Monitor Prawniczy

nr 2/2011

Pojęcie powiększenia nieruchomości sąsiedniej na gruncie art. 93 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami – "de lege lata" i "de lege ferenda"

Monika Tenenbaum-Kulig
Autorka jest doktorem nauk prawnych, adiunktem w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego, radcą prawnym.
Abstrakt

Przedmiotem niniejszego artykułu jest rozważenie wybranych problemów występujących w przypadku podziału nieruchomości gruntowej położonej na obszarach przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele rolne i leśne, a w razie braku planów miejscowych wykorzystywanej w jednym z takich celów, skutkującego wydzieleniem działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 hektara. Zagadnienie to odgrywa istotną rolę nie tylko w przypadku gruntów wykorzystywanych dla realizacji klasycznych celów rolnych lub leśnych, ale także w sytuacjach, w których nieruchomość rolna położona na obszarze nieobjętym planem miejscowym przeznaczona jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy pod zabudowę jednorodzinną.