Abstrakt
Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie rejestracji przedsiębiorstwa państwowego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyszczególnia i opisuje poszczególne formularze na jakich powinien być złożony wniosek o wpis do KRS, wskazuje na najczęściej popełniane błędy w procesie rejestracji. Przedstawia także, jak należy zgłosić zmiany dotyczące przedsiębiorstwa państwowego oraz opisuje procedurę likwidacji przedsiębiorstwa państwowego w KRS. Autor dokonuje również analizy procedury wykreślenia przedsiębiorstwa państwowego z rejestru - wraz z podaniem przyczyn tego wykreślenia.
Zagadnienia wprowadzające
Podstawę prawną działania przedsiębiorstw państwowych stanowi ustawa z 25.9.1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych1. Przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorcą posiadającym osobowość prawną. Przedsiębiorstwa państwowe mogą być tworzone jako: przedsiębiorstwa działające na zasadach ogólnych oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mają przede wszystkim na celu bieżące i nieprzerwane zaspakajanie potrzeb ludności. Przedsiębiorstwa państwowe tworzą: naczelne oraz centralne organy administracji państwowej, Narodowy Bank Polski i banki państwowe. W uzasadnionych wypadkach inny organ państwowy niż ww. może utworzyć przedsiębiorstwo państwowe po porozumieniu z naczelnym lub centralnym organem administracji państwowej właściwym ze względu na rodzaj działalności tworzonego przedsiębiorstwa. Akt o utworzeniu przedsiębiorstwa określa jego nazwę, rodzaj, siedzibę i przedmiot działania. Akt o utworzeniu przedsiębiorstwa użyteczności publicznej może określać również zasady i warunki powoływania zakładów, filii, oddziałów oraz innych wewnętrznych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa, które sporządzają bilans.
Organami przedsiębiorstwa państwowego są: ogólne zebranie pracowników (delegatów), rada pracownicza i dyrektor przedsiębiorstwa. Kompetencje ogólnego zebrania pracowników (delegatów) i rady pracowniczej określa ustawa z 21.9.1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego2. Dyrektor przedsiębiorstwa państwowego zarządza przedsiębiorstwem i reprezentuje je na zewnątrz. Dyrektora przedsiębiorstwa państwowego powołuje rada pracownicza. W przedsiębiorstwach nowo organizowanych pierwszego dyrektora przedsiębiorstwa powołuje organ założycielski.
Wniosek o wpis do KRS
Wniosek o wpis do KRS obejmuje:
1) formularz główny - KRSW6 oraz obligatoryjne załączniki:
- KRSWM - w celu ujawnienia przedmiotu działalności przedsiębiorstwa państwowego według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Polska Klasyfikacja Działalności stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 20.1.2004 r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)3.
2) formularze fakultatywnie:
- KRSWA - w celu rejestracji oddziałów przedsiębiorstwa;
- KRSWH - w celu ujawnienia sposobu powstania podmiotu;
[...]