Monitor Prawniczy

nr 12/2006

Rejestracja podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym - praktyczne wskazówki. Cz. XIII - oddział przedsiębiorcy zagranicznego oraz główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń

Marcin Klaus
Autor jest radcą prawnym.
Abstrakt

Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie rejestracji oddziału przedsiębiorcy zagranicznego oraz głównego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyszczególnia i opisuje poszczególne formularze na jakich powinien być złożony wniosek o wpis do KRS, przedstawia także jak należy zgłosić zmiany dotyczące wymienionych podmiotów oraz opisuje procedurę ich likwidacji oraz wykreślenia z rejestru.

I. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego

Zagadnienia wprowadzające

Podstawę prawną działania oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, stanowi ustawa z 2.7.2003 r. o swobodzie działalności gospodarczej1. Zgodnie z art. 85 powołanej ustawy, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Wniosek o wpis do KRS

Wniosek o wpis do KRS obejmuje:

1) formularz główny KRS-W10 w celu ujawnienia nazwy oddziału (przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”), danych o wcześniejszej rejestracji, siedziby i adresu na terenie Polski, informacji o zagranicznym przedsiębiorcy oraz obligatoryjne załączniki:

- KRS-WM w celu ujawnienia przedmiotu działalności oddziału przedsiębiorcy zagranicznego według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Polska Klasyfikacja Działalności stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 20.1.2004 r w sprawie Polskiej [...]