Abstrakt
Przedmiotem niniejszego opracowania jest przedstawienie zalet i wad związanych z upublicznieniem spółki komandytowo-akcyjnej, a następnie prezentacja wybranych regulacji ustawowych i ich zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej1. Ten ostatni punkt będzie dotyczył dwóch zasadniczych aspektów. W pierwszej części zostaną poddane analizie te warunki dopuszczenia spółki komandytowo-akcyjnej do publicznego obrotu (going public), które różnią się od warunków ustalonych dla spółki akcyjnej. Druga część dotyczyć będzie skutków związanych z notowaniem akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rynku regulowanym (being public).
Wprowadzenie
Spółka komandytowo-akcyjna, podobnie jak spółka akcyjna, jest typem spółki, której funkcja polega m.in. na pozyskiwaniu kapitału. Jej natura gospodarcza oparta jest na powiązaniu akcjonariuszy w charakterze inwestorów pasywnych z komplementariuszami jako inwestorami aktywnymi2 i stanowi tym samym organizacyjno-prawną formę prowadzenia przedsiębiorstwa. W literaturze przedmiotu o spółce komandytowo-akcyjnej podkreśla się, że główną jej zaletą w porównaniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i innych spółek osobowych jest niewątpliwe możliwość emisji akcji i dostęp do giełdy papierów wartościowych3. Warunki ubiegania się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym są obecnie przedmiotem regulacji nowej ustawy z 29.7.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych4. Akcje spółki komandytowo-akcyjnej dopuszczone do obrotu instrumentami finansowymi mogą być następnie notowane na rynku regulowanym, w tym także na rynku giełdowym, zgodnie z postanowieniami ObrInstrFinU5. Pod rządem nieobowiązującej już ustawy z 21.8.1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi6 kwestie „upublicznienia” działalności spółki były dyskutowane przede wszystkim w odniesieniu do spółki akcyjnej. Należy zgodzić się z tezą, że nie wszystkie regulacje dotyczące spółki akcyjnej zarówno w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, jak i w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych pozwolą się bez modyfikacji zastosować do spółki komandytowo-akcyjnej.
Udział spółki komandytowo-akcyjnej w publicznym obrocie
Wobec możliwości obrotu akcjami, spółka komandytowo-akcyjna jest jedyną alternatywą dla spółki akcyjnej, jeżeli określone przedsiębiorstwo wybiera drogę na giełdę w celu pozyskania kapitału.
Spółki komandytowo-akcyjne mogą również pozyskiwać kapitał potencjalnych inwestorów przez emisję obligacji (art. 2 pkt 1 ustawy z 29.5.1995 r. o obligacjach; dalej jako: ObligU). W tym miejscu należy zauważyć, że tzw. „obligacje zamienne” uregulowane w przepisie art. 20 ObligU uprawniają do objęcia akcji emitowanych przez spółkę; są one z prawnego punktu widzenia derywatami akcji i ekonomicznie powiązane z ich emisją. Nie mogą być więc one analizowane niezależnie od akcji. Ale również inne rodzaje obligacji jak np. obligacje przyznające prawo do udziału w zysku (art. 19 ObligU), których emisja nie jest powiązana z formą spółki akcyjnej, nie mogą być rozpatrywane bez uwzględnienia emitowanych przez dane przedsiębiorstwo akcji. Wiąże się to z tym, że powyższe formy finansowania będą w dużej mierze zależeć od pewnego prestiżu danej spółki na rynku, a ten prestiż będzie podyktowany notowaniem akcji tej spółki na giełdzie. Można sobie wyobrazić, że kurs tych akcji będzie wywierał wpływ na wartość emitowanych obligacji. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tzw. praw do akcji, z których wynika uprawnienie do otrzymania akcji nowej emisji. Z perspektywy przedsiębiorstwa akcja, w porównaniu do innych papierów wartościowych, powinna jako dozwolony środek dokapitalizowania mieć wartość dominującą. |
Pod pojęciem dopuszczenia papierów wartościowych do publicznego obrotu na rynku regulowanym7 rozumie się zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na emisję papierów wartościowych w ramach publicznego obrotu. Celem tego postępowania o charakterze administracyjnym jest umożliwienie spółkom nabycia i zbycia akcji na rynku regulowanym za cenę uwzględniającą wartość rynkową przedsiębiorstwa.
1. Zalety i wady wprowadzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej do publicznego obrotu
Zalety: Emisja akcji umożliwia [...]