Abstrakt
Bardzo popularną formą dla podejmowania działalności przez inwestorów stała się ostatnio spółka komandytowa. Przede wszystkim, dlatego, że będąc spółką osobową pozwala na uniknięcie opodatkowania zysków z działalności spółki. Opodatkowani pozostają jedynie jej wspólnicy – komplementariusze i komandytariusze. Dodatkowo, przepisy KSH pozwalają na „ograniczenie” nieograniczonej odpowiedzialności komplementariusza (wspólnika odpowiadającego za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony) w ten sposób, że w miejsce osoby fizycznej komplementariuszem zostaje specjalnie w tym celu powołana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z minimalnym kapitałem zakładowym. Taka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma przede wszystkim za zadanie zarządzanie i administrowanie spółką komandytową, a nie generowanie zysku. Prowadzeniem działalności gospodarczej i wypracowywaniem zysku zajmować się ma powołana w tym celu spółka komandytowa. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest podstawowym przykładem formy mieszanej spółki. W spółce tej, połączone zostały dwie formy spółki, a więc zastosowanie znajdą tu przepisy dotyczące zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowej. W Niemczech taka forma spółki komandytowej jest bardzo często spotykana i działa używając określenia „GmbH&Co. KG”. W Polsce działa używając określenia „Sp. z o.o. Sp. k.”.
Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie instytucji tej spółki w praktyce.
Uwagi ogólne
Spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Spółka komandytowa jest spółką osobową, co w konsekwencji oznacza, że swoje funkcjonowanie opiera głównie na osobach wspólników. Cechuje ją brak osobowości prawnej, osobista odpowiedzialność wspólników oraz osobiste prowadzenie przez nich spraw spółki.
Fundamentalną cechą tej spółki jest występowanie w niej dwóch kategorii wspólników – komplementariusza i komandytariusza.
Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i subsydiarnie (art. 22 § 2 i art. 31 w zw. z art. 103 KSH) oraz jest wspólnikiem aktywnym, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz.
Natomiast odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki (także solidarna ze spółką i subsydiarna) jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej deklarowanej w umowie. Jest on wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki. Ponadto, komandytariusz jest wspólnikiem pasywnym, co do zasady, nieprowadzącym spraw spółki i niereprezentującym jej na zewnątrz.
Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Umowa spółki powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.
Wspólnikami spółki komandytowej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz tzw. ułomne osoby prawne, w tym w szczególności osobowe spółki handlowe.
Jeśli członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem spółki komandytowej jest jednocześnie jej komandytariuszem, wówczas wszelkie czynności pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a nim − jako komandytariuszem muszą być dokonywane przez pełnomocnika reprezentującego spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników bądź przez radę nadzorczą (art. 210 § 1 KSH).
Wyjątkowa sytuacja zachodzi, gdy komplementariuszem jest jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu oraz komandytariuszem. W takim przypadku czynności prawne pomiędzy tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wymagają dla swej ważności zawsze formy aktu notarialnego (art. 210 § 2 KSH). |
Firma
Zgodnie z art. 104 KSH, firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „Spółka komandytowa”.
Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.
Dobierając, zatem firmę spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać, że firma spółki komandytowej musi zawierać pełną firmę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jeśli więc firma komplementariusza brzmi np. Kowalski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, firma spółki komandytowej będzie brzmiała Kowalski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. |
Ustawodawca nie daje jednak odpowiedzi na pytanie [...]