Monitor Prawniczy

nr 21/2009

Wątpliwości interpretacyjne na tle praktycznego stosowania art. 108 § 1 KPC

Dariusz Kotłowski
Autor jest doktorantem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, współwłaścicielem kancelarii prawnej specjalizującej się w obsłudze prawnej dużych podmiotów gospodarczych.
Olga M. Piaskowska
Autorka jest asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym Karowice-Zachód w Katowicach.
Krzysztof Sadowski
Autor jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach.
Abstrakt

Ustawą z 25.7.2006 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych1, która weszła w życie z dniem 2.3.2006 r. wprowadzono zmiany do KPC w zakresie rozliczania kosztów postępowania. Wskazaną ustawą zmieniono m.in. art. 108 § 1 KPC i dopuszczono zawarcie przez sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie, w miejsce rozstrzygnięcia o kosztach postępowania, zasady obciążenia wskazanymi kosztami oznaczonej strony – pozostawiając szczegółowe ich rozliczenie referendarzowi sądowemu. Praktyka stosowania przepisu rodzi wątpliwości, które prezentowane są w niniejszym artykule. Autorzy wskazują, że tylko precyzyjne określenie przez sąd zasady ponoszenia przez stronę kosztów sądowych spowoduje możliwość dokładnego wyliczenia ich przez referendarza sądowego w wysokości należnej stronie, z jednoczesnym poszanowaniem zasady kosztów niezbędnych i celowych.

Wprowadzenie

Obecnie przepis art. 108 § 1 KPC ma następujące brzmienie: „Sąd rozstrzyga o kosztach w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji. Sąd może jednak rozstrzygnąć jedynie o zasadach poniesienia przez strony kosztów procesu, pozostawiając szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu; w tej sytuacji, po uprawomocnieniu się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, referendarz sądowy w sądzie I instancji wydaje postanowienie, w którym dokonuje szczegółowego wyliczenia kosztów obciążających strony”.

Regulacja zawarta w art. 108 § 1 KPC ma charakter szczególny, gdyż orzeczenie o kosztach postępowania, a ściślej rzecz ujmując decyzja procesowa o obciążeniu nimi określonej strony, stosownie do wyniku procesu, nadal pozostaje w zakresie władzy sędziowskiej. Przyjęcie innego rozwiązania prowadziłoby bowiem do przekazania referendarzowi sądowemu władzy jurysdykcyjnej, do czego, jak słusznie zauważa J. Gudowski, de lege lata nie ma żadnych podstaw2. Po wprowadzeniu do wskazanego przepisu zmian, jak słusznie wskazuje J. Gudowski, rozstrzygnięcie o kosztach postępowania przez sąd może mieć dwojaki charakter3. Po pierwsze, może to być rozstrzygnięcie ostateczne, a więc zawierające rozstrzygnięcie, kto i w jakiej wysokości poniesie koszty postępowania, co musi być wyrażone ściśle określoną kwotą. Po drugie, może to być rozstrzygnięcie przesądzające jedynie o zasadzie poniesienia kosztów postępowania przez strony. W tej drugiej sytuacji sąd przesądzając zasadę pozostawia szczegółowe wyliczenie kosztów postępowania referendarzowi sądowemu.

Zakres kompetencji referendarza sądowego w przedmiocie decydowania o wysokości przyznawanych stronie kosztów postępowania

Zastosowanie tej instytucji przez sąd zależy wyłącznie od jego oceny, jednak w doktrynie oraz judykaturze powszechnie przyjęto dopuszczalność jej zastosowania w sytuacji, w której obliczenie kosztów postępowania jest szczególnie skomplikowane bądź czasochłonne4. Z takim rozwiązaniem należy się zgodzić, brak jest bowiem podstaw do stwierdzenia, że celem powołanego przepisu jest przerzucenie obowiązku obliczania kosztów postępowania z sądu na referendarza. Jest to instytucja szczególna, stanowiąca wyjątek od zasady ostatecznego rozstrzygania o kosztach postępowania w orzeczeniu to postępowanie kończącym5. Zastosowanie zatem omawianej instytucji powinno mieć miejsce wówczas, gdy obliczenie kosztów postępowania w określonej sprawie wymaga przeprowadzenia przez sąd wielu szczegółowych działań arytmetycznych. Ponadto, powinno się ją stosować także wtedy, gdy na moment orzekania sąd nie jest w stanie określić wysokości żądanych kosztów postępowania. Dzieje się tak wówczas, gdy strona działająca bez profesjonalnego pełnomocnika, w terminie wynikającym z art. 109 KPC, składa wniosek o przyznanie jej kosztów przejazdu, w tym kosztów podróży powrotnej (tj. z sądu do miejsca zamieszkania)6. W pozostałych przypadkach sąd o kosztach postępowania powinien [...]