Monitor Prawniczy

nr 4/2005

Koszty egzekucji komorniczej po nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz KPC

Zbigniew Merchel
Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Abstrakt

W niniejszym artykule Autor omawia zmiany w przepisach dotyczących kosztów egzekucji komorniczej dokonane ustawą z 24.9.2004 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego1.

Zagadnienia ogólne

Cywilne postępowanie egzekucyjne, podobnie jak cywilne postępowanie rozpoznawcze wiąże się z kosztami. Zagadnienie kosztów postępowania egzekucyjnego regulują przepisy art. 770-772 i 774 Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawa z 29.8.1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji2 . Każdy z tych aktów ma inny zakres przedmiotowy3.

Kodeks postępowania cywilnego reguluje przede wszystkim zasady rozliczania kosztów. Koszty egzekucyjne w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika podlegają przymusowemu ściągnięciu wraz z egzekwowanym roszczeniem (art. 770 zd. 2 KPC). O tym czy koszty te komornik ściąga z urzędu, czy na wniosek, decyduje art. 109 KPC w zw. z art. 13 § 2 KPC. Ściągnięcia kosztów komornik dokonuje na podstawie prawomocnego postanowienia bez potrzeby zaopatrywania go w klauzulę wykonalności (art. 7701 KPC). Ściągnięcie samych opłat następuje natomiast zgodnie z art. 59 ust. 1 KomEgzU.

Egzekucja kosztów egzekucyjnych ma charakter adhezyjny w stosunku do egzekucji roszczenia głównego (art. 770 KPC). Egzekucji kosztów nie można prowadzić w odrębnym postępowaniu, niezależnym od postępowania głównego, w którym [...]