Abstrakt
Konstrukcja przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej przyjęta przez kodeks postępowania cywilnego w zasadzie nie była zmieniana od chwili wejścia w życie tej ustawy. Pomimo to, wciąż w praktyce nierzadko zdarzają się błędy stron w ocenie tego, czy w konkretnej sytuacji procesowej przysługuje im możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Dość częstą tego przyczyną jest pomijanie istotnego warunku dopuszczalności tego środka prawnego, którym jest wymóg, aby uchybienie terminu pociągnęło za sobą ujemne dla strony skutki procesowe (art. 168 § 2 KPC). Analiza tego warunku jest przedmiotem niniejszego opracowania, przy czym z uwagi na ramy artykułu, poniższe uwagi dotyczą fazy postępowania do momentu wydania wyroku. Kwestia dotycząca stadium po wydaniu wyroku, a wiążąca się z takimi zagadnieniami jak dopuszczalność przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, czy też dopuszczalność przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia odpowiedzi na apelację zostanie omówiona odrębnie w kolejnym artykule (MoP Nr 19/2007).
Uwagi ogólne
Instytucja przywrócenia terminu, uregulowana w art. 168–172 KPC, dotyczy tylko terminów procesowych, albowiem terminy prawa materialnego nie mogą być przywracane1. Jej celem jest uchylenie wszystkich negatywnych skutków wynikających z uchybienia przez stronę terminu ustawowego lub sądowego zakreślonego do dokonania konkretnej czynności procesowej. Przywrócenie terminu może nastąpić tylko na wniosek. Krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o przywrócenie terminu jest szeroki, gdyż obejmuje wszystkie podmioty postępowania, które podejmują czynności procesowe, a więc oprócz stron procesu taki wniosek mogą złożyć także uczestnicy postępowania nieprocesowego, interwenienci uboczni, prokurator, organizacje społeczne, inspektor pracy, rzecznik konsumentów2. Uwzględnienie przez sąd wniosku o przywrócenie terminu powoduje, że spóźniona czynność procesowa dokonana wraz ze złożeniem tego wniosku traktowana jest tak jakby była dokonana we właściwym terminie3.
Nie zawsze jednak strona (tak KPC określa uprawnionego) będzie mogła skorzystać z tego środka prawnego. Aby było to możliwe muszą zachodzić tzw. warunki dopuszczalności wniosku o przywrócenie terminu, do których zalicza się:
- przywracalny charakter terminu;
- aktualność czynności, do której odnosi się termin ze względu na stan postępowania;
- legitymację do złożenia wniosku;
- ujemne dla wnioskodawcy skutki procesowe uchybienia terminu (art. 168 § 2 KPC);
- złożenie wniosku w przepisanym terminie (art. 169 § 1 KPC);
- a w sprawach o unieważnienie małżeństwa lub o rozwód albo o ustalenie nieistnienia małżeństwa – gdy chodzi o przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku uwzględniającego powództwo – dodatkowo niezawarcie przez żadną ze stron nowego związku po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia (art. 170 KPC)4.
Jako obojętną dla oceny dopuszczalności wniosku o przywrócenie terminu SN w postanowieniu z 30.4.1957 r.5 uznał oczywistą bezzasadność dochodzonych w sprawie roszczeń lub podjętej obrony. Z takim stanowiskiem należy się zgodzić. W rozdziale zatytułowanym „uchybienie i przywrócenie terminu” (art. 167–172 KPC) nie został bowiem zawarty przepis odpowiadający swą treścią dawnemu art. 116 § 2 KPC, a obecnie art. 109 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych6. |
Wszystkie ww. warunki dopuszczalności wniosku o przywrócenie terminu mają charakter odrębny. Brak któregokolwiek z nich powoduje, że sąd odrzuci wniosek na posiedzeniu niejawnym na podstawie art. 171 KPC.
Warunek dopuszczalności wniosku zawarty w art. 168 § 2 KPC
Pomimo tego, że skutek, jaki wiąże się z brakiem jakiegokolwiek z ww. warunków dopuszczalności wniosku o przywrócenie terminu jest ten sam, to jednak – w mojej ocenie – analizowanie dopuszczalności wniosku o przywrócenie terminu pod kątem wymogu z art. 168 § 2 KPC powinno następować [...]