Abstrakt
Autor w niniejszym opracowaniu udziela praktycznych wskazówek w zakresie rejestracji przedsiębiorstwa zagranicznego (w rozumieniu art. 36 pkt 11 KrRejSU) oraz towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyszczególnia i opisuje poszczególne formularze na jakich powinien być złożony wniosek o wpis do KRS, przedstawia także, jak należy zgłosić zmiany dotyczące przedsiębiorstwa zagranicznego i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oraz opisuje procedurę likwidacji, a także wykreślenia przedsiębiorstwa zagranicznego/towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z rejestru.
1. Przedsiębiorstwa zagraniczne
Zagadnienia wprowadzające
Podstawę prawną działania przedsiębiorstw zagranicznych - w rozumieniu art. 36 pkt 11 KrRejSU, stanowi ustawa 6.7.1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne1. Na podstawie przepisów ustawy może być prowadzona działalność gospodarcza w zakresie drobnej wytwórczości, polegającej na:
- produkcji wyrobów i świadczeniu usług,
- obrocie towarowym,
- eksporcie własnej produkcji i usług oraz
- imporcie dla potrzeb tej produkcji.
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zezwolenia. Szczegółowy tryb udzielania zezwoleń określa Rozdział 2 DziałGospZagrU.
Artykuł 3 pkt 2 DziałGospZagrU podaje definicję przedsiębiorstwa zagranicznego jest to przedsiębiorstwo działające na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie przepisów niniejszej ustawy, w stosunku do którego prawa majątkowe służą jedynie zagranicznemu przedsiębiorcy, oraz przedsiębiorstwa zorganizowane w formie spółki, której jedynymi udziałowcami są zagraniczni przedsiębiorcy. |
Artykuł 6 DziałGospZagrU obliguje przedsiębiorcę zagranicznego do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania go wobec polskich organów administracji państwowej oraz w stosunkach prawnych z polskimi podmiotami w zakresie związanym z prowadzeniem działalności na podstawie ustawy. Pełnomocnikiem może być obywatel polski lub uprawniona polska osoba prawna, mający stałe miejsce pobytu lub siedzibę w Polsce.
Zagraniczni i polscy przedsiębiorcy mają, w ramach obowiązującego prawa polskiego, swobodę wyboru formy prawnej, zasad udziału wspólników oraz organizacji i sposobu zarządzania przedsiębiorstwem. Do przedsiębiorstw działających w formie spółki stosuje się, w zależności od [...]