Monitor Prawniczy

nr 5/2005

Prace nad europejskim kodeksem cywilnym w internecie (www.sgecc.net)

Konrad Osajda
Autor jest doktorantem WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem International Law Association oraz Collegium Invisibile.
Abstrakt

„Monitor Prawniczy” będąc czasopismem starającym się na bieżąco informować Państwa o wszelkich nowościach zarówno w zakresie judykatury, jak i ustawodawstwa, tym razem pragnie zaproponować cykl poświęcony użytecznym dla prawników stronom internetowym.

Krótkie artykuły prezentujące warte uwagi i zapamiętania miejsca w sieci będą ukazywały się na naszych łamach regularnie. Postaramy się w nich wskazać najbardziej wartościowe (z punktu widzenia praktyki i teorii prawa) strony internetowe przez podanie ich adresów oraz przybliżenie, jakie informacje (i w jaki sposób) można na nich odnaleźć. Zdając sobie sprawę z dość powszechnej znajomości materiałów w języku polskim, przegląd ten poświęcony będzie zagranicznym witrynom. Zaprezentujemy zarówno strony oficjalnych instytucji (jak choćby Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości), jak również dostępne w internecie bazy danych (np. CLAB - baza gromadząca orzecznictwo instytucji krajowych państw członkowskich Wspólnot Europejskich dotyczące niedozwolonych klauzul w umowach z konsumentami), czy miejsca, gdzie można wiele się o prawie dowiedzieć (strona Biblioteki Kongresu USA) i wiele innych.

Przygotowany przez nas materiał jest obszerny, jeśli jednak mają Państwo własne sugestie co do witryn, które powinny zostać przedstawione w naszym cyklu, to będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich na adres: [email protected]

Prezentację rozpoczynamy trochę nietypowo, bo od stron poświęconych pracom nad europejskim kodeksem cywilnym. Przyczyny tego są dwie. Po pierwsze, naszym zdaniem, materia ta nie doczekała się jeszcze w Polsce należytej popularyzacji. Po drugie, inny poza internetem dostęp do wiedzy w tym zakresie jest wyjątkowo ograniczony, co szczególnie uzasadnia wskazanie źródeł wiadomości znajdujących się w sieci.

Pod wskazanym adresem znajduje się oficjalna strona Grupy Studyjnej zajmującej się Europejskim Kodeksem Cywilnym (Study Group on a European Civil Code). Strona prowadzona jest w języku angielskim. Zawiera [...]