Abstrakt
W niniejszym opracowaniu Autor w sposób szczegółowy omawia problematykę przelewu dla zabezpieczenia. Ze względu na obszerność tematyki artykuł został podzielony na dwie części. W części I opracowania Autor wyjaśnia genezę instytucji o charakterze powierniczym, przedstawia stanowisko międzywojennej doktryny prawniczej odnośnie zagadnienia dopuszczalności przelewu dla zabezpieczenia oraz omawia konstrukcję umowy przelewu dla zabezpieczenia. W części II opracowania (MoP Nr 7/2006) podjęto zagadnienia dochodzenia praw przez cesjonariusza, stosunku obligacyjnego pomiędzy cedentem a cesjonariuszem oraz skutków prawnych upadłości jednej ze stron przelewu dla zabezpieczenia.
Zagadnienia wprowadzające
Zgodnie z art. 509 § 1 KC, przelew wierzytelności jest umową zawartą między wierzycielem a osobą trzecią, na mocy której osoba trzecia nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. Celem umowy przelewu wierzytelności jest więc przeniesienie wierzytelności z jednego podmiotu na drugi1. Natomiast w umowie przelewu dla zabezpieczenia nabywca zobowiązuje się do korzystania z przelanej wierzytelności tylko w granicach wyznaczonych przez cel przelewu - nie może rozporządzać przelaną wierzytelnością, jeśli nie będzie to konieczne do zaspokojenia wierzytelności zabezpieczonej2. W tej sytuacji cesjonariusz realizując lub zbywając wierzytelność będącą przedmiotem cesji może to uczynić tylko w zakresie, w jakim jest to konieczne do zaspokojenia jego roszczeń. Pozostałą część wierzytelności lub, jeśli rozporządzał całą wierzytelnością, uzyskaną nadwyżkę - musi zwrócić cedentowi3.
Przelew na zabezpieczenie wyróżnia od przelewu wierzytelności całkowicie inny cel, jakim jest zabezpieczenie osobiste wierzytelności oraz, związany z tym celem, powierniczy charakter przelewu dla[...]