Monitor Prawniczy

nr 10/2011

Odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych zawartych w art. 218 KK

Marian Liwo
Autor jest zastępcą Głównego Inspektora Pracy, adwokatem Izby Adwokackiej w Rzeszowie, adiunktem w Katedrze Prawa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Edyta Nowosiadły
Autorka jest adwokatem Izby Adwokackiej w Rzeszowie, asystentem w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Abstrakt

Zapewnienie efektywnej ochrony pracy i systemu jej realizacji jest jednym z podstawowych zadań państwa w zakresie zapobiegania zagrożeniom związanym z naruszaniem praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy, jak również z ubezpieczenia społecznego. Konsekwencją tych zagrożeń jest coraz częstsze łamanie praw pracowniczych w postaci np. niewypłacania lub nieterminowego wypłacania wynagrodzeń pracowników, nieprzestrzegania przepisów i zasad bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy i urlopach. Ponadto, wśród często występujących typów czynów zabronionych, wskazuje się nierówne traktowanie pracowników, mobbing, aż po odmowę przywrócenia do pracy. W niniejszym artykule przedstawiono przedmiot ochrony, podmiot czynu zabronionego i znamiona przestępstw z art. 218 KK oraz zagrożenie karą i środkami karnymi dla sprawców tych przestępstw.

Wprowadzenie

W ostatnich latach w wyniku zainteresowania problemem przez środki masowego przekazu ujawniony został przed społeczeństwem stan powszechnego łamania praw pracowniczych. Pracowników często zmusza się do codziennej pracy w godzinach nadliczbowych, za którą nie wypłaca się wynagrodzeń. Równolegle z tym stworzony jest unikalny system zacierania dowodów, który ma uniemożliwić pracownikom dochodzenie roszczeń. Fałszuje się także niekiedy ewidencję czasu pracy i urlopów, a pracowników zmusza do potwierdzania fałszywych danych. Niejednokrotnie także dochodzi do nieprzestrzegania przepisów i zasad bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Skala tego zjawiska stała się tak znaczna, że doprowadziła do rozszerzenia na podstawie art. 98 pkt 2 ustawy z 13.4.2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy1 katalogu przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową o art. 218 § 3 KK, penalizujący w swej treści niewykonanie orzeczenia sądu pracy nakazującego wypłatę wynagrodzenia lub innego świadczenia ze stosunku pracy.

Niepokojące jest zjawisko niewykonywania przez pracodawców orzeczeń sądów, ponieważ godzi to nie tylko w prawa pracowników, ale też w pewność orzeczeń sądowych oraz powagę trzeciej władzy.

kodeks karny obowiązujący od 1.9.1998 r. wprowadził rozdział XXVIII „Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową” – składający się z czterech artykułów: 218, 219, 220 i 221. Karnoprawna ochrona praw pracownika jest zatem zjawiskiem stosunkowo nowym, dlatego tak ważne jest zainteresowanie tą tematyką osób zajmujących się w swej praktyce prawem karnym, jak również prawem pracy w celu zapewnienia lepszej ochrony praw osób wykonujących pracę zarobkową w systemie wolnorynkowym2, którą w myśl Konstytucji RP stanowią sądy i trybunały.

Przedmiot ochrony

Otwierającym rozdział XXVIII KK „Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową” jest art. 218 KK, zgodnie z którym:

„§ 1. Kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub upor­czywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Osoba określona w § 1, odmawiająca ponownego przyjęcia do pracy, o której przywróceniu orzekł właściwy organ, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Osoba określona § 1, która będąc zobowiązana orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy, obowiązku tego nie wykonuje

– podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Przestępstwo określone w art. 218 KK stanowi podstawowy typ naruszenia praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy lub z ubezpieczenia społecznego. Prawa te podlegają ochronie prawnokarnej, bez względu na ich treść czy charakter. Dla realizacji znamion przestępstwa z art. 218 KK nie jest konieczne, by naruszenie praw pracowniczych doprowadziło po stronie pracownika do szkody o charakterze majątkowym lub niemajątkowym. Różna waga naruszonych interesów pracowniczych może natomiast znaleźć odzwierciedlenie w ocenie stopnia społecznej szkodliwości konkretnych zachowań realizujących znamiona art. 218 KK3.

Prawa wynikające ze stosunku pracy obejmują te prawa pracownika, których źródłem jest stosunek pracy. Przez stosunek pracy rozumie się stosunek prawny zachodzący pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden jest pracownikiem, a drugi pracodawcą. Definicję stosunku pracy zawiera art. 22 § 1 KP.

Ze względu na tytuł omawianego rozdziału KK należy przyjąć, że ochrona ta odnosi się do [...]