Monitor Prawniczy

nr 5/2005

Wybrane zagadnienia zapisu na sąd polubowny

Jerzy P. Naworski
Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Toruniu.
Abstrakt

Autor w niniejszym opracowaniu przedstawia uwagi dotyczące zapisu na sąd polubowny, w tym dotyczące oznaczenia sądu polubownego oraz terminu podniesienia zarzutu na sąd polubowny. Autor dokonuje także prezentacji aktualnych i przyszłych rozwiązań dotyczących wysokości opłaty sądowej od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi sądu polubownego lub ugodzie zawartej przed takim sądem.

Wprowadzenie

Do niekwestionowanych zalet sądownictwa polubownego zalicza się szybkość i odformalizowanie postępowania przed takimi sądami. Z reguły kładzie się też akcent na to, że jest ono tańsze niż sądownictwo państwowe. Te aspekty zagadnienia eksponują tytuły prasowe epatujące określeniami „Polubownie - sprawniej i taniej”1. Nie wypada mi, jako sędziemu sądu powszechnego, oceniać ich zasadności, jakkolwiek uważam je za mocno przesadzone.

Rosnąca rola sądownictwa polubownego stwarza szereg problemów związanych z wykonaniem wyroków oraz ugód zawartych przed sądem polubownym. Nie wystarczy bowiem uzyskać wyrok sądu polubownego lub zawrzeć przed nim ugodę. Kolejne kroki wierzyciel musi podjąć już przed sądem powszechnym2. W poprzednim stanie prawnym polegały one najpierw na stwierdzeniu przez ten sąd wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem, a następnie, w odniesieniu już tylko do tych wyroków i ugód, które nadawały się do wykonania, nadawały im klauzuli wykonalności3.

Nowela do Kodeksu postępowania cywilnego z 2.7.2004 r.4 zmieniła stan prawny w tej materii. Zgodnie bowiem z art. 711 § 2 KPC wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta, nienadające się do wykonania w drodze egzekucji, mają moc prawną na równi z wyrokiem [...]