Monitor Prawniczy

nr 2/2008

Uwagi o podpisie prokurenta

Katarzyna Górska
Autorka jest adiunktem na WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.
Abstrakt

Przeniesienie regulacji prokury do Kodeksu cywilnego na mocy nowelizacji z 2003 r.1, stanowiło kolejny etap dynamicznie dokonującej się od początku lat 90. reformy prawa cywilnego i – jako wyraz dążenia ustawodawcy do realizacji zasady jedności prawa cywilnego – spotkało się ze zrozumiałą aprobatą ze strony doktryny2. Mimo iż w ramach nowelizacji w zasadniczym stopniu utrzymano sens dotychczasowych przepisów o prokurze, zmia­nie miejsca regulacji towarzyszyła również niezbędna modyfikacja jakościowa. Między innymi do Kodeksu cywilnego został wprowadzony art. 1099, nieznajdujący odzwierciedlenia w regulacji prokury na gruncie Kodeksu handlowego, który – jak wynika z uzasadnienia rządowego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego – wzorowano na rozwiązaniach prawa: niemieckiego, austriackiego, szwajcarskiego, bułgarskiego, czeskiego i słoweńskiego3. W myśl art. 1099 KC „prokurent składa własnoręczny podpis zgodnie ze znajdującym się w aktach rejestro­wych wzorem podpisu, wraz z dopiskiem wskazującym na prokurę, chyba że z treści dokumentu wynika, że działa jako prokurent”. Przedmiotem niniejszego opracowania jest przedstawienie cech podpisu prokurenta w rozumieniu art. 1099 KC, a także ustalenie znaczenia, jakie posiada ich ustawowe określenie.

Przedmiot regulacji art. 1099 KC

Z treści przepisu art. 1099 KC nie wynika, aby jedyną dopuszczalną formą działania prokurenta była forma pisemna. Przeciwnie, nie może budzić wątpliwości, że w gra­- nicach określonych ustawą i wolą stron, prokurent – jak każdy uczestnik obrotu – dysponuje swobodą wyboru formy czynności prawnej. Gdy chodzi o zakres zastosowania art. 1099 KC, w literaturze ukształtował się zgodny pogląd, że przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy prokurent dokonuje czynności na piśmie4. Hipoteza art. 1099 KC obejmuje zatem oświadczenia woli składane przez prokurenta w formie pisemnej w ramach zawieranych przez niego umów lub jednostronnych czynności prawnych5.

Struktura art. 1099 KC jest złożona. Przejście do zasadniczego toku rozważań należy wobec tego poprzedzić zwróceniem uwagi na różne rodzaje i różny charakter obowiązków prokurenta wynikających z analizowanego przepisu.

Z jednej strony, ustawodawca statuuje obowiązek odnoszący się do sposobu złożenia przez prokurenta podpisu. Stosownie do dyspozycji art. 1099 KC, podpis ten powinny charakteryzować dwie podstawowe cechy: własnoręczność i zgodność z wzorem podpisu znajdującym się w aktach rejestrowych.

Z drugiej strony, w art. 1099 KC przewidziany jest obowiązek ujawnienia przez prokurenta charakteru, w którym występuje, czy to poprzez treść dokumentu, pod którym składa swój podpis, czy poprzez umieszczenie przy podpisie stosownego dopisku wskazującego na prokurę. W ten sposób, na gruncie przepisów regulujących prokurę, w wyraźny sposób dano wyraz ogólnie przyjętej zasadzie jawności przedstawicielstwa, zgodnie z którą skuteczność działania przedstawiciela zależy od ujawnienia, że działa on w cudzym imieniu. Warto przy tym zaznaczyć, że naruszenie tak rozumianej zasady jawności spowoduje, że czynność prawna wywoła skutki nie po stronie osoby reprezentowanej, a po stronie przedstawiciela.

Omawiany przepis ustanawia zatem dwa odrębne obowiązki prokurenta. Z tych względów, przy analizie ustawowych cech podpisu prokurenta można pominąć kwestię dopisku wskazującego na prokurę, bowiem służy on zasadniczo innym celom i – przede wszystkim – nie stanowi elementu podpisu.

Ustawowe cechy podpisu prokurenta

Jak wyżej wspomniano, art. 1099 KC nie znajdował odpo­wiednika w przepisach Kodeksu handlowego. Artykuł 65 § 3 KH stanowił jedynie, że do zgłoszenia prokurenta w rejestrze handlowym należy dołączyć skreślony wobec sądu albo uwierzytelniony notarialnie wzór podpisu prokurenta. Pomimo braku wyraźnej dyspozycji ustawowej w tym zakresie, za bezsporny w literaturze uznawano pogląd o obowiązku podpisywania się prokurenta zgodnie z wzorem podpisu6.

Aktualnie, wymogi stawiane podpisowi prokurenta są jednoznacznie określone przez kodeks cywilny. W świetle art. 1099 KC podpis prokurenta musi być, po pierwsze – własnoręczny, po drugie – zgodny z wzorem podpisu złożonym w aktach rejestrowych.

Gdy chodzi o cechę własnoręczności, to zgodnie z art. 78 § 1 KC jest ona przede wszystkim istotną przesłanką skuteczności podpisu, jako elementu zwykłej formy pisemnej. Pod tym względem formuła art. 1099 KC stanowi logiczną konsekwencję założenia, że przepis ten ma określać cechy podpisu prokurenta przy dokonywaniu czynności prawnych w formie pisemnej. Mówiąc inaczej, stawiany prokurentowi wymóg złożenia własnoręcznego podpisu nie jest niczym oryginalnym, gdy chodzi o kwestię zachowania formy pisemnej7. Podobnie, jak na gruncie art. 78 § 1 KC, tak i w wypadku prokurenta wymóg własnoręczności podpisu ma gwarantować jego autentyczność, przez zawarcie w podpisie indywidualnych i niepowtarzalnych cech jego pisma. Nie ulega także wątpliwości, że w obu przypadkach nie stanowi podpisu własnoręcznego tuszowy odcisk palca lub odbicie podpisu w postaci tzw. facsimile8.

Novum na gruncie polskiego ustawodawstwa jest natomiast określony w art. 1099 KC wymóg złożenia przez prokurenta podpisu zgodnie z wzorem znajdującym się w aktach rejestrowych. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że pomimo iż szereg przepisów prawa przewiduje wymóg składania wzorów podpisów w sądzie rejestrowym9, to – jak dotąd – żaden z nich nie statuował wprost obowiązku posługiwania się tym podpisem zgodnie ze złożonym wzorem10.

Wymóg złożenia w aktach rejestrowych wzoru podpisu prokurenta, wynika z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym11.

Zgodnie z art. [...]