Monitor Prawniczy

nr 9/2005

Instytut Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück (European Legal Studies Institute)

Konrad Osajda
Autor jest doktorantem WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem International Law Association oraz Collegium Invisible.
Abstrakt

www.european-legal-studies.org

W poprzednim odcinku cyklu przedstawione zostały prace jednej z Grup Roboczych działającej w ramach Grupy Studyjnej zajmującej się Europejskim Kodeksem Cywilnym. Pora teraz przybliżyć inne Grupy Robocze mające własne miejsce w internecie. Dwie z nich: Grupa Robocza zajmująca się odpowiedzialnością pozakontraktową oraz prawem trustów działają w ramach Instytutu Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück, stąd strona tego instytutu stała się przedmiotem zainteresowania w bieżącej prezentacji.

Korzystając z odesłania umieszczonego na stronie Grupy Studyjnej trafia się na podstronę wydziału Uniwersytetu w Osnabrück zajmującego się europejskim prawem prywatnym, komparatystyką oraz prawem międzynarodowym prywatnym (strona prowadzona jest w języku niemieckim). Z niej łatwo dostać się na stronę główną Instytutu, gdzie można wybrać niemiecką, angielską bądź francuską wersję językową.

Instytut powstał na przełomie 2003 i 2004 r. staraniem profesorów: Ch. von Bara i J. P. Schneidera w celu wspierania harmonizacji prawa w ramach UE. Odrębne wydziały badają prawo prywatne oraz prawo publiczne porównawcze. Ten pierwszy zawiera w sobie również Komitet Kierujący (Steering Committee) Grupy Studyjnej oraz wskazane Grupy Robocze. Tym samym jest jądrem prac nad Europejskim Kodeksem Cywilnym, bowiem je organizuje i koordynuje. W pracy wykorzystywana jest metoda polegająca na przedstawieniu kazusu i przeanalizowaniu, w jaki sposób zostałby on rozwiązany w różnych porządkach prawnych. Harmonizacja ma być dokonana „z dołu do góry”, a więc przez wyłuskanie wspólnych odmiennym systemom prawnym zasad prawa.

Strona zawiera informacje dotyczące osób związanych z Instytutem i zajęć prowadzonych przez Instytut, jego bazy merytorycznej (w tym wyjątkowo bogatej w zbiory komparatystyczne biblioteki). Jest też dział aktualności poświęcony w większości sprawozdaniom z różnych konferencji naukowych z całej Europy, które w jakimś zakresie dotyczyły zagadnień harmonizacji prawa. Wśród nowości zwraca uwagę zapowiedź zorganizowania konkursu (mootcourt) pozwalającego wykazać się wiedzą z zakresu prawa cywilnego w działaniu. Ma to być jedną z dróg upowszechnia wśród studentów prawa z różnych [...]