Abstrakt
Uznanie niewłaściwe stanowi przedmiot zainteresowań doktryny prawniczej i orzecznictwa sądowego od co najmniej kilkudziesięciu lat1. Niemniej dotychczasowe rozważania skupione były raczej na sporze o charakter prawny oświadczenia o niewłaściwym uznaniu długu, na tym czy należy je kwalifikować jako oświadczenie woli, czy jako oświadczenie wiedzy oraz na jego skutkach materialnoprawnych2. Natomiast skutki procesowe złożenia oświadczenia o niewłaściwym uznaniu długu nie były, jak się wydaje, przedmiotem wystarczającego zainteresowania doktryny prawniczej. Niniejszy artykuł stara się wypełnić wskazaną lukę w rozważaniach.
Charakter prawny oświadczenia w przedmiocie niewłaściwego uznania długu
1. Niewłaściwe uznanie długu jako postać uznania długu
W doktrynie polskiego prawa cywilnego i orzecznictwie sądowym, pod wpływem prac niemieckiego cywilisty A. von Tuhra, utrwaliła się tradycja podziału oświadczeń w przedmiocie uznania długu na właściwe i niewłaściwe uznanie długu3. Niekiedy oprócz uznania właściwego i niewłaściwego wśród czynności uznających dług wyodrębnia się ugodę4.
Uznanie właściwe długu wymaga złożenia przez dłużnika oświadczenia woli, czyli następuje przez każde takie jego zachowanie, z którego wynikałaby jego wola spełnienia zobowiązania. Co do niewłaściwego uznania długu, jego charakter prawny był przez dłuższy czas przedmiotem sporu w doktrynie. Obok poglądu, że uznanie niewłaściwe stanowi jednostronne oświadczenie woli5, broniono stanowiska, iż uznanie niewłaściwe stanowi przejaw woli6 czy też „oświadczenie woli w potocznym tego słowa znaczeniu”7. Wreszcie przedstawiono interpretację, że takie oświadczenie należy uznać za oświadczenie wiedzy8 tj. wypowiedź o faktach ocenianą w kategoriach prawda/fałsz, wywierającą skutki prawne niezależnie od woli wypowiadającego podmiotu9 lub inne zachowanie wskazujące na świadomość dłużnika w przedmiocie istnienia długu10. Pogląd ten zyskał powszechną aprobatę zarówno w nauce prawa11, jak i orzecznictwie12. Zgodnie z dominującym poglądem, tylko traktowanie uznania niewłaściwego jako oświadczenia wiedzy, pozwala rozwiązać szereg problemów natury konstrukcyjnej i praktycznej13. Do takiej interpretacji przychyla się też autor.
2. Konsekwencje kwalifikacji niewłaściwego uznania długu jako oświadczenia wiedzy
Kwalifikacja niewłaściwego uznania długu jako oświadczenia wiedzy ma doniosłe konsekwencje konstrukcyjne i praktyczne.
Przede wszystkim wyklucza to przyznanie takiemu oświadczeniu skutku konstytutywnego w postaci powstania zobowiązania. Ponieważ uznanie niewłaściwe z uwagi na brak oświadczenia woli nie jest czynnością prawną, a jedynie działaniem o charakterze faktycznym – uzewnętrznieniem świadomości dłużnika – nie może ono prowadzić do powstania nowego zobowiązania po jego stronie. Co najwyżej skutkuje potwierdzeniem istnienia zobowiązania, które powstało już wcześniej14.
Konsekwentnie uznanie niewłaściwe długu nie może być rozpatrywane w kategoriach ważność/nieważność czy skuteczność/bezskuteczność, tylko podlega badaniu pod kątem zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy (prawda/fałsz), ewentualnie okoliczności, czy w ogóle zostało złożone15. Wyłącza to stosowanie wobec niego przepisów dotyczących formy czynności prawnych, wad oświadczeń woli czy skutków braku zgody osoby trzeciej na czynność prawną (art. 63 KC, ale też art. 37 KRO)16. Tak samo nie znajdą zastosowania regulacje KSH regulujące zgody organów spółki (zgromadzenia wspólników, rady nadzorczej itp.) na dokonanie czynności prawnej przez spółkę.
Oświadczenie w przedmiocie uznania niewłaściwego długu jako oświadczenie wiedzy nie może być też cofnięte czy odwołane17. Dłużnik może natomiast w trakcie procesu kwestionować autentyczność dokumentu zawierającego to oświadczenie, twierdzić, że się mylił, a także wskazywać na późniejsze zdarzenia, które pozbawiły mocy oświadczenie w przedmiocie niewłaściwego uznania długu (np. potrącenie, wada fizyczna rzeczy powodująca obniżenie ceny itp.)18.
3. Podmiot uprawniony do złożenia oświadczenia w przedmiocie niewłaściwego uznania długu
W doktrynie zgodnie przyjmuje się, że oświadczenie w przedmiocie niewłaściwego uznania długu może złożyć sam dłużnik, jego przedstawiciel ustawowy, prokurent lub pełnomocnik (ten ostatni oczywiście w granicach umocowania, również udzielonego w sposób dorozumiany)19.
Do złożenia oświadczenia w przedmiocie uznania długu przez osobę fizyczną nie jest wymagana pełna zdolność do czynności prawnych, wystarczy działanie z dostatecznym rozeznaniem i ograniczona zdolność do czynności prawnych20.
W przypadku dłużnika osoby prawnej wystarczy złożenie oświadczenia wiedzy przez jednego z członków kolegialnego organu osoby prawnej21, co w szczególności odnosi się do jej organu zarządzającego. Natomiast można mieć uzasadnione wątpliwości, czy wiedza, jaką przeciętnie dysponuje jeden z członków jej organu nadzorczego (np. członek rady nadzorczej) czy stanowiącego (np. wspólnik, akcjonariusz, członek rady fundacji itp.) w typowej sytuacji będzie wystarczać do złożenia takiego oświadczenia.
Analogicznie powyższe reguły należy stosować do [...]