Abstrakt
Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie rejestracji jednostek badawczo-rozwojowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyszczególnia i opisuje poszczególne formularze na jakich powinien być złożony wniosek o wpis do KRS, wskazuje na najczęściej popełniane błędy w procesie rejestracji. Przedstawia także, jak należy zgłosić zmiany dotyczące jednostek badawczo-rozwojowych oraz opisuje procedurę likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej w KRS. Autor dokonuje również analizy procedury wykreślenia jednostki badawczo-rozwojowej z rejestru.
Zagadnienia wprowadzające
Podstawę prawną działania jednostki badawczo-rozwojowej stanowi ustawa z 25.7.1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych1. W sprawach nieuregulowanych w JednBadRozwU stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące działalności przedsiębiorstw państwowych. Jednostkami badawczo-rozwojowymi, w rozumieniu ustawy, są państwowe jednostki organizacyjne wyodrębnione pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, tworzone w celu prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, których wyniki powinny znaleźć zastosowanie w określonych dziedzinach gospodarki narodowej i życia społecznego. Jednostkami badawczo-rozwojowymi są:
- instytuty naukowo-badawcze,
- ośrodki badawczo-rozwojowe,
- centralne laboratoria,
- inne centralne jednostki organizacyjne.
Jednostka badawczo-rozwojowa uzyskuje osobowość z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
Przedmiot i zakres działania jednostki badawczo-rozwojowej, jej nazwę i siedzibę oraz organ sprawujący nad nią nadzór określa akt o jej utworzeniu. Organ tworzący jednostkę badawczo-rozwojową wyposaża ją w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w akcie o utworzeniu jednostki. Szczegółowy przedmiot i zakres działania jednostki badawczo-rozwojowej określa statut uchwalony przez radę naukową, po [...]