Monitor Prawniczy

nr 16/2009

Reprezentacja w postępowaniu karnym pokrzywdzonego małoletniego lub ubezwłasnowolnionego

Joanna Misztal-Konecka
Autorka jest sędzią Sądu Rejonowego w Lublinie, adiunktem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Abstrakt

Artykuł przedstawia zasady reprezentacji małoletniego lub ubezwłasnowolnionego pokrzywdzonego w procesie karnym, które to zagadnienie ze względu na brak precyzji unormowania w przepisach dotyczących procedury karnej wymaga odniesienia do regulacji prawa cywilnego i rodzinnego, a ponadto zastosowania wykładni systemowej tych przepisów, aby mogły one znaleźć zastosowanie w toku procesu karnego. Omówiono zasady reprezentacji i zakres uprawnień osób reprezentujących małoletniego pokrzywdzonego lub ubezwłasnowolnionego pokrzywdzonego w procesie karnym, a także przesłanki wyłączenia reprezentacji dziecka przez rodzica i przesłanki uzasadniające ustanowienie kuratora dla pokrzywdzonego.

Pojęcie pokrzywdzonego przestępstwem

Kodeks postępowania karnego w sposób ścisły definiuje pokrzywdzonego1 jako osobę fizyczną lub prawną, ewentualnie instytucję państwową, samorządową lub społeczną, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 i 2 KPK). Na zasadzie wyjątku także – według art. 49 § 3 KPK – za pokrzywdzonego uważa się zakład ubezpieczeń w zakresie, w jakim pokrył szkodę lub jest zobowiązany do jej pokrycia2.

Pokrzywdzonym jest więc każdy podmiot, którego dobro prawne zostało naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Zakres definicji z art. 49 KPK wyznaczają zatem trzy kryteria:

  • podmiotowe – osoba fizyczna, osoba prawna, instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna (choćby nie miała osobowości prawnej),
  • naruszone lub zagrożone dobro prawne,
  • bezpośredniość naruszenia lub zagrożenia dobra prawnego (jedyny wyjątek dotyczy wspomnianego wyżej zakładu ubezpieczeń)3.

Z uwagi na przedmiot rozważań przyjęty w niniejszym artykule pominięte zostaną problemy odnoszące się do pokrzywdzonych osób prawnych lub jednostek organizacyjnych. Osobą fizyczną jest natomiast jednostka ludzka. Prawo polskie przyznaje podmiotowość prawną, a zatem zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków, każdemu człowiekowi, niezależnie od płci, rasy, wyznania, zawodu, pochodzenia, wieku, karalności itp. Zdolność prawną nabywa się z chwilą urodzenia (art. 8 § 1 KC), a traci z chwilą śmierci.

Z reguły naruszenie (zagrożenie) w sposób bezpośredni dobra prawnego określonej osoby przez sprawcę przestępstwa wynika z wykonania przez tego ostatniego czynności określonej czasownikowo w przepisie karnym. Stąd stwierdzenie, kto jest pokrzywdzonym, jest możliwe na podstawie opisu czynu i jego kwalifikacji prawnej. Jednak uznaje się, że krąg pokrzywdzonych w rozumieniu art. 49 § 1 KPK ograniczony jest nie tylko zespołem znamion czynu będącego przedmiotem postępowania, ale także czynów współukaranych4. Oznacza to przyjęcie definicji materialnej (a nie czysto procesowej) pokrzywdzonego, zatem ustaleń czy dana osoba jest w rzeczywistości pokrzywdzoną wskutek przestępstwa, należy dokonywać w kontekście uregulowań zawartych w przepisach prawa materialnego5. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim dobro prawne zaatakowane przez konkretne przestępstwo, gdyż posiadać status pokrzywdzonego znaczy to samo, co znajdować się w określonym stanie, faktycznym i zarazem prawnym, polegającym na tym, że dobro prawne danej osoby (podmiotu) zostało przestępstwem naruszone lub zagrożone6.

Spostrzeżenia tego nie zmienia fakt, że sama definicja pokrzywdzonego znajduje się w ustawie karnej procesowej i została stworzona przede wszystkim na użytek prawa procesowego. Nie może bowiem ujść uwadze, że także przepisy prawa karnego materialnego tym pojęciem się posługują (np. art. 46 § 1, art. 66 § 3, art. 72 § 1 pkt 2 KK itd.), nie zawierając autonomicznej definicji7.

Bezpośredniość naruszenia lub zagrożenia należy rozumieć w ten sposób, że naruszenie lub zagrożenie określonego dobra prawnego wynika wprost z działania lub zaniechania przestępnego8, że pomiędzy czynem zawierającym przedmiotowe znamiona przestępstwa a naruszeniem lub zagrożeniem dobra danego podmiotu nie ma ogniw pośrednich9. Przyjmuje się, że dobro zostaje naruszone w wypadku dokonania czynu przestępnego, zaś zagrożone wówczas, gdy popełniono przestępstwo polegające na zagrożeniu oraz w przypadku usiłowania i karalnego przygotowania10.

