Monitor Prawniczy

nr 15/2011

Charakter prawny posiadania w zakresie prawa wieczystego użytkowania – ujęcie doktrynalne i orzecznicze

Grzegorz Wolak
sędzia Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, adiunkt w Katedrze Prawa Prywatnego Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Gospodarce KUL w Stalowej Woli.
Abstrakt

Zarówno w doktrynie, jak i w judykaturze, brak jest jednolitości poglądów odnośnie do charakteru prawnego posiadania w zakresie prawa wieczystego użytkowania. Chodzi o kwestię tego, jak zakwalifikować prawnie, wśród istniejących rodzajów posiadania, władztwo faktyczne nad rzeczą sprawowane przez wieczystego użytkownika oraz przez osoby trzecie w zakresie wieczystego użytkowania. O ile raczej zgodnie przyjmuje się, że posiadanie odnoszące się do prawa wieczystego użytkowania polega na wykonywaniu władztwa nad nieruchomością z wolą posiadania jej dla siebie, w zakresie odpowiadającym treści wieczystego użytkowania (art. 233 KC), o tyle brak consensusu w kwestii tego, czy posiadanie to jest posiadaniem samoistnym, czy też posiadaniem zależnym, czy też może wreszcie kategorią pośrednią pomiędzy tymi dwoma rodzajami posiadania, którą można by określić jako „posiadanie w zakresie wieczystego użytkowania” bądź jako „posiadanie (tak) jak wieczysty użytkownik” bez odnoszenia go do kodeksowego dychotomicznego podziału posiadania na samoistne i zależne (w tym ostatnim przypadku odpowiedzi wymagałoby pytanie o to, czy na gruncie art. 336 KC uprawnione byłoby w ogóle wyróżnianie takiej kategorii pośredniej). Niniejszy artykuł przedstawia poglądy doktryny i orzecznictwa dotyczące wskazanych powyżej zagadnień, a także opinię autora co do słuszności przyjęcia i stosowania jednej z właściwych koncepcji. W artykule wskazano także przesłanki dopuszczalności zasiedzenia prawa wieczystego użytkowania oraz zakres zastosowania art. 231 § 1 KC do posiadacza, który wzniósł budynek na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie innej osobie.

Posiadanie samoistne a posiadanie zależne

Aby mieć dobrą podstawę do dalszych rozważań wyjaśnić należy najpierw pojęcia „posiadanie samoistne” i „posiadanie zależne”.

Jak stanowi art. 336 KC, posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). W przepisie tym ustawodawca zróżnicował posiadanie na samoistne i zależne. Podział ten oparty jest na elemencie woli posiadacza. Nie jest to zresztą jedyny możliwy podział posiadania. W zależności bowiem od tego, co stanowi kryterium dyferencjacji, wyróżnić można jeszcze za doktryną podział posiadania na: posiadanie w złej i dobrej wierze, posiadanie bezprawne i zgodne z prawem, posiadanie wadliwe i niewadliwe. Oczywiście te inne rodzaje posiadania pozostają poza zakresem mojego zainteresowania.

Posiadacz jest posiadaczem samoistnym wówczas, gdy poprzez swoje władztwo nad rzeczą realizuje w stosunku do niej te wszystkie uprawnienia, które składają się na treść prawa własności, a o których mowa w art. 140 KC1. Jest przy tym rzeczą obojętną dla kwalifikacji posiadania jako samoistnego, czy posiadacz jest zarówno właścicielem, czy też wszedł w posiadanie bez tytułu prawnego, np. kradnąc tę rzecz właścicielowi. Najważniejsze jest, by władał faktycznie daną rzeczą tak, jak robi to właściciel2. Stosownie do art. 337 KC, posiadacz samoistny nie traci posiadania przez to, że oddaje drugiemu rzecz w posiadanie zależne. Powstają wtedy w sensie prawnym dwa posiadania w stosunku do jednej rzeczy: posiadanie samoistne i zależne, choć z logicznego punktu widzenia rzeczą może władać tylko jedna osoba. Przyjąć należy, że w art. 337 KC chodziło ustawodawcy o zróżnicowanie, po pierwsze – zakresu władania rzeczą a po drugie – środków ochrony tego władztwa. Podkreślić należy też tę ważną cechę posiadania samoistnego, która wyraża się w tym, że stwarza ono dla posiadacza taką sytuację, w której jego posiadanie jest niezależne od jakiegoś stosunku prawnego, a w szczególności od woli innej osoby3.

Z kolei posiadaniem zależnym jest zwykle władztwo nad rzeczą, które wywodzi się z określonego stosunku prawnego, który daje posiadaczowi pewne ściśle określone uprawnienia względem przedmiotu władztwa. Stosunek prawny będący podstawą takiego władztwa dotyczy rzeczy będącej własnością osoby trzeciej (vide sformułowanie: „włada cudzą rzeczą”). Skoro jednak posiadacz zależny włada rzeczą jedynie tak, jak np. użytkownik czy dzierżawca, to dopuszczalne jest także bezprawne posiadanie zależne.

W doktrynie wypowiadany jest przy tym pogląd, jak się wydaje słuszny, że art. 337 KC daje podstawę do twierdzenia, że posiadacz zależny, który oddaje rzecz w dalsze posiadanie zależne, np. w podnajem, poddzierżawę, nie traci posiadania zależnego, tak jak posiadacz samoistny nie traci swojego posiadania oddając rzecz innej osobie w posiadanie zależne4.

Jak to już zostało nieco wcześniej wspomniane, istotą podziału posiadania na właścicielskie (samoistne) i niewłaścicielskie (zależne) jest element woli. W przypadku tego pierwszego posiadania posiadacz ma wolę władania rzeczą tak jak właściciel, w przypadku zaś drugiego jego wola nastawiona jest na wykonywanie względem rzeczy węższych uprawnień niźli te przysługujące właścicielowi. Częstokroć, w przypadku posiadania zależnego prawnego, jego wola jest ograniczona zakresem uprawnień wynikających ze stosunku prawnego będącego podstawą posiadania jako władztwa faktycznego5.

Wskazać należy też, że [...]