Monitor Prawniczy

nr 20/2011

Zmiany w prawie spadkowym – zapis windykacyjny

Hanna Witczak
Abstrakt

Po wprowadzeniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia (2008 r.) i znowelizowaniu przepisów o dziedzi­czeniu ustawowym (2009 r.), ustawą z 18.3.2011 r. o zmianie ustawy – kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw1 do Księgi czwartej Kodeksu cywilnego dodano przepisy o zapisie windykacyjnym2. W testamentach sporządzanych od 23.10.2011 r.3 spadkodawca będzie mógł ustanowić zarówno zapis o skutkach obligacyjnych, jak i zapis o skutkach rzeczowych. Ograniczony zakres możliwości dysponowania przez testatora przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w skład spadku w obecnym stanie prawnym oraz skutki prawne takich rozrządzeń przesądziły o potrzebie wprowadzenia zapisu windykacyjnego. W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę tej instytucji, ze wskazaniem podobieństw i różnic względem zapisu zwykłego. Omówiono także kwestie odpowiedniego stosowania do zapisów windykacyjnych przepisów KC dotyczących dziedziczenia, w tym ustanowienie i oznaczenie zapisobiercy windykacyjnego i zdolność do bycia zapisobiercą, przyjęcie lub odrzucenie zapisu windykacyjnego, odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego za długi spadkowe, w tym za dług z tytułu zachowku oraz wpływ istnienia zapisów windykacyjnych na zasady wydzielania sched spadkowych i warunki niezbędne do stwierdzenia nabycia zapisu windykacyjnego.

Wprowadzenie

Ustanowienie zapisu stanowi jedno z rozrządzeń testamentowych, które stwarza możliwość zadysponowania określonymi przedmiotami majątkowymi na rzecz oznaczonych podmiotów, bez powoływania ich do dziedziczenia4. W zależności od przyjętej przez dany system prawny konstrukcji zapisu, skutkiem jego ustanowienia może być powstanie w chwili śmierci spadkodawcy jedynie stosunku obligacyjnego pomiędzy spadkobiercą a zapisobiercą (tzw. zapis zwykły) albo powstanie bezpośrednio skutków rzeczowych, co oznacza, że z chwilą otwarcia spadku prawo stanowiące przedmiot zapisu przechodzi na zapisobiercę (tzw. zapis windykacyjny)5. Nabycie korzyści ze spadku w pierwszej ze wskazanych sytuacji następuje pośrednio, ponieważ wszystkie prawa stanowiące składniki spadku, w tym także te stanowiące przedmiot zapisu, przechodzą z chwilą otwarcia spadku na spadkobierców, a zapisobierca, niezależnie od przedmiotu zapisu, nawet, gdy jest nim prawo własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości, nabywa jedynie roszczenie o jego wykonanie6. Zobowiązanym z tytułu zapisu jest spadkobierca, na którego taki obowiązek nałożył testator w testamencie. Zapis zwykły wydłuża „proces” przejścia konkretnych praw na zapisobiercę (odwleka uzyskanie korzyści przez zapisobiercę) i co najistotniejsze, wymaga od uprawnionego podjęcia określonych czynności, w szczególności zawarcia umowy o skutkach rzeczowych7. Zapisobierca nabywa korzyść z tytułu zapisu zwykłego dopiero z chwilą jego wykonania przez spadkobiercę. Ze względu na możliwość przedawnienia roszczenia z tytułu zapisu8, nie zawsze dojdzie do urzeczywistnienia w omawianym zakresie woli spadkodawcy9.

Polski ustawodawca w 1964 r. zdecydował o przyjęciu w KC konstrukcji zapisu o skutkach obligacyjnych (legatum per damnationem)10 i dotychczas jedynie ten rodzaj zapisu był regulowany w Księdze czwartej KC11. Zgodnie z art. 968 § 1 KC, zapis polega na tym, że spadkodawca nakłada na spadkobiercę ustawowego lub testamentowego obowiązek spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Analogiczny obowiązek spadkodawca może nałożyć również na samego zapisobiercę; powstaje wówczas tzw. dalszy zapis (art. 968 § 2 KC). Z chwilą otwarcia spadku pomiędzy obciążonym zapisem spadkobiercą a zapisobiercą powstaje stosunek obligacyjny, z którego wynika roszczenie o spełnienie określonego świadczenia majątkowego12.