Zagrożenie lub naruszenie dobra prawnego pokrzywdzonego nie musi wynikać z opisu czynu i jego kwalifikacji prawnej, ponieważ „bezpośredniość” wchodzi w grę także wtedy, gdy przedmiotem ochrony prawnej jest wprawdzie dobro ogólniejszej natury, ale zagrożenie tego dobra powoduje również bezpośrednie pokrzywdzenie indywidualnej osoby. Dla przyznania statusu pokrzywdzonego w rozumieniu art. 49 § 1 KPK rozstrzygające jest ustalenie, czy naruszone (zagrożone) dobro prawne jest indywidualnym przedmiotem ochrony analizowanej normy karnej i czy zostało naruszone (zagrożone) przez przestępstwo będące przedmiotem danego postępowania11.

Małoletniość i ubezwłasnowolnienie pokrzywdzonego

Przyznanie przymiotu pokrzywdzonego nie oznacza, że podmiot ten może samodzielnie dokonywać czynności w toku procesu12. Trudno sobie chyba wyobrazić, by mogło działać samodzielnie w czasie postępowania nowonarodzone dziecko, przy urodzeniu którego popełniono błąd medyczny, skutkujący poważnym rozstrojem zdrowia. Na tym przykładzie w sposób jednoznaczny widoczna jest różnica między zdolnością procesową (rozumianą jako zdolność stania się podmiotem procesu) a zdolnością do czynności procesowych (rozumianą jako zdolność do samodzielnego wywołującego skutki prawne działania w procesie).

Zdolność do czynności procesowych osoba fizyczna uzyskuje wraz z osiągnięciem pełnoletniości. prawo karne nie zawiera w tym zakresie odrębnej regulacji, stąd pełnoletniość na gruncie procesu karnego należy rozumieć tożsamo z pełnoletniością na gruncie prawa cywilnego. Podkreślić należy jednak, że prawo karne nie przewiduje częściowej zdolności do czynności procesowych, stąd podmiot albo ma zdolność do czynności procesowych, albo jest jej w całości pozbawiony; w konsekwencji pozbawione zdolności do czynności procesowych są także osoby, które w świetle prawa cywilnego mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych13.

Na gruncie procesu karnego zdolność do czynności procesowych ma osoba pełnoletnia, o ile nie została ubezwłasnowolniona. W świetle art. 10 § 1 KC pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat osiemnaście. Osiemnasty rok życia osiąga się z początkiem dnia, który swą datą odpowiada dniu urodzenia (art. 112 KC), przy czym w grę wchodzi dzień urodzenia, a nie godzina urodzenia (chwila urodzenia). Ponadto, przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletniość i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa. Ta ostatnia możliwość uzyskania pełnoletniości dotyczy jedynie kobiet, ponieważ – choć zasadniczo nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu – z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny (art. 10 § 1 KRO). Co więcej, w przypadku uzyskania pełnoletniości przez zawarcie małżeństwa, unieważnienie tego związku nie powoduje utraty pełnoletniości.

Zdolności do czynności prawnych pozbawione są osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie14 (art. 12 KC), natomiast ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo15 (art. 15 KC). Na gruncie procesu karnego jednak wszystkie te osoby, jak wskazano wyżej, pozbawione są zdolności do czynności procesowych, przy czym prawo karne procesowe samodzielnie rozstrzyga, kto w takim przypadku działa w imieniu pokrzywdzonego.

Podkreślić należy, że pełnoletnia osoba chora psychicznie, ale nieubezwłasnowolniona, może dokonywać czynności procesowych samodzielnie, w tym złożyć wniosek o ściganie przestępstwa dokonanego na jej szkodę16. Konieczne wydaje się jednak poczynienie zastrzeżenia, że czynności pokrzywdzonego, który nie jest ubezwłasnowolniony, są prawnie skuteczne tylko wtedy, gdy stan zdrowia daje mu faktyczną możliwość działania w procesie17. Pozwala to uniknąć fikcji uznawania skuteczności oświadczeń niezrozumiałych lub też braku tych oświadczeń wynikającego z braku możliwości działania, a równocześnie tłumaczy przyczynę wprowadzenia do KPK normy art. 51 § 3 KPK umożliwiającego działanie za nieporadnego osoby, pod której pieczą on pozostaje.

Osoby reprezentujące małoletniego i ubezwłasnowolnionego pokrzywdzonego

Zgodnie z normą art. 51 § 2 KPK, jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni albo ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo, prawa jego wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje. Ustawodawca, pozbawiając pokrzywdzonego prawa osobistego działania w procesie, przekazał wymienionym osobom zastępstwo zarówno w oświadczeniu woli, jak i podejmowaniu woli18. W tym miejscu podkreślić należy, że małoletniość (ubezwłasnowolnienie) osoby bezpośrednio pokrzywdzonej przestępstwem wpływa jedynie na [...]