Monitor Prawniczy

nr 15/2008

Fałszywe zeznania a prawo do obrony

Szymon Stypuła
Autor jest absolwentem prawa na WPiA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Abstrakt

Nie popełnia przestępstwa fałszywych zeznań (art. 233 § 1 KK), kto umyślnie składa nieprawdziwe zeznania dotyczące okoliczności mających znaczenie dla realizacji jego prawa do obrony (art. 6 KPK).

Uchwała SN z 20.9.2007 r., I KZP 26/07, OSNKW Nr 10/2007, poz. 71

Stan faktyczny sprawy

Przedmiotowa uchwała Sądu Najwyższego została wydana na skutek przedstawionych postanowieniem Sądu Okręgowego w Ł. dwóch pytań prawnych wymagających zasadniczej wykładni ustawy. Pytania te miały następującą treść:

„1. Czy osoba przesłuchiwana w sprawie w charakterze świadka w postępowaniu toczącym się in rem o przestępstwo, którego popełnienie może zostać jej zarzucone, złoży zeznania w tym lub innym postępowaniu co do okoliczności związanych z tym przestępstwem lub działalnością przestępczą w obawie przed grożącą odpowiedzialnością karną – korzysta z prawa do obrony, jak osoba podejrzana (art. 6 KPK), polegającego na braku obowiązku dostarczenia dowodów na swoją niekorzyść (art. 71 § 1 in fine KPK – nemo se ipsum accusare tenetur)?;

2. Czy w opisanej sytuacji procesowej złożenie zeznania w charakterze świadka, przy prawidłowym pouczeniu o art. 183 § 1 KPK, które ze względu na ich treść wypełniłyby znamiona czynu z art. 233 § 1 KK – nie uwalniają takiej osoby od odpowiedzialności karnej?”.

Przedstawione zagadnienia prawne wyłoniły się w trakcie rozpoznawania sprawy oskarżonych Sylwii Z., Agnieszki K., Izabeli S., Andrzeja Ś. i Mariusza O., którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 233 § 1 KK, polegający na tym, że będąc uprzedzeni o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, podczas składania zeznań mających służyć za dowód w śledztwie, podali nieprawdę, iż w okresie bezpośrednio poprzedzającym termin egzaminu wstępnego na Akademię Medyczną w 2000 r. nie mieli dostępu do treści pytań, jak również nie proponowali nabycia pytań z tego testu innym osobom. Wyrokiem Sądu Rejonowego Sylwię Z., Agnieszkę K. i Izabelę S. uniewinniono od zarzucanych im czynów, natomiast Andrzeja Ś. i Mariusza O. Sąd Rejonowy tym samym wyrokiem uznał za winnych popełnienia tych przestępstw. Od tego wyroku apelację wniósł prokurator (co do wszystkich oskarżonych) oraz obrońca oskarżonych Andrzeja Ś. i Mariusza O. Rozpoznając apelację Sąd Okręgowy uznał, że wyłoniły się w sprawie zagadnienia prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy, z których pierwsze rozstrzygnął SN jak w tezie, a co do drugiego, z powodu niespełnienia warunków jego dopuszczalności, o których mowa w art. 441 § 1 KPK, odmówił podjęcia uchwały.

Zdaniem SN

Wydając orzeczenie, Sąd Najwyższy wskazał, że podobne zagadnienie było już przedmiotem rozstrzygnięcia, jednak zapadło ono na tle innej sytuacji procesowej1. Ponadto przyznał, że argumenty, które legły u jego podstaw zachowują swą aktualność również i w tym przypadku, bowiem w istocie zakres problemów w obu sprawach jest taki sam.

