Monitor Prawniczy

nr 2/2009

Nadawanie zaświadczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego

Agata Harast
Autorka jest aplikantką adwokacką, doktorantką w Katedrze Postępowania Cywilnego I na WPiA Uniwersytetu Łódzkiego.
Abstrakt

Dnia 21.1.2005 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 805/2004 z 21.4.2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych1, które stosuje się od 21.10.2005 r. Dnia 6.5.2006 r. weszła w życie ustawa z 17.2.2006 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego2, która ma na celu wprowadzenie do KPC przepisów niezbędnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania rozporządzenia 805/2004. W przepisach wprowadzonych obecnie do KPC ustawodawca posłużył się pojęciem „przepisów odrębnych”, gdyż mają one służyć tylko uzupełnieniu i usprawnieniu wyko­nywania rozwiązań zawartych w rozporządzeniu. Dokonanie prawidłowej wykładni nowych przepisów KPC możliwe jest tylko w połączeniu z unormowaniami zawartymi w rozporządzeniu 805/2004. W niniejszym artykule omówiono zagadnienia dotyczące nadawania zaświadczenia ETE przewidziane w rozporządzeniu oraz wskazano uzupełniająco przepisy wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego.

Uwagi ogólne

Zniesienie procedury exequatur przewidzianej w Rozporzą­dzeniu Rady Nr 44/2001 z 22.12.2000 r. w sprawie jurysdy- kcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych3 według twórców rozporządzenia ma wiele istotnych zalet z uwagi na brak potrzeby zatwierdzania orzeczenia zaopatrzonego w zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego (ETE) przez organ w drugim Państwie Członkowskim i związanych z tym opóźnień oraz kosztów4. Na gruncie rozporządzenia 805/2004 postępowanie o stwierdzanie wykonalności odbywające się przed sądem państwa wykonania zostało zastąpione postępowaniem, którego prze­dmiotem jest nadawanie orzeczeniu zaświadczenia ETE, które odbywa się przed sądem Państwa Członkowskiego pochodzenia5. Artykuł 6 rozporządzenia, który reguluje warunki, na jakich można orzeczeniu nadać zaświadczenie ETE w swojej funkcji, jest porównywalny do art. 34 i 35 rozporządzenia 44/20016.

Orzeczeniu wydanemu w sprawie roszczenia bezspornego w Państwie Członkowskim nadaje się, na wniosek złożony w dowolnym czasie w sądzie wydania, zaświadczenie ETE w przypadku wystąpienia następujących przesłanek:

a) orzeczenie jest wykonalne w Państwie Członkowskim wydania i

b) orzeczenie nie pozostaje w sprzeczności z przepisami dotyczącymi jurysdykcji zawartymi w sekcjach 3 i 6 rozdziału II rozporządzenia 44/2001 i

c) postępowanie sądowe w Państwie Członkowskim wydania spełniło warunki zawarte w rozdziale III, w przypadku gdy roszczenie jest bezsporne w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) lub c) i

d) orzeczenie zostało wydane w Państwie Członkowskim, w którym dłużnik ma miejsce zamieszkania w myśl art. 59 rozporządzenia 44/2001 w sprawach, w których:

– roszczenie jest bezsporne w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) lub c) i

– dotyczy ono umowy zawartej przez osobę, konsumenta, w celu, który można uznać za wykracza­jący poza jego działalność gospodarczą lub zawo­dową i

– dłużnik jest konsumentem.

Warunki wskazane w art. 6 ust. 1 mają zastosowanie również do ugody obejmującej roszczenia w rozumieniu art. 4 ust. 2, która została zatwierdzona przez sąd lub zawarta przed sądem w toku postępowania i podlega wykonaniu w Państwie Członkowskim, w którym została zatwier- dzona lub zawarta. Takiej ugodzie na wniosek złożony do sądu, który ją zatwierdził, lub przed którym została zawarta nadaje się zaświadczenie ETE, przy użyciu formularza określonego w załączniku II (art. 24 ust. 1 i 3). Powyższe warunki dotyczą także dokumentu urzędowego obejmującego roszczenia w rozumieniu art. 4 ust. 2, który podlega wykonaniu w jednym państwie członkowskim, na wniosek złożony do organu wyznaczonego przez państwo członkowskie wydania, któremu nadaje się zaświadczenie ETE, przy użyciu formularza określonego w załączniku III (art. 25 ust. 1 i 3).

Rozwiązania proceduralne dotyczące nadawania zaświadczenia ETE przewidziane zostały w [...]