Abstrakt
Kodeks spółek handlowych normuje m.in. organizację i funkcjonowanie spółek kapitałowych (
Jak pokazują doświadczenia z praktyki, wielu problemów przysparza rozstrzygnięcie, czy sięganie do przepisów KC jest - w konkretnym przypadku - w ogóle uzasadnione (por.
- zakaz czynności „z samym sobą” i konsekwencje jego złamania na płaszczyźnie reprezentacyjnej spółek kapitałowych oraz
- zakaz czynności „z samym sobą” i konsekwencje jego złamania w aspekcie wykonywania prawa głosu podczas obrad zgromadzeń spółek kapitałowych.
Rozważania poświęcone prawu spółek handlowych zostaną poprzedzone ogólnymi uwagami na temat zakazu czynności „z samym sobą” i konsekwencji jego złamania w KC.
Zakaz czynności „z samym sobą” i konsekwencje jego złamania w KC - uwagi ogólne
1. Zasada
Zakaz czynności z „samym sobą” uzasadniany jest przede wszystkim koniecznością ochrony uzasadnionych interesów mocodawcy2, tj. osoby upoważniającej inny podmiot do jej zastępowania ze skutkiem dla niej bezpośrednim. Trudno bowiem polemizować z tezą o istnieniu, choćby tylko potencjalnego, konfliktu interesów w przypadkach objętych hipotezą
- pełnomocnik jest drugą stroną czynności prawnej dokonywanej w imieniu swego mocodawcy (np. pełnomocnik zawiera umowę sprzedaży działając równocześnie - w imieniu własnym jako sprzedawca i w imieniu [jako pełnomocnik] kupującego) albo
- pełnomocnik reprezentuje równocześnie obydwie (lub jeszcze więcej) strony czynności prawnej (np. sprzedawcę i kupującego); wówczas bowiem na szwank narażone są interesy wszystkich mocodawców reprezentowanych przez pełnomocnika (w zależności od tego, którą „stronę” pełnomocnik chciałby „bardziej trzymać”).
W takich przypadkach działanie pełnomocnika jest, co do zasady (por. dalsze uwagi), niedozwolone; „pełnomocnik” ma wówczas status tzw. falsus procurator, tj. osoby działającej bez umocowania. Nieco inaczej wygląda to zagadnienie w przypadku złamania przedmiotowego zakazu na płaszczyźnie spółek kapitałowych (por.
2. Wyjątki od zasady
- jeżeli ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy,
- gdy dopuszczalność takiego działania została wyrażona w treści pełnomocnictwa.
Mając na względzie istotne ograniczenia objętościowe, co niejako wymusza skoncentrowanie się na aspektach prawa spółek handlowych, w niniejszym wprowadzeniu zasygnalizować należy jedynie, że wykazanie, iż „ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy” jest w praktyce niezwykle trudne i obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu. Osoby zainteresowane tą problematyką należy odesłać do opracowania P. Drapały, które kompleksowo ją omawia3.
Druga przesłanka uchylająca zakaz czynności z „samym sobą”, tzn. uchylenie tego zakazu w treści pełnomocnictwa budzi mniej wątpliwości i dlatego - jako implikujące mniej ryzyk prawnych znajduje zdecydowanie częstsze zastosowanie w praktyce.
3. Analogiczne stosowanie art. 108 KC w przypadku pełnomocników substytucyjnych i innych podmiotów zależnych
W praktyce podejmowane są niekiedy próby „obejścia” zakazu z
4. Sankcja w przypadku naruszenia art. 108 KC
Powszechnie przyjmuje się, że czynność prawna dokonana z naruszeniem zakazu czynności z „samym sobą” (
Zakaz czynności „z samym sobą” i konsekwencje jego złamania na płaszczyźnie reprezentacji spółek kapitałowych
1. Uwagi wstępne
Nierzadko zdarza się, że jedna osoba pełni funkcję członka zarządu wielu spółek kapitałowych (jest to m.in. częstą praktyką w strukturach holdingowych). Niekiedy owi „multimanagerowie” w tym samym czasie reprezentują (współ) zarządzane przez siebie spółki (np. w zawieranych przez nie umowach). Tymczasem wiele argumentów przemawia przeciwko dopuszczalności takich działań, co może mieć negatywne skutki zarówno na płaszczyźnie prawa prywatnego, jak i podatkowego.
2. Szerszy krąg adresatów art. 108 KC
Literalna wykładnia