Monitor Prawniczy

nr 20/2010

Wykonywanie uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym

Tomasz Czech
Autor jest aplikantem radcowskim przy OIRP w Warszawie.
Abstrakt

W dniu 20.2.2011 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów o hipotece1, która m.in. wprowadza nową instytucję normatywną – uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Instytucja ta ma umocnić pozycję prawną właściciela w przypadku, gdy wygasa hipoteka, która obciąża przysługującą mu nieruchomość2. Celem niniejszego artykułu jest analiza podstawowych przesłanek wykonywania tego uprawnienia. W artykule omówiono m.in. sposoby powstania uprawnienia właściciela do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, charakter uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym oraz sposoby jego wykonywania, zasady ustanowienia nowej hipoteki i przeniesienia hipoteki na opróżnione miejsce hipotecz­ne, a także zaprezentowano restrykcyjne i liberalne stanowisko doktryny w zakresie granic wykonywania uprawnienia właściciela nieruchomości do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym oraz podstawy wpisu nowej hipoteki na opróżnionym miejscu hipotecznym.

Reguła „posuwania się hipotek naprzód”

Do 20.2.2011 r. w prawie polskim w pełnym zakresie obowiązuje ogólna reguła „posuwania się hipotek naprzód”3. Reguła ta oznacza, że w przypadku, gdy hipoteka na nieruchomości wygasa, hipoteki i inne prawa obciążające tę nieruchomość z niższym pierwszeństwem automatycznie przesuwają się o jedno miejsce w hierarchii („awansują” w kolejności wykonywania i zaspokojenia). Wspomniane przesunięcie nie następuje, jeżeli istnieją prawa posiadające równe pierwszeństwo z wygasłą hipoteką – prawa te „zapełniają” miejsce po takiej hipotece, polepszając z reguły swoje perspektywy odnośnie do zaspokojenia z obciążonej nieruchomości. Wygaśnięcie hipoteki nie ma natomiast wpływu na prawa posiadające wyższe pierwszeństwo.

Reguła „posuwania się hipotek naprzód” wynika z przepisów normujących pierwszeństwo ograniczonych praw rzeczowych (zob. art. 249 KC, art. 12 KWU4).

Od 20.2.2011 r. zacznie obowiązywać przepis, który wprowadza istotny wyłom w omawianej regule (art. 1011 ust. 1 KWU). Przepis ten przewiduje, że wygaśnięcie hipoteki nie powoduje automatycznego „awansu” praw posiadających niższe pierwszeństwo ani poprawy sytuacji praw, które mają równe pierwszeństwo z wygasłą hipoteką. W miejsce obciążenia hipotecznego w majątku właściciela nieruchomości powstaje uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem po wygasłej hipotece. Innymi słowy, na podstawie art. 1011 ust. 1 KWU wygaśnięcie hipoteki zasadniczo nie zmienia sytuacji prawnej pozostałych osób, którym przysługują prawa dotyczące określonej nieruchomości, niezależnie od ich pierwszeństwa.

W nowym stanie prawnym reguła „posuwania się hipotek naprzód” odzyskuje znaczenie w przypadkach, w których uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym w ogóle nie powstaje (np. art. 10111 KWU), wygasa (np. art. 1014 ust. 1 KWU) lub nie podlega uwzględnieniu (art. 1013 ust. 2 KWU). Podstawą prawną stosowania tej reguły jest wówczas ogólny art. 249 KC w zw. z art. 12 KWU.

Regułę „posuwania się hipotek naprzód” odpowiednio stosuje się do – innych niż hipoteka – ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomości (użytkowania i służebności) oraz do praw osobistych i roszczeń ujawnionych w księdze wieczystej (art. 20 ust. 1 KWU).

Powstanie uprawnienia

Uprawnienie właściciela nieruchomości do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym może powstać na dwa sposoby:

  1. w wyniku wygaśnięcia hipoteki – tzw. pierwotnie opróżnione miejsce hipoteczne (art. 101 ust. 1 zd. 1 KWU)5;
  2. wskutek przeniesienia jednej z hipotek na miejsce opróżnione przez inną hipotekę – tzw. wtórnie opróżnione miejsce hipoteczne (art. 1012 KWU).

Uprawnienie właściciela nieruchomości do rozporządzania pierwotnie opróżnionym miejscem hipotecznym powstaje ex lege z chwilą wygaśnięcia hipoteki. Nie jest w tym celu konieczna żadna dodatkowa czynność prawna.

Omawiane uprawnienie powstaje niezależnie od przyczyny, z jakiej wygasła hipoteka. Mogą to być przyczyny dotyczące samej hipoteki (np. zrzeczenie się hipoteki przez wierzyciela), przedmiotu zabezpieczenia (np. konsolidacja hipoteki i własności obciążonej nieruchomości w majątku jednej osoby) albo odnoszące się do wierzytelności hipotecznych (np. spłata wszystkich zabezpieczonych wierzytelności przez dłużnika).

Uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym nie powstaje w sytuacji, w której hipoteka wygasa na skutek utraty przedmiotu zabezpieczenia (np. zniszczenie obciążonego lokalu, wygaśnięcie użytkowania wieczystego; zob. też art. 101 KWU). Uprawnienie nie powstaje również wtedy, gdy hipoteka wygasa w rezultacie egzekucji z obciążonej nieruchomości (art. 1013 ust. 1 KWU).

Uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym powstaje po wygaśnięciu hipoteki przymusowej, umownej i ustanowionej na podstawie jednostronnej czynności prawnej (arg. lege non distinguente).

Jeżeli hipoteka wygasła tylko częściowo (np. wskutek częściowego zwolnienia hipoteki przez wierzyciela6), właściciel nieruchomości może rozporządzać opróżnionym miejscem w tej części (art. 1011 ust. 2 KWU). Należy podkreślić, że w nowym stanie prawnym częściowa spłata zabezpieczonej wierzytelności nie powoduje częściowego wygaśnięcia hipoteki. W takim wypadku suma hipoteczna pozostaje na niezmienionym poziomie.

Wpis omawianego uprawnienia do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny7. Taki wpis nigdy nie jest przesłanką powstania uprawnienia. Dotyczy to także sytuacji, w której wykreślenie wygasłej hipoteki jest konstytutywne (np. przy zrzeczeniu się hipoteki; zob. art. 246 § 2 KC).

Charakter uprawnienia

Wątpliwości budzi kwalifikacja normatywna uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Możliwe są tu dwa warianty interpretacyjne8.

Według pierwszego wariantu, uprawnienie to ma odrębny status od prawa własności, ale pozostaje związane z tym prawem. Nie stanowi samoistnego przedmiotu obrotu, podlega przeniesieniu tylko wraz z własnością nieruchomości (zob. art. 1015 KWU). Omawiane uprawnienie uznać można za część składową nieruchomości (art. 50 KC).

Stosownie do drugiego wariantu, w istocie mamy do czynienia z wycinkiem ogólnego prawa własności, a nie z uprawnieniem samodzielnym9. Uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym to wiązka kompetencji, które wraz z innymi uprawnieniami składają się na prawo własności. Wchodzi ono w skład szerszego uprawnienia właściciela do rozporządzania nieruchomością (ius disponendi; art. 140 zd. 2 KC).

Powyższy dylemat nie ma istotnego znaczenia praktycznego10. Bardziej przekonujący wydaje się [...]