Abstrakt
z serii: Komentarze Becka, 3 wyd., Warszawa 2005, Wydawnictwo C.H. Beck, s. 844
Długo, bo pięć lat, Czytelnicy czekali na kolejne wartościowe przemyślenia Profesorów Marka Bojarskiego i Wojciecha Radeckiego, znanych i cenionych autorytetów m.in. w dziedzinie prawa o wykroczeniach. Wydaje się, że ten pięcioletni okres to nawet bardzo długo, a to z dwojakiego punktu widzenia. Po pierwsze, nie znalazłem w tym czasie innego opracowania, które mogłoby dorównać Autorom i po drugie - na co zresztą Autorzy zwracają uwagę - wiele się zmieniło w przedmiotowym ustawodawstwie.
Słowa uznania kieruję również do Wydawcy za bardzo eleganckie wydanie komentarza i to nie tylko od strony wizualnej, która przyciąga wzrok i sprawia, że przyjemnie jest publikację wziąć do ręki, ale również praktycznej, bo przecież szata graficzna daje możliwość pełnej koncentracji na stronie merytorycznej podczas pracy z komentarzem. Chodzi w szczególności o odpowiednie zróżnicowanie czcionki oraz układ kolumn z zastosowaniem (co słuszne) wyróżnika liczbowego wskazującego numer tezy. Na podkreślenie zasługuje prezentacja literatury przed rozdziałami oraz indeksu rzeczowego na końcu komentarza, gdzie wytłuszczone liczby oznaczają artykuły, jasne zaś - numery brzegowe umieszczone na marginesie. Z kolei litera „M” oznacza miejsce prawa wykroczeń w systemie prawa, a słowo „Przed” z numerem artykułu oznacza tekst komentarza przed podanym artykułem. Całość stanowi niewątpliwe ułatwienie w posługiwaniu się komentarzem.
Prezentowany komentarz ma charakter kompleksowy i jest niewątpliwie wynikiem głębokich oraz wnikliwych analiz stanowiących rezultat własnych doświadczeń Autorów. Chcąc należycie interpretować zagadnienia wiążące się z wyjątkowo trudną problematyką prawa o wykroczeniach, należy bez najmniejszego wahania oprzeć się na wiedzy i przemyśleniach Twórców komentarza.
Niestety ramy żadnej recenzji nie oddadzą nawet w niewielkim stopniu walorów komentarza, bowiem w tym celu należałby stworzyć kilkudziesięciostronicowe opracowanie. Z tego też względu ograniczyłem się do niezbędnego minimum.
Konieczność wydania nowego komentarza nie może budzić najmniejszych wątpliwości, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat ustawodawca wprowadził bardzo poważne zmiany w prawie o [...]