Monitor Prawniczy

nr 1/2006

Kodyfikacja i ujednolicanie prawa w USA - The American Law Institute - ALI (www.ali.org)

Konrad Osajda
Autor jest doktorantem WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem International Law Association oraz Collegium Invisibile.
Abstrakt

W wielu poprzednich artykułach w ramach prezentowanego cyklu omówiono różne organizacje i podmioty, których celem jest unifikacja prawa prywatnego w Europie. Jednak procesy unifikacji i kodyfikacji nie są właściwe tylko współczesnej europejskiej kulturze prawnej, ale występują też w innych warunkach. Przykładem mogą być podobne działania podejmowane w USA, kraju, gdzie wiele kwestii (szczególnie w zakresie prawa prywatnego) reguluje prawo stanowe różne w każdym ze stanów. Co więcej, występują tam także odmienności na poziomie całych systemów prawnych - Louisiana to stan civil law (wynika to z tradycji francuskiej kultury prawnej), podczas gdy pozostałe stany kultywują common law. Prezentowana właśnie strona reprezentuje chyba najbardziej znany w USA ośrodek zajmujący się unifikacją prawa.

Strona główna

Strona główna przypomina o tradycji Instytutu (powstałego w 1923 r.), który zajmuje się prywatnym spisywaniem prawa (jego konsolidacją - tworzeniem restatements), przygotowywaniem modelowych kodeksów oraz projektów zmian legislacyjnych. Są tam dostępne aktualności związane z funkcjonowaniem Instytutu (informacje o kolejnych dorocznych spotkaniach i opracowywanych projektach). Istnieje też możliwość zakupu przygotowanych już restatements (obecnie w wielu przypadkach, np. testamentów, jest to już trzecie wydanie) oraz innych publikacji związanych z działalnością Instytutu. Bezpłatnie można pobrać podręcznik wyjaśniający, jak najefektywniej korzystać z opracowanych restatements.

Osobne miejsce zajmują informacje na temat Jednolitego Kodeksu Handlowego (organizacja permanentnie pracuje nad tym projektem i jego udoskonalaniem). Jest tam również udostępniony bardzo ciekawy wspólny projekt ALI i UNIDROIT dotyczący międzynarodowej procedury cywilnej. U dołu strony głównej znajdują się dokładne dane adresowe oraz możliwość przesłania listu do Instytutu drogą elektroniczną, a także spis treści strony i informacje na temat możliwości zamawiania różnych publikacji tej organizacji.

Zakładki

Do poruszania się po stronie służy pasek linków znajdujących się w lewej części strony głównej. Pierwsza zakładka daje dostęp do pełnego katalogu wszystkich dostępnych publikacji Instytutu. Druga dotyczy członkostwa w Instytucie i wymienia jego członków. Trzecia prezentuje dokumenty związane z Instytutem (akt powołania, regulaminy). Kolejna wymienia [...]