Monitor Prawniczy

nr 5/2009

Postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika

Mariusz Śladkowski
Autor jest adiunktem w Katedrze Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, sędzią w Wydziale VIII Cywilnym Sądu Rejonowego w Zabrzu.
Abstrakt

Jednym z najczęściej spotykanych w praktyce typów postępowań o nadanie klauzuli wykonalności (postępowań klauzulowych) jest postępowanie o jej nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika. Artykuł przedstawia warunki jego wszczęcia i prowadzenia zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, ze wskazaniem różnic w tym zakresie istniejących przed wprowadzeniem zmian ustawą z 17.6.2004 r. o zmianie ustawy – kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw1.

Wprowadzenie

Uregulowanie tego rodzaju postępowań sądowych zasługuje na szczególną uwagę, chociażby ze względu na potencjalną możliwość ścierania się interesów, z jednej strony wierzycieli, z drugiej zaś członków rodziny dłużnika, mających częstokroć niewielki, czy wręcz żaden, związek z jego rozporządzeniami majątkowymi, które doprowadziły do wszczęcia przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego. Jest to tym istotniejsze, jeśli weźmie się pod uwagę treść art. 18 i art. 71 ust. 1 Konstytucji, które proklamują zasadę ochrony rodziny, stanowiąc, że rodzina znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej, zaś Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Co istotne, z punktu widzenia systematyki niniejszego opracowania, problematyka formy postępowania o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, stanowi faktycznie fragment szerszego zagadnienia, jakim są stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami. Pojęciem tym określa się w doktrynie wszystkie te relacje istniejące między małżonkami, które odnoszą się do sfery ich interesów ekonomicznych. Będzie zatem chodziło tutaj zarówno o wspólność praw majątkowych, jak i o rozliczenia związane z dokonywaniem nakładów oraz ponoszeniem wydatków, a także o kwestie odpowiedzialności za zobowiązania. Do stosunków majątkowych małżeńskich sensu largo zalicza się przy tym również roszczenia odszkodowawcze, i to zarówno między małżonkami, jak i w stosunku do osób trzecich2. Należy przy tym mieć na względzie okoliczność, że ten fragment regulacji zawartych w KRO i pośrednio w KPC został najdalej zmodyfikowany w wyniku zmian wprowadzonych ZmKROU. Fakt ten nie może być jednak zaskoczeniem, skoro kształt regulacji sprzed nowelizacji poddawany był regularnej krytyce, przede wszystkim jako wywołujący trudności w kwalifikowaniu nabywanych praw do poszczególnych mas majątkowych małżonków, komplikujący zarząd majątkiem wspólnym małżonków, wreszcie niekorzystny dla wierzycieli, w sytuacji egzekucji wierzytelności z majątku wspólnego małżonków3.

Warunki formalne wniosku

Jak stanowi art. 71 pkt 2 ustawy z 28.7.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych4 od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika sąd pobiera opłatę stałą w kwocie 50 zł. Należy zatem zauważyć wzrost opłaty w stosunku do poprzedniego stanu prawnego, gdyż zgodnie z treścią § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15.11.1996 r.5 w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych w sprawach cywilnych, uchylonego 2.3.2006 r., za klauzulę wykonalności pobierało się opłatę kancelaryjną w kwocie 6 zł za każdą stronicę wydanego dokumentu. Artykuł 149 ust. 1 KSCU rozstrzygnął jednocześnie ewentualne spory intertemporalne w zakresie wysokości opłaty sądowej stwierdzając, że w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się, do czasu zakończenia postępowania w danej instancji, dotychczasowe przepisy o kosztach sądowych. W judykaturze uzupełniono przy tym powyższą kwestię uznając, że do zażalenia na postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wydane przed wejściem w życie ww. ustawy, mają zastosowanie przepisy tej ustawy6.

Pod rządami nowego stanu prawnego drugim wymogiem formalnym przedmiotowego wniosku jest dołączenie do niego przez wierzyciela dokumentów urzędowych lub prywatnych wykazujących, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.. Przepis art. [...]