Monitor Prawniczy

nr 5/2007

Kodeks Postępowania Cywilnego po nowelizacji - tabela porównawcza z komentarzem

Michał Snitko-Pleszko
Abstrakt

Spis treści:

I. POSTĘPOWANIE W SPRAWACH GOSPODARCZYCH

II. ZMIANY W POZOSTAŁYCH PRZEPISACH KSIĘGI PIERWSZEJ KPC – PROCES

III. ZMIANY W USTAWIE O ROZPOZNAWANIU PRZEZ SĄDY SPRAW GOSPODARCZYCH

IV. ROZSZERZENIE KOMPETENCJI REFERENDARZA SĄDOWEGO W ZAKRESIE CZYNNOŚCI PROCESOWYCH W POSTĘPOWANIU CYWILNYM

W dniu 20.3.2007 r. wchodzi w życie ustawa z 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 235, poz. 1699; dalej jako: ZmKPCU06). Zasadniczym celem nowelizacji jest usprawnienie i racjonalizacja przebiegu postępowania cywilnego, a w szczególności postępowania w sprawach gospodarczych.

Niniejsze zestawienie składa się z czterech części. W części pierwszej przedstawiono zmiany w przepisach ogólnych postępowania w sprawach gospodarczych. W części drugiej wyszczególniono zmiany w pozostałych przepisach Księgi pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, zatytułowanej „Proces”. W części trzeciej zestawiono zmiany wprowa­dzone do ustawy z 24.5.1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. Nr 33, poz. 175 ze zm.), a w części czwartej dokonano analizy nowych przepisów rozszerzających kompetencje referendarza sądowego.

I. Postępowanie w sprawach gospodarczych

 

do 20.3.2007 r.

od 20.3.2007 r.

Przedmiot
postępowania
w sprawach
gospodarczych
Art. 4791 § 1. Przepisy niniejszego działu stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej (sprawy gospodarcze).
§ 2. Sprawami gospodarczymi, w rozumieniu niniejszego działu, są także sprawy:
1) ze stosunku spółki,
2) przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
3) należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, Prawa energetycznego, Prawa telekomunikacyjnego, Prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,
4) przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień umownych za niedozwolone.
Art. 4791 § 1. Przepisy niniejszego działu stosu­je się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (sprawy gospodarcze). Zaprzesta­nie prowadzenia działalności go­spodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zasto­sowania przepisów niniejszego działu.
§ 2. Sprawami gospodarczymi, w rozu­mieniu niniejszego działu, są także sprawy:
1) ze stosunku spółki oraz dotyczą­ce roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.)
2) przeciwko przedsiębiorcom o za­niechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzed­niego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środo­wisku,
3) należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochro­nie konkurencji, Prawa energe­tycznego, Prawa telekomunikacyjnego, Prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejo­wym,
4) przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
  Dodano:
Art. 4791a. W sprawach gospodarczych rozpo­znawanych według przepisów niniej­szego działu, przepisy o innych postę­powaniach odrębnych stosuje się w zakresie, w którym nie są one sprzeczne z przepisami tego działu.
 Sprawa ma charakter gospodarczy wówczas, gdy spełnia trzy warunki:
1) wynika ona ze stosunków cywilnych,
2) obydwie strony posiadają status przedsiębiorców,
3) stosunek cywilny, z którego sprawa wynika, pozostaje w zakresie prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej.
ZmKPCU06 dodano zdanie wskazujące, że w sprawach z udziałem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w dacie powstania stosunku prawnego, a wykreślonych z ewidencji działalności gospodarczej przed wniesieniem pozwu, stosuje się przepisy o postępowaniu w sprawach gospodarczych, niezależnie od tego czy strony tego stosunku nadal są przedsiębiorcami.
Druga zmiana dotyczy zakresu spraw gospodarczych związanych z działalnością spółek kapitałowych. W znowelizowanej treści § 1 ust. 1 wskazano, że [...]

[...]