Monitor Prawniczy

nr 1/2008

Postępowanie przed Prezesem UOKiK według regulacji nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów – cz. II

Małgorzata Sieradzka
Zakład Prawa Administracyjnego Gospodarczego, Instytut Nauk Administracyjnych, WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.
Abstrakt

Niniejszy artykuł stanowi analizę uregulowań dotyczących postępowania przed Prezesem UOKiK po uchwaleniu nowej ustawy dotyczącej ochrony konkurencji i konsumentów. W cz. I opracowania (MoP Nr 24/2007) omówione zostały ogólne cechy postępowania przed Prezesem UOKiK, zagadnienia postępowania wyjaśniającego, dowodowego, jak również problematyka ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa oraz innych tajemnic podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów. W cz. II analizie poddane zostały środki wzruszenia rozstrzygnięć wydanych w postępowaniu przed Prezesem UOKiK, ustalenia kosztów tego postępowania, a także problematyka postępowań: w sprawach praktyk ograniczających konkurencję, antymonopolowych w sprawach koncentracji oraz w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Instytucje wspólne dla wszystkich postępowań toczących się przed Prezesem UOKiK (c.d.)

1. Środki wzruszenia rozstrzygnięć wydanych w postępowaniu przed Prezesem UOKiK

Zaskarżanie rozstrzygnięć zapadłych w postępowaniach antymonopolowych zostało uregulowane w OchrKonkurU1 w sposób szczególny. Pomimo że postępowanie toczące się przed Prezesem UOKiK jest postępowaniem administracyjnym prowadzonym przed organem administracji publicznej ustawodawca w art. 81 OchrKonkurU w specyficzny sposób unormował tryb zaskarżania wydawanych przez niego orzeczeń. Mianowicie wyłączył on możliwość stosowania trybu administracyjnego i sądowoadministracyjnego w zakresie zaskarżania rozstrzygnięć zapadłych w postępowaniach antymonopolowych. Ustawodawca uznał, że spory powstałe na tle wydanych przez Prezesa UOKiK orzeczeń będzie rozpatrywał sąd powszechnySąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej jako: SOKiK). Wskazane uregulowanie przesądziło o wyłączeniu z przepisów OchrKonkurU możliwości stosowania do wzruszenia wydawanych w toku postępowań toczących się przed Prezesem UOKiK decyzji i postanowień, środków prawnych przewidzianych w KPA, a dotyczących wznowienia postępowania, uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności decyzji2.

Reasumując należy stwierdzić, że powyższa regulacja prawna wyłącza możliwość zaskarżania wydanych przez Prezesa UOKiK orzeczeń na drodze administracyjnej3, sądowoadministracyjnej, jak i stosowania nadzwyczajnych trybów ich wzruszenia. Wprowadzony przez ustawodawcę brak możliwości stosowania przepisów KPA odnoszących się do odwołań od decyzji4 i zażaleń na postanowienia5, jak również nadzwyczajnych trybów wzruszenia decyzji6, był uzasadniany wyłączeniem konkurencyjności obu postępowań. Ustanowienie odmiennej regulacji dotyczącej postępowania odwoławczego zawartej w OchrKonkurU uniemożliwia stronie niezadowolonej z wydanego przez Prezesa UOKiK rozstrzygnięcia, skorzystanie na zasadach ogólnych, określonych w KPA z możliwości zaskarżenia go do organu II instancji w drodze wniesienia odwołania lub zażalenia7. Jak już wcześniej wskazano, w tym przedmiocie wprowadzono specyficzny, a zarazem właściwy tryb postępowania, odpowiedni dla charakteru spraw rozpatrywanych przez organ antymonopolowy. Ze względu na specyfikę spraw z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, wprowadzenie drogi sądowego rozstrzygania sporów powstałych na tle wydanych w administracyjnym postępowaniu antymonopolowym rozstrzygnięć należy ocenić pozytywnie. Intencją ustawodawcy było bowiem rozszerzenie zakresu kontroli nad rozstrzygnięciami zapadłymi w postępowaniu antymonopolowym. Powierzenie kontroli sądom powszechnym pozwala na ocenę treści wydanych rozstrzygnięć nie tylko pod kątem legalności, lecz również pod względem merytorycznym8.

Decyzje i postanowienia wydane w postępowaniach antymonopolowych mogą zostać zaskarżone wyłącznie wskutek wniesienia odwołania lub zażalenia do SOKiK. Dopuszczalność drogi sądowej została uzależniona od wyczerpania postępowania przed Prezesem UOKiK9. Rozstrzygnięcie sprawy przez sąd powszechny zależy bowiem w tym wypadku od istnienia wydanego uprzednio przez organ antymonopolowy rozstrzygnięcia. W szczególności zatem strona odwołująca się nie może pominąć drogi postępowania administracyjnego, gdyż warunkiem dopuszczalności drogi sądowej w sprawach z zakresu konkurencji i konsumentów jest wniesienie środka zaskarżenia od wydanej w postępowaniu administracyjnym decyzji, czyli decyzji istniejącej10.

a) Odwołanie

Odwołanie od decyzji Prezesa UOKiK wnosi się do SOKiK za jego pośrednictwem. Wniesienie odwołania do jednej z delegatur UOKiK wywołuje skutek tożsamy z pośrednim jego wniesieniem do Prezesa UOKiK. Wprowadzenie pośredniej drogi wnoszenia odwołania do SOKiK miało na celu umożliwienie Prezesowi UOKiK dokonania ,,samokontroli” wydanych rozstrzygnięć11. Instytucja samokontroli umożliwia Prezesowi UOKiK przed przekazaniem odwołania wraz z aktami sprawy SOKiK, jeszcze raz dokonać oceny wydanej w postępowaniu administracyjnym decyzji. Należy zastanowić się nad tym, jakie było [...]