Monitor Prawniczy

nr 8/2007

Wpływ wad oświadczeń woli na ważność uchwał zgromadzenia wspólników spółki z o.o.

Marta Ganobis
Autorka jest doktorantką w Katedrze Prawa Prywatnego Gospodarczego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowuje rozprawę doktorską pod opieką prof. dr. hab. Mirosława Steca.
Abstrakt

Zaskarżanie uchwał spółek kapitałowych należy do istotnych zagadnień prawa spółek. Na pozór jasna regulacja tego zagadnienia przez Kodeks spółek handlowych nie odpowiada jednakże na wszelkie stawiane przez praktykę pytania. W niniejszym opracowaniu została poddana analizie dopuszczalność uchylenia się przez wspólnika od głosu oddanego podczas głosowania nad uchwałą wobec zaistnienia wady oświadczenia woli, na tle problematyki zaskarżania uchwał w drodze powództwa o stwierdzenie ich nieważności. Literatura przedmiotu nie dostarcza w tym zakresie jednoznacznych rozwiązań, dlatego też należy podjąć próbę nakreślenia tej problematyki.

Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały - uwagi ogólne

Zgodnie z art. 252 KSH, unieważnienie uchwał zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.1 może nastąpić jedynie w określonym trybie, tj. w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. W tym zakresie wyłączone jest stosowanie art. 189 KPC, a zatem powództwa o ustalenie. Wyłączenie to nie oznacza, że powództwo z art. 252 KSH nie jest powództwem o ustalenie nieważ­ności uchwały, bowiem stwierdzenie nieważności uchwały z powodu sprzeczności z prawem jest jednoznaczne z ustaleniem, że ex tunc nie istnieje stosunek prawny objęty uchwałą. Wskazać trzeba, że wyłączenie art. 189 KPC w treści art. 252 KSH byłoby bezprzedmiotowe, gdyby przyjąć, że powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały nie jest powództwem ustalającym mieszczącym się w szerszych ramach powództw, których dotyczy art. 189 KPC2.

Zgodnie z tradycyjnym poglądem, nieważność czynności prawnej stanowi konsekwencję naruszenia norm bezwzględnie obowiązujących (norm imperatywnych i semiimperatywnych)3. Należy jednak zauważyć, że bez­względna nieważność stanowi również sankcję będącą następstwem naruszenia względnie obowiązujących norm prawnych4. Ponadto, wskazać trzeba, że chodzi tu o każdy powszechnie obowiązujący przepis prawa5, a nie tylko o Kodeks spółek handlowych6. Choć wątpliwości niektórych autorów może budzić wprowadzona przez KSH zmiana sformułowania dotychczas funkcjonującego na gruncie Kodeksu handlowego, a mianowicie „powziętą wbrew przepisom prawa” na „sprzeczną z ustawą”7, to jednak za uzasadnieniem projektu KSH8 należy jednoznacznie stwierdzić, że wyżej wprowadzona regulacja jest konsekwencją obowiązywania art. 58 KC, a także przyjętej w nim terminologii9.

W praktyce duże problemy budzi także kwestia, czy podstawą stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników może być każde (nawet natury formalnej) naruszenie prawa, czy też konieczne jest, by owo naruszenie miało określony wpływ na treść takiej uchwały10. Pomimo iż KSH milczy w tym przedmiocie, zasadna jest teza, że w przypadku naruszenia przepisów instrukcyjnych lub porządkowych podstawą stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. może być jedynie uchybienie, które miało lub mogło mieć wpływ na treść tej uchwały11. Przemawia za tym stanowisko, jakie zajął SN oceniając uchybienie formalne zaistniałe przed podjęciem uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. i spółki akcyjnej12. Na marginesie jedynie wskazać można, że jest to bardzo elastyczna wykładnia przepisów prawa, tym niemniej znajduje ona uzasadnienie w zasadzie ograniczonej autonomii prawa spółek wyrażonej w art. 2 zd. 2 KSH13.

Podmioty uprawnione

Zgodnie z uzasadnieniem projektu KSH, należy wskazać, że przepisy KSH przyznają legitymację czynną do wytoczenia powództwa o uchylenie i ustalenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia wyłącznie osobom wymienionym w ustawie14. Tym samym autorzy wskazują na zamiar ograniczenia podważania wykonywanych uchwał walnego zgromadzenia i związanego z tym niebezpieczeństwa.

Stąd do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników, na zasadzie art. 252 § 1 w zw. z art. 250 KSH, legitymację procesową czynną posiadają wyłącznie:

a) wszystkie organy spółki, tj. zarząd, rada nadzorcza, komisja rewizyjna oraz poszczególni ich członkowie;

b) wspólnicy, którzy głosowali przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądali zaprotokołowania sprzeciwu;

c) wspólnicy bezzasadnie niedopuszczeni do udziału w zgromadzeniu wspólników;

d) wspólnicy, którzy nie byli obecni na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad oraz

e) w przypadku pisemnego głosowania, wspólnicy, których pominięto przy głosowaniu, lub którzy nie zgodzili się na głosowanie pisemne, albo też którzy głosowali przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosili sprzeciw.

Problematyczne natomiast jest to, czy prawo do zaskarżenia uchwały w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności przysługuje osobie, która nie posiada już przymiotu jednego z ww. podmiotów, np. członków organów spółki. Za zasadne należałoby uznać przyznanie im prawa do zaskarżania uchwał dotyczących ich bezpośrednio (np. uchwał w zakresie udzielenia absolutorium). Ale równocześnie nie można nie zauważyć, że pozostawałoby to w sprzeczności z wykładnią art. 250 i 252 § 1 KSH15, bowiem jak słusznie wskazał SN16 członek zarządu spółki z o.o. traci legitymację do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą – z chwilą odwołania go z tej funkcji. Wówczas bowiem odwołany członek organu nie jest już członkiem organu spółki, tak jak odwołany organ nie jest już organem tej spółki17.

Wątpliwości nasuwają się również przy analizie możliwości za­skarżenia uchwały w drodze powództwa o stwierdzenie (ustalenie) jej nieważności np. przez wierzyciela, szczególnie w zakresie uchwały podjętej w sprawie umorzenia udziałów zajętych na jego rzecz. Argumentów przemawiających za dopuszczalnością zaskarżenia przez ten podmiot dostarcza analiza art. 9102 § 1 in fine KPC, który daje wierzycielowi prawo do podejmowania wszelkich czynności służących zachowaniu zajętych udziałów. Stąd też niektórzy autorzy uznają takie rozwiązanie za uzasadnione, tym niemniej z jednoczesnym zastrzeżeniem, że osoby te, w przeciwieństwie do wskazanych przez ustawę w art. 250 KSH podmiotów, muszą wykazać swój interes prawny18. Tym niemniej, w świetle uzasadnienia projektu rządowego KSH19, jak również ze względów praktycznych należy uznać, że art. 252 KSH przyznaje legitymację czynną do wniesienia powództwa tylko i wyłącznie osobom wymienionym w jego treści20.

Terminy

Prawo wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników wygasa w stosunku do podmiotów wymienionych w art. 250 KSH z upływem sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, jednakże nie później niż z upływem trzech lat od dnia jej powzięcia. Wyżej wskazane terminy mają [...]