Monitor Prawniczy

nr 6/2005

Upadłość a majątkowe stosunki małżonków

Stanisław Gurgul
Autor jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Abstrakt

Uchwalona 28.2.2003 r. nowa ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze1, która weszła w życie 1.10.2003 r., wprowadziła m.in. szereg zmian w zakresie wpływu ogłoszenia upadłości na stosunki majątkowe zachodzące między upadłym a jego małżonkiem. Problematykę tę bezpośrednio regulują przepisy art. 116 i 124-126 PrUpadNapr, uzupełnione przepisami Tytułu I Działu III „małżeńskie ustroje majątkowe”, które doznają licznych modyfikacji, poczynając od 20.1.2005 r.2 Niniejsze opracowanie uwzględnia te zmiany w zakresie dotyczącym ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Uwagi wstępne

Art. 116 PrUpadNapr3:

Roszczenia małżonka upadłego wynikające z umowy majątkowej małżeńskiej mogą być uwzględnione tylko wówczas, gdy była ona zawarta wcześniej niż dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pojęcie „umowa majątkowa małżeńska” obejmuje, jak dotąd przyjmowano, na gruncie art. 52 i 53 § 2 PrUp, m.in. umowy wymienione w art. 47 i 471 KRO, które stanowią:

Art. 47 KRO:

§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

Art. 471 KRO:

Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

W tym kontekście wymaga jednak podkreślenia, że art. 116 nie odnosi się do umów zawartych przed wstąpieniem w związek małżeński, dopuszczalnych według treści art. 47 § 1 zd. 1 KRO4.

Nie powinno być wątpliwości, że działaniem przepisu art. 116 objęte są także umowy o podział majątku będącego przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, która powstaje na skutek ustania małżeńskiej wspólności majątkowej (art. 46 KRO w zw. z art. 195 i nast. oraz 1035 KC). Warto przy tym zauważyć, że przedmiotowe umowy mogą być zawierane natychmiast po zawarciu umowy o ustanowienie rozdzielności majątkowej lub rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków i zamieszczane w tym samym akcie notarialnym.

Negatywne potraktowanie umów, o których mowa w art. 116, wynika z obawy, czy umowy te nie są obliczone na wyrządzenie szkody wierzycielom poprzez ograniczenie ich uprawnień. Dlatego też prawa przyznane małżonkowi w każdej majątkowej umowie zawartej w ostatnich dwóch latach przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości („nie obowiązują masy”), tak samo jak czynności prawne wymienione w przepisach art. 106, 107 i art. 127-130 PrUpadNapr, przy czym bezskuteczność ta jest niezależna od stanu świadomości wierzycieli. Prawa te jednak są skuteczne we wzajemnych stosunkach małżonków i mogą być zaspokojone z majątku, który nie wchodzi w skład masy upadłości, oraz z majątku, który po zakończeniu upadłości należeć będzie do upadłego małżonka5.

Termin 2 lat ma charakter materialnoprawny i liczy się wstecz od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a nie od dnia ogłoszenia upadłości (jak pod rządem art. 52 PrUp).

Ustanie wspólności majątkowej

Art. 124 PrUpadNapr:

1. W razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków wspólność ustawowa między małżonkami ustaje z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Podział majątku wspólnego po ogłoszeniu upadłości jednego z małżonków jest wyłączony.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej wspólność została ograniczona lub rozszerzona.

3. Małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność sędziemu-komisarzowi.

4. Domniemywa się, że majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa przez upadłego został nabyty ze środków pochodzących z dochodów tego przedsiębiorstwa.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze: „…Ogłoszenie upadłości dłużnika pozostającego w związku małżeńskim pociąga za sobą ten skutek, że majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości. Powyższy skutek powstaje [...]