Monitor Prawniczy

nr 7/2008

Nowy Wykaz Informacji i Dokumentów (WID) – nadal daleko od ideału

Bartosz Turno
Autor jest uczestnikiem studiów doktoranckich na WPiA UAM w Poznaniu, współpracuje z Kancelarią Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp.k.
Abstrakt

Wykonując delegację zawartą w art. 94 ust. 6 ustawy z 16.2.2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów1, Rada Ministrów wydała 17.7.2007 r. rozporządzenie w sprawie zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców2. Weszło ono w życie z dniem 10.8.2007 r. i określa szczegółowe warunki, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców dokonywane Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej jako: Prezes Urzędu) oraz wysokość opłat od wniosków o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji i tryb ich uiszczania. Załącznikiem do ZgłKoncR jest Wykaz Informacji i Dokumentów (dalej jako: WID), które powinno zawierać zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców. WID jest jednocześnie wzorem formularza zgłoszeniowego. Oznacza to, że przedsiębiorca, względnie przedsiębiorcy, dokonujący zgłoszenia zamiaru koncentracji, które stanowi wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji, zobowiązani są przedstawić wszelkie informacje i dokumenty odnoszące się do planowanej koncentracji (np. informacje o jej uczestnikach, o osiągniętym obrocie czy o udziałach rynkowych), według WID, zgodnie z zawartą w nim numeracją rozdziałów i punktów.

Regulacje nowej OchrKonkurU w przedmiocie kontroli koncentracji i jej wpływ na ZgłKoncR

Nowy WID – co oczywiste – dostosowany został do przepisów obowiązującej od 21.4.2007 r. OchrKonkurU. Wprowadziła ona kilka zmian w zakresie kontroli koncentracji. Najistotniejsze modyfikacje to wskazanie dwóch alternatywnych progów obrotuświatowego i krajowego. Wysokość pierwszego z nich ustalono na poziomie 1 mld euro, natomiast drugiego na poziomie 50 mln euro. Zmniejszyła się liczba stanów faktycznych, które kwalifikowane są jako koncentracje przedsiębiorców. Drobnym zmianom uległa treść jednego z nich. Osiągnięcie przez przedsiębiorców zamierzających dokonać koncentracji jed­nego z ww. progów obrotu oraz wystąpienie jednego ze stanów faktycznych, wskazanych w art. 13 ust. 2 OchrKonkurU, skutkuje powstaniem obowiązku zgłoszenia Prezesowi Urzędu zamiaru jej dokonania3. Ustalenie wspomnianych powyżej progów obrotu na dosyć wysokich poziomach będzie bez wątpienia skutkować zmniejszeniem liczby dokonywanych zgłoszeń. Pozwoli to organowi antymonopolowemu skupić się na tych transakcjach, które mogą w rzeczywisty sposób wpływać na konkurencję na rynku właściwym.

Konsekwencją przyjęcia powyższych rozwiązań musiały być zmiany w treści WID. Znacznemu skróceniu uległ Rozdział II WID („Szczegółowy opis zamierzonej koncentracji”) albowiem stany faktyczne polegające na objęciu lub nabyciu akcji lub udziałów innego przedsiębiorcy, powodujące uzyskanie co najmniej 25% głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników, objęciu przez tę samą osobę funkcji członka organu zarządzającego albo organu kontrolnego u konkurujących ze sobą przedsiębiorców czy rozpoczęciu wykonywania praw z akcji lub udziałów objętych lub nabytych bez uprzedniego zgłoszenia, nie stanowią już koncentracji w rozumieniu OchrKonkurU. Z tego samego powodu skróceniu uległ Rozdział V (obecne brzmienie: „Informacje dotyczące wcześniejszych koncentracji”). Przedsiębiorcy dokonujący zgłoszenia nie mają więc już obowiązku [...]