Monitor Prawniczy

nr 18/2011

Strona w postępowaniu gabinetowym (na przykładzie postępowania w sprawie nadania stopnia lub tytułu naukowego) – cz. I

Jan Turek
Autor jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Sądzie Okręgowym w Krośnie, uniwersyteckim pracownikiem naukowo-dydaktycznym.
Abstrakt

Ważną społecznie oraz istotną dla nauki i sztuki problematykę spraw związanych z nadawaniem stopni doktora i doktora habilitowanego oraz tytułu profesora reguluje ustawa z 14.3.2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki1, a uchwały właściwych jednostek o nadaniu stopni naukowych podlegają zatwierdzeniu, stosownie do art. 15 ust. 2 i art. 19 ust. 2 StTytNaukU, przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów2, która podejmuje także uchwały o przedstawieniu albo odmowie przedstawienia kandydata do tytułu profesora (art. 28 ust. 2 StTytNaukU). Centralna Komisja posiada na gruncie KPA status ministra w zakresie wydawanej przez siebie decyzji. Należy jednak wskazać, że w związku z zakresem działania tego organu pojawia się kilka problematycznych kwestii. Centralna Komisja faktycznie kumuluje uprawnienia organu I instancji, organu II instancji (na skutek wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy) oraz organu dokonującego kontroli nadzwyczajnej wcześniejszych swych decyzji. Z kolei w postępowaniu w sprawach o nadanie stopni naukowych oraz tytułu naukowego pojawia się problem braku jawności tego postępowania oraz możliwości udziału w nim osoby bezpośrednio zainteresowanej. W postępowaniu tym odpowiednie zastosowanie mają przepisy KPA, a zatem powinna być zagwarantowana zasada czynnego udziału w nim strony, tymczasem – także w orzecznictwie – przyjmuje się pogląd, zgodnie z którym osoba, której dotyczy uchwała CK, nie korzysta z praw strony. Taka interpretacja w świetle przedstawionej w niniejszym artykule analizy wydaje się nieuprawniona. Żaden przepis prawa nie zacieśnia kwestii wyłączenia podmiotów uczestniczących w postępowaniu gabinetowym przed CK (art. 24 i n. KPA w zw. z art. 29 StTytNaukU), a na odmowę wyłączenia organu procesowego przysługuje zażalenie. Wskazane powyżej problemy powodują naruszenie prawnomiędzynarodowych i konstytucyjnych gwarancji prawa jednostki do rozpatrzenia jej sprawy w bezstronnym i rzetelnym postępowaniu, co wymaga podjęcia inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.

Wprowadzenie

Centralna Komisja działa przy Prezesie Rady Mi­nistrów i w zakresie wydawanych przez siebie decyzji pełni funkcję centralnego organu administracji rządowej (art. 33 ust. 1 StTytNaukU). „W konsekwencji oznacza to – co podkreśla NSA – że do Centralnej Komisji nie będzie możliwe zastosowanie przesłanki wyłączenia pracownika z art. 24 § 1 pkt 5 w zw. z art. 27 § 1 zd. 1 KPA, ponieważ Komisja należy do organów administracji, posiadających na gruncie KPA status ministra i choć ma charakter kolegialny, to podejmuje swoje rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym działając in pleno3. Takiego stanowiska jednak nie można zaakceptować. Trzeba bowiem zauważyć, że żaden przepis prawa nie zacieśnia kwestii wyłączenia podmiotów uczestniczących w postępowaniu gabinetowym przed CK (art. 24 i n. KPA w zw. z art. 29 StTytNaukU), a na odmowę wyłączenia organu procesowego przysługuje zażalenie (np. w postępowaniu cywilnym – art. 394 § 1 pkt 10 KPC, w postępowaniu karnym „jeżeli ujawnią się powody osłabiające zaufanie do wiedzy lub bezstronności biegłego albo inne ważne powody, powołuje się innego biegłego – art. 196 KPK, w postępowaniu administracyjnym art. 141 w zw. z art. 24 i n. KPA) i podkreśla to także mający pierwszeństwo przepis art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, sporządzonej w Rzymie 4.11.1950 r.4 oraz art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej z 14.12.2007 r.5, z których wprost wynika „prawo do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu”. Także TS podkreśla, że zasada, zgodnie z którą każdy ma prawo do rzetelnego postępowania przed bezstronnymi organami procesowymi, jest podstawową zasadą prawa wspólnotowego6, a z kolei ETPCz wskazał, że w odniesieniu do bezstronności organu procesowego: „Nawet pozory mogą mieć znaczenie. Tym, o co tu chodzi, jest zaufanie, jakie w demokratycznym społeczeństwie muszą wzbudzać organy procesowe w odczuciu opinii publicznej, a nade wszystko – w odczuciu strony i innego zainteresowanego podmiotu. Co za tym idzie, każdy działający w imieniu tego organu procesowego, w stosunku do którego zachodzi prawowity powód, by obawiać się braku bezstronności, musi wycofać się ze sprawy”7. Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że krajowy system konstytucyjnych wolności i praw „wzmocniony” został obligatoryjną prowspólnotową wykładnią prawa krajowego oraz standardami ponadpaństwowej władzy sądowniczej, jak ETPCz czy TS8.