Przy przyjęciu wskazanej wyżej konstrukcji zapisu13, w przeciwieństwie do powołanego w testamencie spadkobiercy, zapisobierca nie jest następcą prawnym spadkodawcy, i to nie tylko pod tytułem ogólnym, lecz także pod tytułem szczególnym14. Pomiędzy spadkodawcą a zapisobiercą nie istnieje węzeł prawny.

Z takim stanowiskiem nie kłóci się wyrażany w literaturze pogląd zgodnie z którym zapisobierca nie jest sukcesorem uniwersalnym spadkodawcy, „lecz może być co najwyżej (pokreśl. H.W.) następcą prawnym szczególnym (sukcesorem syngularnym), i to tylko pośrednim spadkodawcy (wobec koniecznego pośrednictwa osoby obciążonej)”15, 16.

Zapisobierca (dalszy zapisobierca) jest następcą prawnym pod tytułem szczególnym obciążonego zapisem spadkobiercy (zapisobiercy)17. Zapisobierca uzyskuje korzyść wskazaną w testamencie przez spadkodawcę, natomiast nie należy do osób odpowiedzialnych za długi spadkowe.

Przepisy KC jedynie wyjątkowo pozwalają przerzucić część ciężaru związanego z realizacją roszczenia o zachowek na zapisobierców (lub beneficjentów polecenia o charakterze majątkowym). Może to nastąpić na skutek wykonania uprawnienia, o którym mowa w art. 1003 i art. 1005 § 1 KC. Zgodnie z przepisem art. 1003 KC, spadkobiercy zobowiązani do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku mogą żądać stosunkowego zmniejszenia zapisów i poleceń. Przepis art. 157 § 1 PrSpadkD wyraźnie stanowił, że: „spadkobierca, obowiązany do wypłacenia lub uzupełnienia zachowku, może żądać od zapisobierców, aby przyczynili się do poniesienia ciężaru wypłaty całego zachowku lub jego uzupełnienia”. Uprawnienie do żądania zmniejszenia zapisów i poleceń przysługuje jedynie spadkobiercy i jest skuteczne pomiędzy spadkobiercą a zapisobiercą18.

W prawie polskim nie występował dotychczas zapis windykacyjny, jednak w ostatnim czasie bardzo poważnie rozważano celowość wprowadzenia w tym zakresie odpowiednich unormowań19. W literaturze podkreślano, że istniejący de lege lata zakaz legatu per vindicationem, co jest równoznaczne z wyłączeniem możliwości osiągania wskutek czynności prawnej mortis causa takich samych skutków jak w drodze czynności inter vivos, stanowi ograniczenie swobody testowania20. Zapis windykacyjny, co jest jego główną zaletą, stwarza spadkodawcy „szanse większego wpływu na losy poszczególnych przedmiotów majątkowych po jego śmierci”21. Jak już wyżej wspomniano, stanowiący wyjątek od zasady sukcesji uniwersalnej legatum per vindicationem, wywołuje skutki o charakterze rzeczowym, tzn. że w chwili otwarcia spadku przeznaczone w zapisie dla uprawnionego określone prawo przechodzi na zapisobiercę. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu, po wejściu w życie ZmKCU, testator będzie mógł przeznaczyć poszczególnym spadkobiercom wskazane w testamencie składniki majątkowe i w sposób wiążący zadecydować o sposobie podziału swojego majątku (tzn. o tym, jakie przedmioty należące do spadku przypadną poszczególnym spadkobiercom). W obowiązującym stanie prawnym, ze względu na przyjętą w przypadku dziedziczenia zasadę sukcesji uniwersalnej, nie jest możliwe, aby określone składniki spadku (przedmioty majątkowe) nabywali jedynie niektórzy spadkobiercy. Zasada sukcesji uniwersalnej oznacza bowiem, że [...]