Abstrakt
W niniejszym artykule przedstawiono najistotniejsze zagadnienia uregulowane w Przepisach ogólnych ustawy z 4.2.2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe1 wraz ze wskazaniem różnic i nowości względem poprzednio obowiązującej ustawy z 12.11.1965 r. – Prawo prywatne międzynarodowe2. W opublikowanym w Nr 11/2011 artykule3 Autor przedstawił przyczyny uchwalenia nowej ustawy, jej systematykę, zwrócił uwagę na zamieszczenie przepisów informacyjnych jako istotną nowość ustawy oraz odniósł się do ustalenia prawa właściwego w oparciu o łącznik obywatelstwa. W niniejszym artykule Autor omawia instytucję odesłania, zasady stosowania klauzuli porządku publicznego, kwestię sposobu rozwiązywania konfliktu interlokalnego oraz stosowania obcego prawa publicznego.
Odesłanie
PrPrywM zachowuje, choć w ograniczonym zakresie, odesłanie.
Odesłanie jest instytucją prawa prywatnego międzynarodowego, która przewiduje, aby obce prawo kolizyjne (prywatne międzynarodowe w znaczeniu wąskim) wskazało prawo merytoryczne miarodajne dla danego stosunku prawnego.
W doktrynie prawa prywatnego międzynarodowego zauważono problem związany z odesłaniem dopiero w XVII w. w związku z różnicami w normach kolizyjnych różnych państw. Skoro bowiem norma kolizyjna państwa sądu orzekającego wskazywała jako prawo właściwe prawo państwa, które w swojej normie kolizyjnej uznawało się za niewłaściwe, to powstawała wątpliwość, czy własne prawo merytoryczne wskazuje jako właściwe jedynie prawo merytoryczne innego państwa, czy także prawo prywatne międzynarodowe. |
Wyróżnia się przede wszystkim odesłanie zwrotne oraz odesłanie dalsze. Choć zauważa się także tzw. odesłanie pośrednie.
Odesłanie zwrotne występuje w sytuacji, gdy prawo prywatne międzynarodowe państwa A wskazuje jako właściwe prawo merytoryczne państwa B i z kolei prawo prywatne międzynarodowe państwa B wskazuje jako właściwe prawo merytoryczne państwa A.
Odesłanie dalsze polega natomiast na tym, że prawo prywatne międzynarodowe państwa A wskazuje jako właściwe prawo państwa B, a prawo prywatne międzynarodowe państwa B wskazuje z kolei jako właściwe prawo merytoryczne państwa C itd.
Odesłanie dalsze może być jednostopniowe lub wielostopniowe. Odesłanie dalsze jednostopniowe polega na tym, że jest ono ograniczone jedynie do jednego odesłania, czyli prawo prywatne międzynarodowe państwa A wskazuje jako prawo właściwe prawo państwa B, a prawo państwa B odsyła do prawa państwa C. Nie jest już możliwe odesłanie z prawa prywatnego międzynarodowego państwa C do innego prawa. Odesłanie wielostopniowe nie przewiduje żadnych ograniczeń, zatem w podanym wyżej przykładzie, prawo prywatne międzynarodowe może odesłać do prawa państwa D, prawo prywatne międzynarodowe państwa D do prawa państwa E itd. W końcu odesłanie dalsze może mieć charakter przyjęty, jeżeli prawo państwa C uznaje się za właściwe dla danego stosunku prawnego.
Niektórzy autorzy wyróżniają także odesłanie pośrednie, które jest kombinacją odesłania zwrotnego i dalszego. Polega ono na tym, że prawo prywatne międzynarodowe państwa A wskazuje jako właściwe prawo państwa B, a prawo prywatne międzynarodowe państwa B odsyła do prawa państwa C, a to z kolei odsyła do prawa państwa A4.
Znaczenie instytucji odesłania uległo zwiększeniu dopiero od sprawy Bawarczyka Forgo, który zamieszkiwał (w XIX w.) we Francji, gdzie zmarł nie pozostawiając testamentu. Forgo był dzieckiem pozamałżeńskim i pozostawił po sobie krewnych matki z linii bocznej. Sprawę rozpoznawał sąd francuski, który uznał, że prawem właściwym dla sprawy spadkowej po Forgo będzie prawo bawarskie. Okazało się jednak, że prawo bawarskie (prywatne międzynarodowe) w zakresie spadku dotyczącego ruchomości wskazuje jako prawo właściwe prawo państwa, na terytorium którego rzeczy są położone. W tym przypadku ruchomości były położone we Francji. W związku z tym sąd francuski uznał, że dla tej sprawy spadkowej właściwe będzie prawo francuskie, które pozbawiało dziedziczenia po Forgo jego krewnych po matce, z uwagi na to, że był on dzieckiem nieślubnym i spadek przypadł na rzecz skarbu państwa francuskiego5. |
Trzeba jednak zauważyć, że instytucja odesłania ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy twierdzą, że [...]