Organ procesowy powinien traktować przedmiot sprawy bezstronnie i niezależnie od posiadanego przekonania9 i jeżeli biegły/recenzent nie jest w stanie temu sprostać, powinien sam wyłączyć się ze sprawy. Wyłączenie, jak podkreśla TK, powoduje bowiem każda okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać wątpliwości co do bezstronności10.

Organy administracji

Definiując pojęcie organu administracyjnego, zwykle wskazuje się, że jeżeli administracją jest ta część działalności państwowej, która pozostaje po wyłączeniu działalności ustawodawczej i sądowniczej, to organem administracji będzie ten organ, który nie uchwala ustaw ani nie wykonuje wymiaru sprawiedliwości11. W ujęciu funkcjonalnym organem administracji publicznej jest każdy podmiot, któremu ustawa przyznała kompetencje z zakresu prawa administracyjnego12. Charakterystyczną cechą administracji jest hierarchiczne podporządkowanie organów wchodzących w jej skład. Organami administracji rządowej są naczelne, centralne i terenowe organy, które z kolei dzielą się na organy administracji ogólnej i administracji specjalnej zespolonej i niezespolonej13.

Naczelnymi organami administracji są: Prezydent, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, a także inne organy, jak Komitet Integracji Europejskiej. Przewodniczący tych komitetów wchodzą w skład Rady Ministrów.

Centralne organy administracji rządowej są tworzone w ramach oznaczonego działu administracji na podstawie ustaw i wyjątkowo na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów. Konstytucja nie reguluje pozycji prawnej tych podmiotów. Podstawowym kryterium odróżniającym cen­- tralne organy administracji od organów naczelnych jest to, że kierownicy (szefowie) tych organów nie wchodzą w skład Rady Ministrów, pomimo że ich zakres zadań i kompetencji rozciąga się na terytorium całego państwa.

Ustawa z 4.9.1997 r. o działach administracji rządowej14 określająca zakres działów administracji rządowej oraz właściwości ministra kierującego danym działem wskazuje na funkcjonujące w zakresie poszczególnych działów centralne organy administracji rządowej. Nadzór nad nimi przyznaje poszczególnym ministrom. Organy centralne administracji rządowej noszą różne nazwy, czasem są to nazwy sugerujące ich kolegialny skład, ale z zasady są organami jednoosobowymi. Jeżeli w ustawach nazywane są „urzędem” (np. Wyższy Urząd Górniczy), to najczęściej chodzi o organ jednoosobowy. Gdy zaś noszą nazwę komitetu lub komisji, są organami kolegialnymi, w których funkcje reprezentacji na zewnątrz wykonuje ich przewodniczący15.

Ponadto [...]