Monitor Prawniczy

nr 4/2007

Potrącenie jako sposób zaspokojenia roszczenia wierzyciela po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku

Paweł Janda
Autor jest sędzią w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie oraz doktorantem na WPiA UMCS w Lublinie.
Abstrakt

Instytucja potrącenia w postępowaniu upadłościowym stanowi jeden ze sposobów zaspokojenia wierzytelności, za którą upadły odpowiada osobiście tj. całym swoim majątkiem. Bez wątpienia zaspokojenie roszczenia wie­rzyciela w drodze potrącenia stanowi jego uprzywilejowanie w stosunku do innych wierzycieli, którzy nie mogą skorzystać z tej postaci zaspokojenia. Dopuszczalność potrącenia stanowi bowiem, odstępstwo od zasad rządzących zaspokajaniem wierzytelności w drodze podziału funduszy masy upadłości, tj. zasady pierwszeństwa i proporcjonalności czy też podziału sum uzyskanych ze zbycia przedmiotów obciążonych rzeczowo. Możliwość potrącenia, a co za tym idzie uzyskania zaspokojenia wierzytelności z pominięciem innych wierzycieli, uzasadnia się względami słuszności. Jak zauważono w literaturze, nie byłoby słusznym – w przypadku istnienia wierzytelności wzajemnych – żądać, by wierzyciel, a jednocześnie dłużnik upadłego miał spełniać w całości swe świadczenie, a za ekwiwalent uzyskiwał prawo do zaspokojenia swej wierzytelności na równi z innymi wierzycielami upadłego1.

Ogólne uwagi o potrąceniu na tle Kodeksu cywilnego

Jak słusznie przyjęto w doktrynie omawiającej problematykę potrącenia na tle dawnego Prawa upadłościowego, potrącenie dokonywane w toku postępowania upadłościowego, mające charakter potrącenia ustawowego, dla swej skuteczności, musi spełniać – co do zasady – wszystkie przesłanki określone w bezwzględnie obowiązujących przepisach Kodeksu cywilnego i pociąga – w zasadzie – za sobą skutki tam przewidziane2.

Przesłanki potrącenia wymagane przez przepisy Ko­deksu cywilnego przedstawiają się następująco. Przede wszystkim muszą tu istnieć dwie wierzytelności przy takim stanie faktycznym, w którym pewne osoby jednocześnie są względem siebie dłużnikami i wierzycielami3. Dalszą przesłanką dopuszczalności potrącenia jest jednorodzajowość świadczeń wynikających z obu wierzytelności. kodeks cywilny dopuszcza potrącenie, jeśli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku (art. 498 KC). Nie spełniają zatem powyższego wymagania wierzytelności, z których jedna opiewa na świadczenie pieniężne, a druga na świadczenie rzeczy oznaczonych co do gatunku, dalej wierzytelności, z których jedna opiewa na świadczenie rzeczy pewnego gatunku, a druga na świadczenie rzeczy innego gatunku, jak też wierzytelności, z których jedna opiewa na świadczenie rzeczy najwyższej jakości pewnego gatunku, a druga na świadczenie rzeczy niskiej jakości tego gatunku4. Konie­czną przesłanką potrącenia jest także wymagalność wierzy­telności. Jak podkreśla się w literaturze, mimo że w art. 498 KC, jest mowa wyraźnie o wymagalności obu wierzytelności, to przyjmuje się, iż nieodzowną przesłanką potrącenia jest tylko wymagalność wierzytelności potrącającego5. Ograniczenie warunku wymagalności tylko do wierzytelności potrącającego znajduje uzasadnienie w egzekucyjnej funkcji potrącenia. Potrącenie jest bowiem równoznaczne z przymusowym zaspokojeniem wierzytelności osoby, która składa oświadczenie o potrąceniu. Wreszcie, wierzytelności przedstawiane do potrącenia muszą być zaskarżalne, czyli musi istnieć możliwość ich dochodzenia przed sądem, czy też innym organem państwowym. I tu, podobnie jak w przypadku wymagalności, piśmiennictwo odnosi wymagalność zaskarżalności tylko do wierzytelności potrącającego przez wzgląd na egzekucyjną funkcję potrącenia6. Skoro potrącający może uczynić zadość niezaskarżalnej wierzytelności wzajemnej przez spełnienie świadczenia, to może również spełnić to świadczenie przez potrącenie z niej swej zaskarżalnej wierzytelności.

Zgodnie z art. 498 § 2 KC, wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. W konsekwencji, gdy do potrącenia przedstawiono tylko część wierzytelności, przy ustalaniu zakresu umorzenia uwzględnia się nie całą wierzytelność, lecz jedynie część, którą zawiera oświadczenie o potrąceniu7.

Trzeba pamiętać, że wszelkie prawa akcesoryjne zabezpieczające wierzytelność podlegającą umorzeniu wskutek potrącenia wygasają. Wynika to z faktu, że akcesoryjny charakter tych praw powoduje, iż dzielą los wierzytelności. Dotyczy to m.in. poręczenia, hipoteki, zastawu. W razie zaś częściowego umorzenia wierzytelności zabezpieczenie pozostają w mocy zabezpieczając jedynie wierzytelność w części, która nie uległa umorzeniu. Ma to doniosłe znaczenie przy zaspokajaniu wierzyciela mającego zabezpieczenie rzeczowe na składnikach masy upadłości. W takim przypadku wierzyciel, który uzyskał zaspokojenie części wierzytelności poprzez potrącenie może uczestniczyć w po­dziale sum uzyskanych ze zbycia rzeczy obciążonej tylko do wysokości pozostałej, nieumorzonej wierzytelności.

Omawiając skutki potrącenia należy mieć także na uwadze rozróżnienie dokonane w tej kwestii w doktrynie8. Po pierwsze, trzeba rozróżnić moment, gdy potrącenie staje się możliwe, tj. gdy ziszczą się wszystkie wymogi ustawowe świadczące o dopuszczalności potrącenia, od momentu kiedy oświadczenie o żądaniu potrącenia dojdzie do drugiej strony. Z chwilą wystąpienia przesłanek pozwalających na potrącenie nie dochodzi jeszcze do umorzenia wzajemnych wierzytelności i w sytuacji braku oświadczenia o potrąceniu którejkolwiek ze stron stosunku zobowiązanio­wego, sama jego możliwość nie miałaby żadnych skutków. Skutki te następują po nadejściu drugiego momentu, tj dojściu oświadczenia woli o potrąceniu strony żądającej do drugiej strony. Wtedy to następuje [...]