można więc zabezpieczać hipotecznie wierzytelności wynikające ze stosunku umownego, z czynu niedozwolonego, z bezpodstawnego wzbogacenia, czy z innego zdarzenia prawnego.
Trzeba jednak zauważyć, że współczesna, jednolita hipoteka zabezpiecza także wierzytelności przyszłe (art. 68 ust. 1 in fine KWU). Jest już bowiem jednolitą zasadą, że hipoteka zabezpiecza wierzytelności do oznaczonej sumy pieniężnej (art. 68 ust. 2 zd. 1 KWU), co pozwala na objęcie hipoteką28 wierzytelności przyszłych o nieustalonej jeszcze29 wysokości, jeżeli mogą one powstać w ramach nawiązanego już stosunku zobowiązaniowego30.
Oczywiście, stosownie do stawianego wymagania szczegółowości hipoteki31, niezbędne jest32 oznaczenie [...]