W glosowanej uchwale przyjął, powołując się na spójność systemu prawnego, w kontekście uprawnień procesowych sprawcy przestępstwa (prawa do obrony - art. 6 KPK i wolności od samooskarżania, na które składają się uprawnienia przewidziane w art. 74 § 1 KPK oraz art. 175 § 1 KPK), i racje wykładni systemowej, że jeżeli ustawodawca uznał, iż oskarżony (podejrzany) nigdy nie odpowiada za składanie fałszywych zeznań z art. 233 § 1 KK (wyłącza go z zakresu unormowań tego przepisu zawarte w dyspozycji określenie „kto składając zeznanie”), to trzeba uznać, że wyłączenie bezprawności dotyczy również każdych zeznań złożonych w toku przesłuchania w charakterze świadka dotyczących jego zachowania stanowiącego przestępstwo, co stanowi realizację przysługującego mu prawa do obrony. Świadek składając wtedy fałszywe zeznania działa w sytuacji pozaustawowego kontratypu. Z jednej strony, ciąży na nim obowiązek mówienia prawdy (art. 233 § 1 KK), a z drugiej - z racji rzeczywistego udziału w zdarzeniu, na którego temat zeznawał - miał prawo do nieobciążania samej siebie (art. 74 § 1 KPK). Ta ostatnia norma stanowi więc w tej sytuacji okoliczność wyłączającą bezprawność (pozaustawowy kontratyp). Dlatego też nie popełnia przestępstwa fałszywych zeznań (art. 233 § 1 KK), kto umyślnie składa nieprawdziwe zeznania dotyczące okoliczności mających znaczenie dla realizacji jego prawa do obrony (art. 6 KPK). Sąd Najwyższy poruszył istotną kwestię odpowiedzialności za składanie nieprawdziwych zeznań przez osobę wezwaną w toczącym się postępowaniu w charakterze świadka, a rozwiązanie przedstawione w tezie uchwały zasługuje na pełną aprobatę. Dlatego też, trzeba nieco bliżej przyjrzeć się kwestii jej odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań w sytuacji, gdy mówi nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie dla ustalenia jej odpowiedzialności karnej2.

Prawo do obrony

Prawo do obrony każdego, przeciwko komu prowadzone jest postępowanie karne wynika już z Konstytucji RP (art. 42 ust. 2)3 oraz z ratyfikowanych przez Polskę aktów prawa międzynarodowego, takich jak Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności4 (art. 6 ust. 1) oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych5 (art. 14 ust. 3 lit. g), które na podstawie art. 91 ust. 1 Konstytucji stały się częścią krajowego porządku prawnego. Prawo do obrony wynika również z art. 6 KPK, który zawiera dwa jego aspekty:

  • prawo do obrony formalnej (czyli prawo do korzystania z pomocy obrońcy) oraz
  • prawo do obrony materialnej.

W znaczeniu materialnym pozwala ono oskarżonemu (a na podstawie art. 71 § 3 KPK również podejrzanemu) podejmować wszelkie działania, aby uchronić się od odpowiedzialności za zarzucane mu przestępstwo lub też złagodzić odpowiedzialność grożącą z tytułu popełnienia takiego przestępstwa6. Prawo do obrony obejmuje różne uprawnienia, w szczególności oskarżony (podejrzany) może składać wyjaśnienia, wypowiadać się co do wszelkich aspektów oskarżenia wynikających z przedstawionych zarzutów; może on również składać wyjaśnienia co do każdego dowodu, jeśli jest obecny przy czynnościach dowodowych (art. 175 § 2 KPK). Gwarancją prawa do obrony są prawo do milczenia, a więc prawo do odmowy składania wyjaśnień lub odpowiedzi na poszczególne pytania (art. 175 § 1 KPK) oraz unormowana w art. 74 § 1 KPK zasada, zgodnie z którą oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść (reguła nemo se ipsum accusare tenetur lub w skrócie nemo tenetur). Z uprawnień tych wynika brak obowiązku samooskarżania, a więc dostarczania przeciwko sobie dowodów. Oskarżony (podejrzany) nie ma obowiązku składania wyjaśnień, jeżeli jednak zdecyduje się je złożyć i następnie okaże się, że są nieprawdziwe, to nie poniesie on z tego tytułu odpowiedzialności karnej7.

Świadek i jego zeznania a zasada nemo tenetur

Diametralnie odmienna jest natomiast sytuacja świadka. Świadek w procesie karnym [...]