Monitor Prawniczy

nr 14/2006

Wykonanie zastępcze - ius cogens czy ius dispositivum?

Krzysztof Mularski
adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UAM
Abstrakt

W niniejszym opracowaniu Autor przedstawia problematykę charakteru prawnego norm regulujących wykonanie zastępcze (art.480 KC). Odpowiedź na pytanie o charakter prawny tych norm może mieć istotne znaczenie dla obrotu. W szczególności w obrocie profesjonalnym, gdzie stronami umowy są przedsiębiorcy, może zaistnieć potrzeba umownego dopuszczenia do wykonania zastępczego przeciwko pozostającemu w zwłoce dłużnikowi, bez kosztownej, a przede wszystkim czasochłonnej procedury sądowej. Stąd w niniejszej pracy zostanie przedstawiony zarys teoretycznoprawnej problematyki dotyczącej podziału norm na względnie i bezwzględnie wiążące, co umożliwi przedstawienie argumentacji przemawiającej za uznaniem względnie wiążącego charakteru norm konstruujących instytucję wykonania zastępczego, szczególnie w obustronnie profesjonalnych stosunkach umownych. Argumentacja ta, przeprowadzona zarówno na podstawie reguł wykładni językowej, systemowej, jak i przede wszystkim reguł wykładni funkcjonalnej, posłuży do sformułowania wniosków de lege ferenda, dotyczących redakcji przepisu art. 480 KC.


Wprowadzenie

Przedmiotem niniejszej pracy będzie próba odpowiedzi na pytanie o charakter normy (norm) wyinterpretowanej z przepisu art. 480 KC1. W dotychczasowym piśmiennictwie brak jest jednoznacznie wyrażonej opinii, co do względnie albo bezwzględnie wiążącego charakteru norm konstruujących instytucję wykonania zastępczego2. Należy jednak podkreślić, że choć pogląd o „kogentnym” charakterze analizowanych norm nigdy nie został wyrażony expressis verbis, to wydaje się („wydaje się”, ponieważ znaczna część wypowiedzi doktryny, jako nieodnosząca się bezpośrednio do względnie albo bezwzględnie wiążącego charakteru norm wyinterpretowanych z przepisu art. 480 KC, nie poddaje się jednoznacznej interpretacji), iż był on powszechnie przyjmowany jako zgoła oczywisty3. Według niemal jednolitej opinii, tak doktryny jak i orzecznictwa, względy, które nie pozwoliły na ustawowe upoważnienie (czy ściślej - uprawnienie) wierzyciela do dokonania wykonania zastępczego na koszt i niebezpieczeństwo dłużnika znajdującego się w zwłoce, sprzeciwiają się także możliwości zamieszczenia takiej klauzuli w umowie4. Kategorycznie wyrażono także pogląd przeciwny, jednak niejako na marginesie innych rozważań, bezpośrednio problematyki przez niniejszą pracę podjętej niedotyczących5.

Pojęcie ius cogens i ius dispositivum

Pojęcia ius cogens i ius dispositivum wykształciły się w europejskiej nauce prawa prywatnego na przełomie XVIII i XIX w. na gruncie dominujących wówczas koncepcji prawnonaturalnych6. Geneza podziału norm na bezwzględnie i względnie wiążące jest oczywiście znacznie wcześniejsza, sięgająca prawa rzymskiego7. Treść tego podziału miała jednak inne niż dziś znaczenie; za normy iuris cogentis uznawano przede wszystkim te normy, które dzisiaj uznane byłyby za należące do działu prawa publicznego8.

Obecnie podawanych jest wiele definicji norm (przepisów) względnie albo bezwzględnie wiążących, o różnym stopniu ścisłości. Należy podnieść, że niemal w każdym opracowaniu podawano definicję obu rodzajów norm, co przy założeniu zupełności i rozłączności dychotomicznego podziału można uznać za zbędne9.

Tytułem przykładu podać można, że „normy bezwzględnie obowiązujące zawierają dyspozycję, której działanie nie może być wyłączone, zmienione lub ograniczone odmienną wolą stron”, a normy względnie obowiązujące „zawierają dyspozycję działającą tylko wtedy, gdy strony nie uregulowały swych stosunków w odmienny sposób, niż czyni to dyspozycja”10.

Wydaje się, że z teoretycznoprawnego punktu widzenia najściślejszy jest pogląd, iż „norma imperatywna to taka norma prawna wyznaczająca treść określonych stosunków prawnych, której zastosowanie, w odniesieniu do danego podmiotu będącego adresatem tej normy, nie może zostać wyłączone na rzecz jakiegokolwiek czynnika mogącego skądinąd w innych przypadkach kształtować treść tych stosunków”11. Głębsza analiza subtelności definicyjnych nie wchodzi w zakres niniejszego opracowania, znacznie istotniejszym jest wskazanie na wykształcone w polskiej kulturze prawnej reguły interpretacyjne, pozwalające na określenie imperatywnego albo dyspozytywnego charakteru danej normy. Ściśle rzecz ujmując, należałoby podnieść, że w istocie chodzi o [...]