Monitor Prawniczy

nr 3/2007

Pojęcie „sprawy gospodarczej” po nowelizacji KPC

Bartosz Draniewicz
Autor jest radcą prawnym, doktorantem INP PAN.
Abstrakt

W dniu 16.11.2006 r. została uchwalona kolejna w ostatnich latach nowelizacja KPC1. Celem ustawodawcy było przyśpieszenie rozpoznawania spraw w postępowaniu gospodarczym poprzez jego usprawnienie i w racjonalizowanie, m.in. poprzez przyjęcie rozwiązań klaryfikujących i porządkujących konstrukcje procesowe istniejące na obszarze procesu gospodarczego, a tym samym ograniczenie obszaru sporów i wątpliwości interpretacyjnych, wpływających negatywnie na sprawność całego postępowania. Służyć temu ma w szczególności ponowne zdefiniowanie nazwy „sprawy gospodarczej” oraz doprecyzowanie fundamentalnego dla niej pojęcia „przedsiębiorcy”.

Wprowadzenie

Z punktu widzenia rozważań dotyczących tytułowego zagadnienia, podstawowe znaczenie mają dwa artykuły znowelizowanego KPC, tj. art. 4791 i art. 4792. Pierwszy z nich zawiera legalną definicję „sprawy gospodarczej”, zaś drugi z nich definiuje nazwę „przedsiębiorca”. Na gruncie KPC, powyższe przepisy należy odczytywać łącznie, jakkolwiek bowiem zawarte w dwóch jednostkach redakcyjnych stanowią iunctim. Dodatkowo należy podkreślić, że jedynie prima facie zawarte tam definicje mogą wydawać się oczywiste i nienastręczające wątpliwości interpretacyjnych. Niektóre z nich można wyjaśniać sięgając do innych aktów prawnych, w szczególności ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej2, w zakresie znaczenia samej „działalności gospodarczej”. Zasadne jest również czerpanie z dotychczasowego dorobku judykatury, jak i doktryny, która ze względu na mnogość odsłon samego pojęcia „przedsiębiorcy” były często wykorzystywane do jego interpretacji.

Pojęcie „sprawy gospodarczej”
- uwagi ogólne

Artykuł 4791 KPC zawiera definicję legalną „sprawy gospodarczej”, w myśl której, są to sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Można powiedzieć, że definicja ta odwołuje się do trzech podstawowych kryteriów:

- przedmiotowego (spór mający charakter sprawy cywilnej w ujęciu materialnym),

- podmiotowego (spór między przedsiębiorcami) oraz

- funkcjonalnego (spór w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej).

Wszystkie te kryteria wymagają odrębnych uwag. Dwa z trzech wyżej wymienionych kryteriów (przedmiotowe i funkcjonalne) pozostają bez zasadniczych zmian w stosunku do dotychczasowego rozumienia „sprawy gospodarczej”. Odrębną kwestią pozostaje natomiast sama kwestia kognicji sądu gospodarczego.

Kryterium przedmiotowe (materialne)

Jeżeli chodzi o kryterium przedmiotowe materialne, to sprawa gospodarcza obejmuje sprawy „ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami”. Podstawową cechą relacji cywilnoprawnej jest formalna równość (równorzędność) podmiotów tych stosunków – brak podporządkowania, które występuje w stosunkach administracyjnoprawnych.

Powstanie stosunku cywilnoprawnego zależne jest od istnienia stanu faktycznego, z którym dyspozycja normy prawa cywilnego łączy wspomniany skutek. Fakty, z którymi prawo cywilne łączy powstanie stosunku cywilnoprawnego, są zdarzeniami z zakresu prawa cywilnego. Wśród tych zdarzeń wyróżnia się m.in. działania, przez które rozumie się także zaniechania. Działaniem (zaniechaniem) jest w pierwszej kolejności czynność zmierzająca do wywołania skutków cywilnoprawnych (oświadczenie woli). Do kategorii zdarzeń z zakresu prawa cywilnego należą także inne czyny, wśród których na gruncie stosunków gospodarczych najważniejsze znaczenie będą miały czyny niedozwolone.

Jednocześnie należy zauważyć, że - co do zasady - stosunki cywilnoprawne kształtowane są decyzjami samych podmiotów tych stosunków3.

Kryterium podmiotowe

Jak już zostało to zasygnalizowane powyżej, spośród wskazanych powyżej trzech kryteriów, ZmKPCU06 zmienia kryterium podmiotowe, poprzez modyfikację dotychczasowej definicji „przedsiębiorcy”. Definicja ta w dotychczasowym brzmieniu odwoływała się do formalnie wprawdzie obowiązującej, ale mającej marginalne znaczenie ustawy z 6.7.1982 r. o zasadach prowadzenia na tery­torium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne4. Obecnie definicja „przedsiębiorcy” zawarta w art. 4792 § 1 KPC nawiązuje bezpośrednio do definicji tej nazwy zawartej w KC (art. 431 KC) oraz tożsamej z nią definicji zawartej w Prawie upadłościowym i naprawczym (art. 5 ust. 2).

Brzmi ona następująco: „przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”.

Jeżeli chodzi o płaszczyznę podmiotową, to należy zauważyć, że status przedsiębiorcy może przysługiwać osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niebędącym osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Przy rozważaniu, jak należy rozumieć i traktować wymienione w omawianym przepisie podmioty, zasadne jest w pierwszej kolejności sięganie do art. 8-19 i art. 33-42 KC. Jeżeli chodzi o jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną w obrocie gospodarczym, na pierwszy plan [...]