Abstrakt
W dniu 28.7.2005 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy - kodeks karny skarbowy oraz o zmianie innych ustaw1, która m.in. dokonała nowelizacji przepisów Części procesowej KKS. W niniejszym opracowaniu Autor przedstawia zmiany w zakresie postępowania o wykroczenia skarbowe, koncentrując się na takich kwestiach jak: organy uprawnione do prowadzenia postępowań w sprawach o wykroczenia, postępowanie mandatowe, dochodzenie w sprawach o wykroczenia skarbowe oraz postępowania szczególne: w przedmiocie udzielania zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, nakazowe, uproszczone i w stosunku do nieobecnych.
Uwagi wstępne
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 53 § 3 KKS wykroczeniem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeśli kodeks tak stanowi. W stosunku do stanu sprzed nowelizacji wprowadzono pojęcie minimalnego wynagrodzenia zamiast wynagrodzenia najniższego. Minimalne wynagrodzenie jest określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 53 § 4 KKS)2.
Organy uprawnione do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o wykroczenia skarbowe
Według regulacji art. 118 § 1 i 2 KKS organami postępowania przygotowawczego w sprawach o wykroczenia skarbowe są:
1) urząd skarbowy,
2) inspektor kontroli skarbowej,
3) urząd celny,
4) Straż Graniczna,
5) Policja,
6) Żandarmeria Wojskowa.
Pierwsze z trzech organów stanowią finansowe organy postępowania przygotowawczego (art. 53 § 37 KKS), pozostałe zaś są niefinansowymi organami postępowania przygotowawczego (art. 53 § 38 KKS). ZmKKSU05 w samym zestawieniu finansowych i niefinansowych organów postępowania przygotowawczego nie czyni w zasadzie żadnych zmian, poza zastąpieniem określenia „organ dochodzenia” zwrotem „organ postępowania przygotowawczego”, co ma związek z prowadzeniem przez organy finansowe i niefinansowe obu form postępowania przygotowawczego. Dla wykroczeń skarbowych przewidziana jest jednak jedynie forma [...]