Monitor Prawniczy

nr 14/2008

Problem zaskarżalności uchwały walnego zgromadzenia w razie bezzasadnego niedopuszczenia pełnomocnika akcjonariusza do udziału w walnym zgromadzeniu

Piotr Brzeziński
Autor jest aplikantem sądowym w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku.
Abstrakt

Przedmiotem rozważań w tym opracowaniu jest problematyka związana z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego na podstawie art. 412 § 1 KSH pełnomocnika oraz rozpoczęcia biegu terminu do zaskarżania przez reprezentowanego podjętych na nim uchwał. Zagadnienie to ma doniosłe znaczenie, zwłaszcza praktyczne, dla akcjonariuszy, którzy swoje uprawnienia korporacyjne wynikające z posiadania akcji realizują przez pełnomocników, co uzasadniają okoliczności sprawy III CSK 26/071 będącej przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. W sprawie tej Sąd Najwyższy uznał, że niedopuszczenie do udziału w walnym zgromadzeniu pełnomocnika akcjonariusza oznacza, iż pomimo jego faktycznej obecności w trakcie obrad, nie można przypisać akcjonariuszowi wiedzy, co do treści uchwał podjętych na tym zgromadzeniu.

Prawo do udziału w walnym zgromadzeniu oraz do wykonywania prawa głosu – uwagi ogólne

Na wstępie należy zwrócić uwagę, że stosownie do treści art. 412 § 1 KSH, akcjonariusze mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocników. W związku z takim ujęciem przepisu w literaturze prawniczej jest wyrażany pogląd, że przepis art. 412 § 1 KSH ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Wynika z tego, że wszelkie postanowienia statutu spółki akcyjnej sprzeczne z tym przepisem są bezwzględnie nieważne z mocy prawa, co zarazem oznacza, że czynność prawna nie wywoła i nie może wywołać żadnych skutków prawnych objętych wolą stron, poza powstaniem skutków ubocznych, które ustawa wiąże z czynnością prawną nieważną. Statut nie może ani wyłączyć uprawnienia akcjonariusza do bycia reprezentowanym na walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, ani ograniczać swobody akcjonariuszy co do doboru osoby pełnomocnika2. Wydaje się, że pogląd ten znajduje potwierdzenie w dyspozycji art. 243 § 1 KSH, w którym ustawodawca dopuścił możliwość ograniczenia prawa wspólnika spółki z o.o. do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników i wykonywania w nim prawa głosu. Gdyby ustawodawca chciał uregulować uprawnienia akcjonariusza określone w art. 412 § 1 KSH analogicznie do uprawnień wspólnika wymienionych w art. 243 § 1 KSH – nie czyniłby w tym zakresie żadnych różnic. Zagadnienie to wymagałoby bliższej analizy, co ze względu na przedmiot niniejszego artykułu nie jest konieczne. W każdym razie gwarancją prawa akcjonariusza do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest sformalizowana procedura zawiadamiania akcjonariuszy o zwołaniu takiego zgromadzenia, a także możliwość wytoczenia przez akcjonariusza, bezzasadnie niedopuszczonego do udziału w walnym zgromadzeniu, powództwa do sądu gospodarczego o uchylenie uchwały walnego gromadzenia (art. 422 § 1 i 2 KSH) albo stwierdzenia jej nieważności (art. 425 § 1 KSH)3.

Wykonywanie prawa do udziału w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika

Prawo do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest prawem o charakterze korporacyjnym4, przysługującym każdemu akcjonariuszowi niezależnie od liczby posiadanych przez niego akcji i związanej z tym liczby głosów5. Wynika to z braku powiązania powyższego uprawnienia z akcją, które jako prawo udziałowe wyznacza status akcjonariusza w spółce6. Prawo udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy nie ma charakteru ściśle osobistego i może być, podobnie jak większość praw podmiotowych, wykonywane przez przedstawiciela7. Wynika to wprost z dyspozycji art. 412 § 1 KSH. W imieniu akcjonariusza może występować na walnym zgromadzeniu tylko jeden pełnomocnik, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Najczęściej pełnomocnictwo do udziału w walnym zgromadzeniu oraz wykonywania prawa głosu udzielane jest osobie fizycznej. Zdarza się, że pełnomocnictwo, o którym mowa w art. 412 § 1 KSH, jest udzielane ekspertom (np. biegłemu rewidentowi), skoro może się okazać, że akcjonariusz nie posiada odpowiednich kwalifikacji np. w zakresie rachunkowości, które zapewnią mu efektywnie korzystanie z tego uprawnienia. Prawo udziału w walnym zgromadzeniu nie jest tożsame z prawem głosu, gdyż akcjonariusz może przybyć na walne zgromadzenie i nie wyrazić chęci aktywnego udziału przy podejmowaniu uchwał w określonej sytuacji, a nawet może nie mieć prawa głosu (art. 413 KSH)8.

Zazwyczaj akcjonariuszom służy zarówno prawo do udziału w walnym zgromadzeniu, jak i prawo głosowania podczas podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie9. Wyjątek stanowią akcjonariusze uprawnieni z akcji niemych (art. 353 § 3–4 KSH), gdyż oni mogą brać udział w walnym zgromadzeniu i dokonywać wszelkich czynności, jakie związane są z uczestnictwem na zgromadzeniu, nie mogą jednak wykonywać prawa głosu. Nie ma jednak przeszkód, by akcjonariusze legitymujący się akcjami niemymi uczestniczyli w walnym zgromadzeniu przez pełnomocników.

Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie/stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia

Zgodnie z [...]