Abstrakt
Artykuł przedstawia wymogi formalne skargi kasacyjnej w świetle ostatnich zmian KPC, nawiązujących do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konstytucyjności przepisu art. 3986 § 2 i 3 w zw. z art. 3984 § 1 pkt 3 KPC, również omówionego w niniejszym opracowaniu.
Wstęp
Skarga kasacyjna, będąca nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, stanowi jeden z ostatnich środków prawnych przysługujących stronie, służący weryfikacji prawidłowości orzeczeń. Z uwagi na nadzwyczajny charakter dostępność kasacji jest w znacznym stopniu ograniczona. Wynika to zarówno z uwarunkowań historycznych1, jak i celu skargi, którym jest kontrola prawomocnych rozstrzygnięć sądów, co do prawa, a nie co do faktu. Skarga kasacyjna w obecnym kształcie jest również głównym mechanizmem realizacji zadań Sądu Najwyższego polegających na kontroli zgodności z prawem oraz jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych2.
Prace nad ograniczeniem dostępności kasacji, m.in. poprzez zaostrzanie wymogów formalnych, rozpoczęły się już w 2000 r., aby ustawami z 2.7.2004 r.3 oraz 22.12.2004 r.4, które weszły w życie odpowiednio 5.2.2005 r. i 6.2.2005 r., uczynić z niej nadzwyczajny środek zaskarżenia.
Wymogi formalne skargi kasacyjnej
W stanie prawnym będącym podstawą do wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z 1.7.2008 r.5, wymogi skargi kasacyjnej określone były w przepisie art. 3984 KPC. Natomiast skutki niezachowania tych wymogów ustawodawca zawarł w art. 3986 KPC. Powyższe przepisy były przedmiotem dociekań Trybunału.
Norma art. 3984 KPC wskazuje elementy konstrukcyjne skargi kasacyjnej zaliczając do nich:
1) oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części,
2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie,
3) wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie oraz
4) wniosek o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia i zmiany.
Wspomniany przepis w § 2 wskazuje, że skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom dla pisma procesowego, w sprawach o prawa majątkowe powinna zawierać oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia. Do skargi kasacyjnej należy również dołączyć jej dwa odpisy – jeden dla SN, a drugi dla Prokuratora Generalnego.
Należy również wskazać jako wymogi formalne skargi kasacyjnej zachowanie terminu do jej wniesienia (art. 3982 KPC), zachowanie przymusu adwokackiego (art. 871 KPC) oraz pokrycie kosztów sądowych6.
Słuszna wydaje się w tym miejscu krótka charakterystyka poszczególnych elementów konstrukcyjnych skargi kasacyjnej.
I tak, jak już wspomniano, pierwszym z kodeksowych wymogów jest oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiona skarga kasacyjna, ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części. Na wstępie zaznaczyć trzeba, że skarga przysługuje od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie (art. 3981 § 1 KPC). Traktując zagadnienie szerzej konieczną przesłanką możliwości zaskarżenia orzeczenia jest jego byt, zarówno faktyczny, jak i prawny. Nie rodzi więc żadnych wątpliwości fakt, że zaskarżone może być jedynie orzeczenie prawnie istniejące7. Oznaczenie orzeczenia polega na wskazaniu sądu, który je wydał, daty jego wydania, sygnatury, nazwisk stron oraz przedmiotu sprawy8. Kolejnym ważnym elementem jest wskazanie, czy orzeczenie jest zaskarżane w części, czy w całości. Częściowe zaskarżenie orzeczenia jest możliwe jedynie wtedy, gdy zezwala na to jego struktura. Podział taki stanowi o dwóch częściach orzeczenia, pierwszej, z którą wnoszący środek zaskarżenia się zgadza i drugą, którą kwestionuje. Ona staje się przedmiotem zaskarżenia i wyznacza ramy rozpoznania skargi, które wiążą SN9.
Ponadto, ustawa procesowa nakłada obowiązek przytoczenia podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie. Ustawodawca konkretyzuje w przepisie art. 3983 KPC, co może być podstawą skargi kasacyjnej. Zgodnie z art. 3983 § 1 KPC, podstawą kasacji może być naruszenie prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, bądź też naruszenie prawa procesowego, ale tylko takie, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. W art. 3983§ 2 KPC zawarte są dodatkowe wymogi dla skargi kasacyjnej składanej przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z tą regulacją [...]