Monitor Prawniczy

nr 18/2006

Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu z zarządem własnym

Rafał Adamus
Autor jest radcą prawnym, wspólnikiem Kancelarii Radców Prawnych „IURIS CONSULTUS” w Gliwicach.
Abstrakt

Rada wierzycieli jest organem postępowania upadłościowego1. Jest to organ uniwersalny w tym znaczeniu, że znajduje zastosowanie do każdego z rodzajów postępowania upadłościowego: upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, upadłości z możliwością zawarcia układu, a w tym upadłości z tzw. zarządem własnym. Organ ten pełni przede wszystkim funkcje o charakterze doradczokontrolnym2. W piśmiennictwie wyrażono pogląd, że „rada wierzycieli powołana jest do strzeżenia interesów wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, nie jest jednak organem wierzycieli”. Rada wierzycieli ma służyć pomocą sędziemukomisarzowi przy czuwaniu nad postępowaniem syndyka, zarządcy bądź nadzorcy sądowego3.

Rada wierzycieli nie jest organem obligatoryjnym. Jeżeli nie została ona ustanowiona, to czynności zastrzeżone dla rady wierzycieli podejmuje sędzia-komisarz (art. 213 ust. 1 PrUpadNapr). Natomiast, gdy rada wierzycieli została powołana, ale nie wykonuje w terminie wyznaczonym przez sędziego-komisarza przypisanych jej czynności to kompetencje rady wierzycieli przejmuje sędzia-komisarz (art. 213 ust. 1 PrUpadNapr).

W niniejszym opracowaniu przedmiotem analizy jest pozycja rady wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu z tzw. zarządem własnym.


Powołanie rady wierzycieli

Rada wierzycieli może zostać powołana już na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli (art. 201 ust. 1 PrUpadNapr), o ile takie zostanie zwołane, czyli jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.

Po ogłoszeniu upadłości zwołanie rady wierzycieli może mieć miejsce w dwojaki sposób.

Po pierwsze, radę wierzycieli może powołać z urzędu sędzia-komisarz, o ile uzna to za potrzebne (art. 201 ust. 1 PrUpadNapr). W praktyce, w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu potrzeba powołania rady wierzycieli jest znikoma.

Po drugie, sędzia-komisarz jest obowiązany powołać radę wierzycieli, jeżeli wniosek taki zostanie złożony przez wierzycieli mających przynajmniej piątą część ogólnej sumy wierzytelności, które zostały uznane lub uprawdopodobnione (art. 201 ust. 2 PrUpadNapr). W powyższych okolicznościach sędzia-komisarz jest związany wnioskiem wierzycieli. sędzia-komisarz nie jest natomiast związany ewentualnymi propozycjami wnioskodawców co do składu rady wierzycieli. Wierzycieli składających wniosek winno być przynajmniej dwóch4.

Przepisy nie rozstrzygają w jakim okresie czasu, po ogłoszeniu upadłości, rada wierzycieli może zostać powołana. W piśmiennictwie trafnie zauważono, że rada wierzycieli może zostać ustanowiona jeszcze przed ostatecznym ustaleniem listy wierzytelności5. Teoretycznie rada wierzycieli może zostać powołana do czasu zakończenia postępowania upadłościowego.

Nadzorca sądowy nie ma kompetencji do wystąpienia z wnioskiem o powołanie rady wierzycieli6.


Skład rady wierzycieli

Rada wierzycieli składa się z trzech lub pięciu członków oraz jednego lub dwóch zastępców (art. 202 ust. 1 PrUpadNapr). Użycie przez ustawodawcę funktora normotwórczego „oraz”, oznacza, że powołanie przynajmniej jednego zastępcy jest obligatoryjne7. Nie jest dopuszczalne powołanie innej liczby członków rady wierzycieli, niż wskazana w ustawie. Członkowie rady wierzycieli i ich zastępcy powoływani są spośród wierzycieli upadłego, których wierzytelności zostały uznane albo uprawdopodobnione (art. 202 ust. 2 PrUpadNapr). W przypadku gdy w skład rady weszła osoba, której wierzytelność została uprawdopodobniona, a która następnie nie została uznana, wówczas osoba taka powinna zostać odwołana ze składu rady8. Wierzyciel może nie przyjąć obowiązków członka rady lub jego zastępcy (art. 202 ust. 3 PrUpadNapr). W konsekwencji rada wierzycieli może zostać powołana, jeżeli w postępowaniu uczestniczy przynajmniej czterech wierzycieli, których wierzytelności zostały uznane albo uprawdopodobnione i którzy nie odmówią w niej uczestnictwa.

Ustawa milczy na temat kryterium doboru wierzycieli w skład rady. Wyłącznym kryterium doboru wierzycieli nie musi być kryterium wysokości zgłoszonej wierzytelności.

W piśmiennictwie wskazuje się na następujące dyrektywy doboru wierzycieli:

- reprezentatywność (powołanie wierzycieli z różnych grup interesów),

- ekonomika (powołanie wierzycieli, których udział w radzie, np. z uwagi na odległość nie będzie się wiązał z nadmiernymi kosztami)9.

Teoretycznie członkiem rady wierzycieli może być wierzyciel, który nie [...]