Abstrakt
Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie rejestracji izby gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyszczególnia i opisuje poszczególne formularze na jakich powinien być złożony wniosek o wpis do KRS, wskazuje na najczęściej popełniane błędy w procesie rejestracji. Przedstawia także, jak należy zgłosić zmiany dotyczące izby gospodarczej oraz opisuje procedurę likwidacji izby gospodarczej w KRS. Autor dokonuje również analizy procedury wykreślenia izby gospodarczej z rejestru – wraz z podaniem przyczyn tego wykreślenia.
Zagadnienia wprowadzające
Izba gospodarcza działa na podstawie ustawy z 30.5.1989 r. o izbach gospodarczych1 oraz postanowień statutu. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, z wyjątkiem osób fizycznych prowadzących taką działalność jako uboczne zajęcie zarobkowe, mogą zrzeszać się w izby gospodarcze działające na podstawie ww. ustawy i postanowień statutów. Izba gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej i usługowej, w szczególności wobec organów państwowych. Izby gospodarcze kształtują i upowszechniają zasady etyki w działalności gospodarczej, w szczególności opracowują i doskonalą normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym. Izba gospodarcza może być utworzona jeżeli taką inicjatywę podejmie co najmniej 50 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zwanych dalej „założycielami” na obszarze działania tworzonej izby, obejmującym obszar województwa. W wypadku, gdy terytorialny zakres działania izby będzie przekraczać obszar województwa, liczba założycieli powinna wynosić co najmniej 100. Ograniczeń określonych powyżej nie stosuje się, jeżeli założycielami są wyłącznie towarzystwa emerytalne działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowania funduszów emerytalnych. Izba gospodarcza, utworzona przez grupy producentów rolnych i ich związki oraz przedsiębiorców prowadzących działalność przetwórczą lub handlową w zakresie produktów lub grupy produktów w rozumieniu przepisów o grupach producentów rolnych i ich związkach, powinna działać na rzecz dostosowania produkcji przetwórstwa i handlu do wymogów rynku, w szczególności w zakresie ilości i jakości produktów. W razie utworzenia izby gospodarczej przez podmioty ww. liczba założycieli odpowiednio powinna wynosić 10 i 20. Izby gospodarcze uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS.
Izby gospodarcze mogą na zasadzie dobrowolności zrzeszać się w Krajowej Izbie Gospodarczej. W Krajowej Izbie Gospodarczej mogą zrzeszać się również organizacje gospodarcze i społeczne, których przedmiotem działania jest wspieranie rozwoju gospodarczego. Krajowa Izba Gospodarcza reprezentuje wspólne interesy gospodarcze zrzeszonych członków. Siedzibą Krajowej Izby Gospodarczej jest miasto stołeczne Warszawa. Do utworzenia Krajowej Izby Gospodarczej, jej statutu i władz, a także do postępowania rejestrowego stosuje się te same zasady i przepisy prawne co do utworzenia izby gospodarczej.
Krajowa Izba Gospodarcza może inicjować, na wniosek przedsiębiorców, tworzenie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dwu- lub wielostronnych izb gospodarczych. Krajowa Izba Gospodarcza określa liczbę członków założycieli wymaganą do utworzenia izby. Zadaniem ww. izb jest działanie na rzecz promocji handlu zagranicznego i wspomagania rozwoju międzynarodowych stosunków gospodarczych w granicach określonych w ustawie o izbach gospodarczych. Członkami izb dwu- lub wielostronnych mogą być prowadzące działalność gospodarczą podmioty polskie oraz podmioty zagraniczne w rozumieniu przepisów ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym. Tworzenie i działalność tych izb odbywa się [...]