Abstrakt
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie Czytelnikowi przepisów prawa wspólnotowego, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w przedmiocie stałego wykonywania zawodu przez radcę prawnego/adwokata z jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej w innym kraju Unii.
Wprowadzenie
Prawnik wykonujący swój zawód na zasadzie samozatrudnienia, w zależności od zakresu swojej działalności poza krajem pochodzenia, będzie mógł skorzystać z przepisów prawa wspólnotowego gwarantujących wolność świadczenia usług (art. 49 i n. Traktatu1) lub przepisów, które gwarantują wolność przedsiębiorczości (art. 43 i n. Traktatu). W ogólnym zarysie można przyjąć, iż w przypadku, gdy radca prawny/adwokat pragnie prowadzić swoją praktykę prawniczą w przeważającej mierze w kraju członkowskim innym niż kraj pochodzenia, do jego działalności będą miały zastosowanie przepisy o wolności przedsiębiorczości. Natomiast w przypadku, gdy radca prawny/adwokat jedynie wypadkowo będzie świadczył usługi w innym Państwie Członkowskim, będzie on beneficjentem przepisów w przedmiocie wolności świadczenia usług.
Ponadto, należy mieć na względzie, że przepisy prawa wspólnotowego w przedmiocie swobody przedsiębiorczości będą miały zastosowanie nie tylko do radców prawnych wykonujących swój zawód na zasadzie samozatrudnienia, ale również do radców prawnych/adwokatów wykonujących zawód w innym kraju członkowskim na podstawie umów o pracę.
Pojęcia
W niniejszym artykule pojęcia „prawnik”, „radca prawny” i „adwokat” używane są zamiennie. Ponieważ artykuł jest kierowany głównie do radców prawnych, przeważa zastosowanie pojęcia „radca prawny”, należy jednak mieć na względzie, że podobne rozróżnienie „radca prawny” - „adwokat” w zasadzie nie jest znane w państwach Unii Europejskiej2, a podmiotowy zakres zastosowania omawianych przepisów prawa europejskiego obejmuje obywateli Państw Członkowskich Unii, którzy uzyskali uprawnienia do posługiwania się jednym z określonych tytułów zawodowych.
Lista jest zawarta w dyrektywach dotyczących prawników i jest też powtórzona w polskiej ustawie o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. Obejmuje ona następujący wykaz: w Republice Austrii - Rechtsanwalt, w Królestwie Belgii - Avocat/Advocaat/Rechtsanwalt, w Republice Cypryjskiej - Dikhgóro, w Republice Czeskiej - Advokát, w Królestwie Danii - Advokat, w Republice Estońskiej - Vandeadvokaat, w Republice Finlandii - Asianajaja/Advocat, w Republice Francuskiej - Avocat, w Republice Greckiej - Dikhgóro, w Królestwie Hiszpanii - Abogado/Advocat/Advogad/Abokatu, w Królestwie Niderlandów - Advocaat, w Republice Irlandii - Barrister/Solicitor, w Republice Litewskiej - Advokatas, w Republice Łotewskiej - Zverinatsadvokats, w Wielkim Księstwie Luksemburga - Avocat, w Republice Federalnej Niemiec - Rechtsanwalt, w Republice Malty - Avukat/Prokuratur Legali, w Republice Portugalii - Advogado, w Republice Słowackiej - Advokát/Komerènýprávnik, w Republice Słowenii - Odvetnik/Odvetnica, w Królestwie Szwecji - Advokat, w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - Advocate/Barrister/Solicitor, w Republice Węgierskiej - Ügyvéd, w Republice Włoskiej - Avvocato, w Polsce są to radca prawny i adwokat. |
Omawiana w tym artykule wolność przedsiębiorczości nazywana jest również swobodą działalności gospodarczej. W języku angielskim stosuje się termin establishment, a w stosunku do zawodu radcy prawnego ustawodawca polski w ustawie z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej3 zastosował termin „stała praktyka”. Stała praktyka została zdefiniowana w PrawZagrU jako stałe i systematyczne świadczenie pomocy prawnej przez prawnika zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto, w niniejszym artykule stosowane są pojęcia „państwo pochodzenia” i „państwo przyjmujące”. Państwo pochodzenia oznacza Państwo Członkowskie Unii Europejskiej, w którym dana osoba uzyskała i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego, natomiast państwo przyjmujące jest to inne Państwo Członkowskie Unii Europejskiej, w którym radca prawny z kraju pochodzenia zamierza wykonywać praktykę zawodową, pomimo że swoje uprawnienia do wykonywania zawodu wywodzi z prawa państwa pochodzenia.
Podstawa prawna wolności przedsiębiorczości
Zgodnie z przepisem art. 43 Traktatu na zasadach określonych w Traktacie zakazane są ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego z Państw Członkowskich na terytorium innego Państwa Członkowskiego. Zakaz ten obejmuje również ograniczenia w tworzeniu agencji, filii i oddziałów na terytorium innego Państwa Członkowskiego. |
Paragraf drugi art. 43 Traktatu definiuje swobodę przedsiębiorczości jako podejmowanie i prowadzenie działalności prowadzonej na własny rachunek, jak również zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami na warunkach określonych przez ustawodawstwo państwa przyjmującego dla własnych obywateli.
Zastosowanie tego przepisu do prawników było na początku istnienia Wspólnoty sporne. Jednakże orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie [...]