Monitor Prawniczy

nr 1/2006

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia w świetle nowelizacji KPC

Adam Górski
Autor jest doktorantem na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz aplikantem adwokackim.
Abstrakt

Wraz z uchwaleniem w dniu 2.7.2004 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, nastąpiła znacząca zmiana przepisów regulujących kwestie związane z zabezpieczeniem roszczeń1. Postępowanie zabezpieczające wyodrębniono jako drugą część Kodeksu postępowania cywilnego. Dokonano również zmian terminologicznych, zastąpiono mianowicie dotychczasowe pojęcia „wierzyciel” i „dłużnik” odpowiednio pojęciami „uprawniony” i „obowiązany” oraz pojęcie „zarządzenia tymczasowego” pojęciem „postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia”. Prześledzenie dokonanych zmian konieczne jest zwłaszcza w przypadku składania wniosku o zabezpieczenie. Celem niniejszego opracowania jest podjęcie próby rozwiązania problemów, które mogą się pojawić w związku ze znowelizowaną procedurą.

Zagadnienia wstępne

Z kwestii wstępnych należy przypomnieć, że aktualnie udzielenie zabezpieczenia jest możliwe w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd powszechny lub sąd polubowny (art. 730 § 1 KPC). Zabezpieczenie może nastąpić zarówno przed wszczęciem postępowania jak też w jego toku, a także w przypadku zabezpieczenia roszczeń o świadczenia, których termin spełnienia jeszcze nie nastąpił po uzyskaniu tytułu wykonawczego (art. 730 § 2 KPC)

Generalną zasadą jest, że zabezpieczenie udzielane jest na wniosek. Wyjątkiem są przypadki, gdy może być ono udzielone z urzędu (art. 732 KPC). Wniosek może być złożony przez każdą ze stron lub każdego uczestnika postępowania (art. 7301 § 1 KPC).

Wniosek

Zgodnie z art. 736 § 1 KPC, wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:

1) wskazania sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia;

2) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.

W stanie prawnym przed nowelizacją wskazywano na dwa obligatoryjne elementy wniosku:

- dokładne określenie żądania zawierające określenie roszczenia podlegającego zabezpieczeniu oraz sposobu zabezpieczenia,

- przytoczenie podstaw (przesłanek) zabezpieczenia wraz z ich uprawdopodobnieniem2.

Obecnie wyraźnie wskazano, że wniosek powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. Jest to o tyle zbędne, gdyż w przypadku braku takiego zapisu i tak na podstawie art. 126 KPC w zw. z art. 13 § 2 KPC wniosek zgłaszany w postaci odrębnego pisma procesowego powinien spełniać warunki formalne przewidziane dla pism procesowych. Natomiast wniosek, który jest częścią pozwu stanowi element szczególnego pisma procesowego, jakim jest pozew (por. art. 187 KPC).

Należy uznać, że nadal aktualnym jest obowiązek [...]