Abstrakt
Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie wpisania oraz wykreślenia danych z rejestru dłużników niewypłacalnych (dalej jako: RDN).
Zagadnienia wprowadzające
Rejestr dłużników niewypłacalnych działa na podstawie ustawy z 20.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym1.
Wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych dokonywane są:
- z urzędu lub
- na wniosek.
Do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu: 1) osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych, 2) wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki – z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono jej upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych, 3) dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym, 4) osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni, 5) dłużników, o których mowa w art. 1086 § 4 KPC, tj. wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne dotyczące świadczeń alimentacyjnych, a ich zaległość przekracza 12 miesięcy – w tej sytuacji wniosek o wpisanie do rejestru dłużników niewypłacalnych składa z urzędu komornik. |
Sąd rejestrowy w postępowaniu o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 55 KRSU) nie bada przyczyn niewypłacalności dłużnika2.
Wynika to z jednoznacznej [...]